Muistatteko pussimaidon

31100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No vaikkakin oli niinkuin mainos, en aio ilmoittaa ylläpidolle :DDD'


Joop, muistetaan pussimaito. Sitä juotiin kansakoulussa. Karmea pakkaus. Aina ne pussit meni rikki, aina maitoa pulpetit täynä, hirveä ongelmajät. Tosin, taitaa mökillä olla vieläkin joitakin äiteen pussimaitopusseissta kutomia kulppärin mattoja olemassa. Siis pussimaitoa ei ole ikävä ollenkaan.

Mutta KEFIIRI!!!!!!!!

Olin aikanaan kova kefiirin käyttäjä. Sitä sai melkein kaikista kaupoista. Sitten suosio väheni, vain Valio teki sitä. Kuitenkin sitä sai, litran tölkeissä. Sitten sitä sai puolen litran tölkeissä. Sitten kun menekkiä ei ollut, sen valmistus lopetettiin kokonaan. Sama on käymässä nyt kirnupiimälle. Sitä valmistaa vain yksi meieri suomessa, Ja sitä ei oikein saa muualta kuin Prismoista. Ei menekkiä. Kohta kai sekin loppuu kokonaan.

Asuin aikanaan itänaapurissa puolenkymmentä vuotta. Vaikka mitä sanotaankin, Venäjäläinen ruokakulttuuri on äärettömän kiintoisaa ja hyvan makuista. Sieltä sai aivan loistavia maitotuotteita, ihan tavallisista kaupoista. Etenkin lohkeavaa piimää, täällä kai sitä sanottaisiin viiliksi, on ikävä. Niin sitä kutsuttiin kefiiriksi, suomalainen kefiiri oli ohutta. Mutta maku oli sama. En oikein tiedä, kummasta pidän enemmän.

Ja kirnupiimä on myös vähän samanmakuista suomessa nyt. Täällä yks erittäin ikävä vika piimätuotteissa. KAIKKI makeaa, maustettuakin, jollain mansikalla. Mä tykkään happamasta. Just hapankaalesta, kiinalaisesta ruuasta, etikkaisista säilykkeistä... Eikä ole itänaapuriin sukujuuria, mä vaan tykkään niistä. Kotona oli maatila. Meillä oli aina pyhäruokien kanssa pöytäetikka pöydässä. Ja kirnupiimää tilattiin vasikoille meieristä juotavaksi, täytyy myöntää ite kai sitä oi kuin maitovasikka, se oli hyvää, sitä tuli tonkissa.. Happamat ei pilaannu kuten maket, se kai oli yksi syy. Ei meillä hapansilakkaa tehty, mutta olihan niitä omia juttuja, etikkasilakat. Siis suutarinlohi, se oli juhlaruokaa.

Äsh, meni muisteloakselille.

Eesti Herkut tiedän, olen käyytkin siellä useasti. Lähinä siksi, että sieltä sai ostettua savijuustoa ja pelmeeneitä. Mulla on kyllä pelmmeenirauta itelläkin, mutta valmiit on niin helppoja. Nykyään pelmeeneitä saa, niin Prismoista. Ei siis ole vuosiin tullut Eeesi Herkussa käytyä.

Mutta pitääkin poiketa pikimiten, jos kerran kefiiriäkin saatavissa. Pitäis lähteä mökille ja kefiiri ois kyllä melkoinen juttu viemisiksi, siis jos ei kerkeä ite kittaamaan kaikkea matkalla :DDDDDD

Jeps, Eesti Herkut.


=DW=

Äänestä
  • Jotkut teki niistä muovipusseista kynnysmattojakin. Ne piti laittaa kuiviin tiloihin, ettei bakteerit olisi alkaneet muhia matoissa.

    Äänestä

  • haitat & hyödyt kirjoitti:

    Jotkut teki niistä muovipusseista kynnysmattojakin. Ne piti laittaa kuiviin tiloihin, ettei bakteerit olisi alkaneet muhia matoissa.

    Tästä se vihjelinkki alkoi ;
    http://tatipensio.jutut.fi/article/751
    Sittemmin löysin Kalinka Itäkeskus siitä Marimekon kulmalta kohti Kauppakartanon tietä Pölypussikaupan takaa.
    http://kaannos.com/sanastot/historia/905918
    ja kannu on voldikkannu . Nuori mies Veiko Liis kehitteli ja sai palkinnon

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kefir hapukoor kirjoitti:

http://priima.yle.fi/node/241
Nyt kaadinta saa http://www.balticguide.ee/index.php?s=1&n=211&a=7089
ja kefiiriä pussissa Eesti Herkut

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu