homettako

Mua on vaivannut jo aika pitkään yhden huoneen seinässä (betoniseinä) oleva kohouma vai miten se pitäisi sanoa.. kylppäri on heti sen seinän toisella puolella,joten onkohan joku kosteus juttu? tämä on 60-luvun lopulla rakennettu talo(rivitalo). Olen vähän väliä flunssassa ja kuumettakin on välillä,mutta ei paljoa. Aamuisin aivastelen monta kertaa ja silmät vuotaa ja sitten taas menee pitkiäkin aikoja ettei ole mitään..mitähän tämä voisi olla,onko tässä huoneistossa mahdollisesti hometta tai jotain?
5456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tunkin ratkaisevat ja sen jälkeen kunnon tutkimukset oikeista paikoista ja remontti tarpeiden mukaan.
Mittarivillet ja terveystarkastajien haitelut jätä omaan arvoonsa.

Äänestä
  • Homekoira(t). Millään muulla ei hometta saada selville niin hyvin puolueettomasti. Ei tarvitse purkaa koko kämpää. En koskaan kadu homekoirien pyytämistä avuksemme. Lähdin viimetipassa lipettiin. Toipumisesta ei tietoakaan silti mutta vielä hengissä. Isännöitsijä tilasi homekoiran sitten seitsemääntoista toiseen asuntoon. Useasta löytyi myös hometta. Katuukohan? Sitä vai tätä?
    Puolueettomat (jos niitä yleensä edes on) materiaalinäytteet koirien merkkauksien kohdista. Sisäilmamittaukset (onkohan aivan huuhaata) ja jos mikrobiepäily, niin ei ekaksi vockipaskan mittauksia. Oirekyselyihin pienellä varauksella. Rahastusta löytyy jos jonkinlaista homebisneksessä. Pidä pussin suu tiukalla. Kuuntele oman roppasi ääntä. Lähe ajoissa pois homepaskojen keskeltä ennenkuin oireilut ja sairastuminen on lopullista ja korjaamatonta. Isännöitsijät... no jaa. Jos irtaimistoon on tarttunut myrkyt, niin siitä se soppa sitten syntyykin. Lue aiheestaa enempi tältäkin palstalta. Terveystarkastajat... no niin. Harvassa on osaajat.
    Mitään homekirjoja lukemalla ei oireet lopu eikä pelastus tule kuin manulle illallinen.
    http://www.inspectorsec.fi/
    http://www.tiede.fi/artikkeli/1067/homeista_viis_ongelmatalossa_sairastuttaa_toksiini

    Äänestä

Hei.

Pääset homeen hajuista eroon otsonoimalla huoneen kunnolla. Ota yht. vaikka L&T:hen. Niillä on tekniikka hallussa.
T
Keltakannukka

Äänestä
  • Haju varoittaa vaarasta, joten pitää poistaa syy, eikä vain hajua. Lisäksi otsoinintia ei sa markkinoida terveysväittämin, vaan se voi jopa pahentaa tilannetta arvaamattomien kemiallisten reaktioiden kautta. En itse otsonoisi mitään, vaan yksinkertaisesti korjaisin asunnon ja heittäisin menemään haisevat tavarat.

    Äänestä

  • ei tapa ja piste. Pahensi tilannetta ja sillee. Ei enää koskaan otsonointia. Uskon kahdesta kerrasta ja sähläämällä ei hyvää tulosta saa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelijä.. kirjoitti:

Mua on vaivannut jo aika pitkään yhden huoneen seinässä (betoniseinä) oleva kohouma vai miten se pitäisi sanoa.. kylppäri on heti sen seinän toisella puolella,joten onkohan joku kosteus juttu? tämä on 60-luvun lopulla rakennettu talo(rivitalo). Olen vähän väliä flunssassa ja kuumettakin on välillä,mutta ei paljoa. Aamuisin aivastelen monta kertaa ja silmät vuotaa ja sitten taas menee pitkiäkin aikoja ettei ole mitään..mitähän tämä voisi olla,onko tässä huoneistossa mahdollisesti hometta tai jotain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu