Muistatteko pussimaidon

kefir hapukoor

3

1074

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      No vaikkakin oli niinkuin mainos, en aio ilmoittaa ylläpidolle :DDD'


      Joop, muistetaan pussimaito. Sitä juotiin kansakoulussa. Karmea pakkaus. Aina ne pussit meni rikki, aina maitoa pulpetit täynä, hirveä ongelmajät. Tosin, taitaa mökillä olla vieläkin joitakin äiteen pussimaitopusseissta kutomia kulppärin mattoja olemassa. Siis pussimaitoa ei ole ikävä ollenkaan.

      Mutta KEFIIRI!!!!!!!!

      Olin aikanaan kova kefiirin käyttäjä. Sitä sai melkein kaikista kaupoista. Sitten suosio väheni, vain Valio teki sitä. Kuitenkin sitä sai, litran tölkeissä. Sitten sitä sai puolen litran tölkeissä. Sitten kun menekkiä ei ollut, sen valmistus lopetettiin kokonaan. Sama on käymässä nyt kirnupiimälle. Sitä valmistaa vain yksi meieri suomessa, Ja sitä ei oikein saa muualta kuin Prismoista. Ei menekkiä. Kohta kai sekin loppuu kokonaan.

      Asuin aikanaan itänaapurissa puolenkymmentä vuotta. Vaikka mitä sanotaankin, Venäjäläinen ruokakulttuuri on äärettömän kiintoisaa ja hyvan makuista. Sieltä sai aivan loistavia maitotuotteita, ihan tavallisista kaupoista. Etenkin lohkeavaa piimää, täällä kai sitä sanottaisiin viiliksi, on ikävä. Niin sitä kutsuttiin kefiiriksi, suomalainen kefiiri oli ohutta. Mutta maku oli sama. En oikein tiedä, kummasta pidän enemmän.

      Ja kirnupiimä on myös vähän samanmakuista suomessa nyt. Täällä yks erittäin ikävä vika piimätuotteissa. KAIKKI makeaa, maustettuakin, jollain mansikalla. Mä tykkään happamasta. Just hapankaalesta, kiinalaisesta ruuasta, etikkaisista säilykkeistä... Eikä ole itänaapuriin sukujuuria, mä vaan tykkään niistä. Kotona oli maatila. Meillä oli aina pyhäruokien kanssa pöytäetikka pöydässä. Ja kirnupiimää tilattiin vasikoille meieristä juotavaksi, täytyy myöntää ite kai sitä oi kuin maitovasikka, se oli hyvää, sitä tuli tonkissa.. Happamat ei pilaannu kuten maket, se kai oli yksi syy. Ei meillä hapansilakkaa tehty, mutta olihan niitä omia juttuja, etikkasilakat. Siis suutarinlohi, se oli juhlaruokaa.

      Äsh, meni muisteloakselille.

      Eesti Herkut tiedän, olen käyytkin siellä useasti. Lähinä siksi, että sieltä sai ostettua savijuustoa ja pelmeeneitä. Mulla on kyllä pelmmeenirauta itelläkin, mutta valmiit on niin helppoja. Nykyään pelmeeneitä saa, niin Prismoista. Ei siis ole vuosiin tullut Eeesi Herkussa käytyä.

      Mutta pitääkin poiketa pikimiten, jos kerran kefiiriäkin saatavissa. Pitäis lähteä mökille ja kefiiri ois kyllä melkoinen juttu viemisiksi, siis jos ei kerkeä ite kittaamaan kaikkea matkalla :DDDDDD

      Jeps, Eesti Herkut.


      =DW=

      • haitat & hyödyt

        Jotkut teki niistä muovipusseista kynnysmattojakin. Ne piti laittaa kuiviin tiloihin, ettei bakteerit olisi alkaneet muhia matoissa.


      • kilepiim voldikkannu
        haitat & hyödyt kirjoitti:

        Jotkut teki niistä muovipusseista kynnysmattojakin. Ne piti laittaa kuiviin tiloihin, ettei bakteerit olisi alkaneet muhia matoissa.

        Tästä se vihjelinkki alkoi ;
        http://tatipensio.jutut.fi/article/751
        Sittemmin löysin Kalinka Itäkeskus siitä Marimekon kulmalta kohti Kauppakartanon tietä Pölypussikaupan takaa.
        http://kaannos.com/sanastot/historia/905918
        ja kannu on voldikkannu . Nuori mies Veiko Liis kehitteli ja sai palkinnon


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      33
      2104
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1715
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1486
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1236
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1034
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      978
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      865
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      852
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      789
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      743
    Aihe