Hyväksikäyttö alkoi aikoinaan paljastua ensin laajassa mitassa katolisessa kirkossa.
Nyt sitä on ilmaantunut niin helluntailaisuudessa, vl-liikkeessä muissakin lestadiolaisuus liikkeissä ja valtakirkossa.
Mikä on yhteinen nimittäjä. Se on ihmisoppi rippisalaisuudesta.
Jaakobin kirjeessä on yksi kehotus siitä, että tunnustakaa toisillenne syntinne ja siitä on vedetty rippi, pakkorippi ja itse päälle kehitetty rippisalaisuusoppi.
Mikä on Raamatun selkeä viesti; Tunnustakaa syntinne ja katukaa ja luopukaa niistä, jotta se annettaisiin anteeksi.
Raamattu kehottaa tuomaan synnit ja pahat teot valoon - niin Pyhä Henkikin tekee elävän Sanan kautta.
Salassa tehdään paljon pahaa. Tilaisuus tekee varkaankin. Jos on paljastumispelko, se hillitsee rikoksia.
Jos tiedetään, että oma porukka salaa ne, rikollisuus lisääntyy. Näin se vain on.
Nyt sitä on ilmaantunut niin helluntailaisuudessa, vl-liikkeessä muissakin lestadiolaisuus liikkeissä ja valtakirkossa.
Mikä on yhteinen nimittäjä. Se on ihmisoppi rippisalaisuudesta.
Jaakobin kirjeessä on yksi kehotus siitä, että tunnustakaa toisillenne syntinne ja siitä on vedetty rippi, pakkorippi ja itse päälle kehitetty rippisalaisuusoppi.
Mikä on Raamatun selkeä viesti; Tunnustakaa syntinne ja katukaa ja luopukaa niistä, jotta se annettaisiin anteeksi.
Raamattu kehottaa tuomaan synnit ja pahat teot valoon - niin Pyhä Henkikin tekee elävän Sanan kautta.
Salassa tehdään paljon pahaa. Tilaisuus tekee varkaankin. Jos on paljastumispelko, se hillitsee rikoksia.
Jos tiedetään, että oma porukka salaa ne, rikollisuus lisääntyy. Näin se vain on.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Palstalla voit kertoa avoimesti kaiken mieltäsi painavan.
Turhan jaarittelun välttämiseksi sopii toki ensin määritellä käsitteet, esim. mitä ylipäätään on käyttö, koska se on hyväksi, koska pahaksi.
mieltä siitä että vahhoillislestadiolainen rippikäytäntö ja yleinen salailumentaliteetti edesauttavat näitä seksuaalirikoksia. Espoo tekijät ovat tasan tarkkaan tienneet, että mahdollisuus jäädä kiinni on minimaalinen ja sen vuoksi ryhtyneet tekoihin. Muutoin on vaikea ymmärtää, että noinkin korkeassa asemassa oleva antautuu moiseen.
Liikkeen on turha yrittää sanoa, että emme hyväksy insestiä ja pedofiliaa, sillä hengellinen viesti on päinvastainen. Viimeisimmässä Siionin lähetyslehdessä on kirjoitus, jossa viestitään, että omaa pesää ei liata. Miksi tuonkaltaisia kirjoituksia vieläkin?
on ev.lut kirkossa. Aamulla haastateltu kirkonmies, joka otti vastaan noita puheluja oli
järkyttynyt, kuinka paljon niin kirkon kuin vl-liikkeenkin piirissä on voitu tehdä tällaisia. Hänen ehdotuksensa ja vahva mielipiteensä on, että lapsen etu menee rippisalaisuuden ohi.
Näin pitääkin olla. Kumma vain, että hänkään ei kommentoinut mitenkään sitä, että koko rippi-
salaisuus ei ole raamatullinen.
Sitä on selkeästi laajastikäytetty synnin peittelemiseen - niin kirkossa kuin vl-liikeessä ja helluntailaisuudessakin ja muissa liikkeiissä.
osoittaneet myös kehityskelpoisuuttaan: nyt ei enää omaa pf-sotkua syyllistetä hoitokokousten tapaan mummoilla eikä kivitetä viattomia seurakuntalaisia. Syyllisiksi epäillyt joutuvat omilla "pipoillaan" vastaamaan tekosistaan siellä missä kuuluukin!
Toisin oli 70-luvulla. SYT:in rahasotkujen ja kaiken muunkin hässimisen maksumiehiksi syyllistettiin täysin tästä kaikesta tietämättömiä vanhuksia.
Tunnen oikeutetusti syvää myötäkatkeruutta kaikkia kärsineitä kohtaan. Pitäkää Saatanan kätyreiden nimet esillä varoitukseksi muille ja kiertäkää kaukaa jopa näiden saastuttama muu suku!
Katoliset papit raiskaavat kuoripoikia (pappien palvelijoita).
Arvostelemattoman vallan käyttämiseen tottuneet vl-johtajat raiskaavat heitä pelkääviä lähimmäisiään.
VL-Isä tai isoisä raiskaa lasta vuosikausia...
Järkyttävää.
Jos ei olisi rippisalaisuutta ja armonmerta, pf. loppuisi lyhyeen ainakin oikeiden- ja tavallisten uskovaisten keskuudessa.
jos ei olisi armonmerta eli armoa, kaikki joutuisivat kadotukseen riippumatta siitä mitä teki täi jätti tekemättä.
mainittu missään ison kirjan versioista - taitaa olla vl-kalastajien kaanaankielinen termi?
Saivartelun sijasta voisit tutustua sanan ”armo” merkityssisältöön. On täysin yhdentekevää millaista ilmaisua käyttää asiasta. Merkitys on ainoa olennenainen asia.
Miksi muuten uhrit ilmiantavat hyväksikäyttäjänsä vasta erottuaan vl-järjestöstä ja sen rippisalaisuudesta?
Riippumatta siitä, onko SRK:lla armon meri vai ei!
yhteisöissä on jo sisään rakennettu vaara liukua hämäräpuuhiin.
Mitä avoimempi sitä ilmiesempi on kiinni joutumisen riski ja se jo tavallaan ennalta ehkäisee saastan syntymistä.
Minkä valo paljastaa sen veri puhdistaa.
Lutherkaan ei huomannut, että rippisalaisuus ei ole Raamatun mukainen. Ehkä syynä oli se, että hän oli
kasvanut katolilaisuudessa eikä siksi kyennyt näkemään kaikkea harhautuneisuutta siinä opissa.
Koko katolisuus ja luterilaisuus ja siitä seuranneet lahkotko ovat ko. harhan vallassa - ja mahdollistavat
tällaisten salasyntien tekemisen.
Miksikähän erityisesti SRK puolustaa niin voimakkaasti tätäkin Raamatun vastaista oppia.
Hedelmät ovat tosi karmeita.