hei, osaisiko joku kertoa suunnilleen miten kauan toipuminen kestää polvi tähystyksen jälkeen (sehän on kyllä yksilöllistä, mutta suurinpiirtein)? Lääkäri sanoi, että kierukkani on osittain rappeutunut tai jotakin ja sitä joudutaan poistamaan tai jotain, olisiko se ollut että siitä 1/3 poistetaan suunnilleen. Mitenhän tuosta saa sairaslomaa ja pitääkö sitten käyttää keppejä tmv? Kiitos jos joku osaa kertoa vähän. Niin ja olen 23 v.
Toipuminen polvitähystyksestä?
pppppppolvi
4649
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niin, riippuu siitä mitä tähystyksessä tehdään ;) Esim. mulla puhdistettu ja irroitettu revenneitä ristonkappaleita; kävelemään heti, saikkua 2 vk. Kepit oli hyvä apu ensimmäisen viikon, mutta jalalla sai astua koko painolla.
Minulta on siistitty kierukkaa kahdesti tähystysleikkauksessa samasta polvesta. Ensimmäisellä kerralla toipuminen oli todella nopeaa...muistaakseni samlla viikolla jo olin juhlimassa syntymäpäivääni ja vähän tuli tanssittuakin :) Toisesta leikkauksesta toipuminen oli paljon hitaampaa...pidin sairaslomaa n. 3 viikkoa ja silti kipuja oli edelleen useamman viikon. Tähän voi kyllä vaikuttaa polven nivelrikko, joka alkanut vuosien aikana vaivaamaan enemmän.
Itselläkin kepit olivat apuna ensimmäisen viikon ajan leikkausten jälkeen mutta paranemisen kannalta on hyvä ettei niihin luota kauhean pitkään. Suunnilleen saman verran minultakin on kierukkaa poistettu, mutta hyvältä se nyt ainakin kierukan osalta tuntuu :)
Omien tuntemusten mukaan kannattaa saikkua pitää, mutta 2 viikkoa on kai suositeltavaa lepäillä.
Pikaista paranemista!
Jos tilanne on pahentunut jo nivelrikoksi, tähystysleikkauksella ei saada enää pysyvää apua. Minullakin tehtiin tuollainen polven "siivous" nivelkierukalle ei voitu enää tehdä mitään kun se oli käytännössä kulunut pois. Vielä runsas puoli vuotta aikaisemmin magneetikuvassa siellä nähtiin kierukasta irronnut irrallinen pala, tähystyksessä se oli jo jauhaantunut pois. Tähystyksen jälkeen kävelin kyynärsauvoilla (ensi kaksi ja lopussa yksi) reilun viikon. Koska kipu ei laantunut, parin kuukauden kuluttua siirryin käyttämään jatkuvasti kävelykeppiä. Hieman vajaa vuosi tähystyksestä polveen laitettiin tekonivel jonka jälkeen kävelykepin sai heittää pois ja kivut olivat poissa.
Moi,
Nivelkierukan laaja poistaminen aiheuttaa nivelrikkoa, joten kannattaa välttää jatkossa kovia iskuja sisältävää urheilua.
Nivelkierukka voidaan nykyään korjata siirteellä tai implantilla. Kirjoittelin tänne molemmista tavoista -> http://www.niveltieto.net/nivelklubi/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1278255485 .
Tsemppiä leikkauksen jälkeiseen kuntoutukseen.