BANGKOK-phuketista

eka kerta bangkok

Olen varannut phuket -loman 2 viikoksi kesäkuussa. Aion varata lennot phuket-bangkok-phuket ja viettää siellä pari shoppailupäivää. Haluaisin varata hotellin MBK kauppakeskuksen läheltä,onko vinkkejä? Paljonko on kentältä matka tuonne MBK:N nurkille ja kauanko kestää taxilla tämä väli ja mikä on hinta. Onko tuo MBK ja ne viikonloppumarkkinat aivan eri puolella kaupunkia?????

4

602

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että näin

      Suosittelen varaamaan hotellin läheltä sky train asemaa. Juna on nopein kulkuyhteys kaupungissa metron lisäksi. MBK on molempien junalinjojen risteysaseman tuntumassa. (siam square)
      Metro ei kulje MBK:n läheltä.
      Viikonloppumarkkinoille pääsee myös kätevästi joko metrolla tai sky trainilla.

      Bangkok on suuri kaupunki joten em. julkiset ovat kätevin tapa liikkua siellä. Taksi on toki halpa,mutta verraten hidas. (ruuhkat)

      hotellivinkki: www.sawadee.com sieltä voit valita esim. alueen Bkk:sta mistä hotlaa etsit.

      • venttivanni

        MBK:n yhteydessä on hotelli Pathumwan Princess - sitä lähemmäksi ei siis voi majoittua! Oikein hyvä hotelli muutenkin. Myös ihan lähellä, pari korttelia, on Novotel Siam Square, sitäkin voin suositella. Muita lähihotelleja esim. Siam at Siam, Asia, Arnoma, Centara. Jos etsit hotelleja esim. www.bangkok.com svuilta, laita alueeksi "Siam" : silloin olet mahd. lähellä MBK:ta. - Mutta tosiaankin myös Sukhumvitin tai Silomin alueelta on helppo päästä ostospaikoille Sky trainilla, eli voit myös majoittua muutaman pysäkinvälin päähän ja kulkeminen on silti helppoa. Viikonloppumarkkinoille pääset myös Sky trainilla, päätepysäkille.
        Lentokentältä kestää taksilla MBK:n nurkille noin 45 minuuttia, plusmiinus jotakin riippuen ruuhkista. Jos saat taksin ajamaan mittari päällä, hintaa tulee noin 300 THB ( vuosi sitten lentokentältä Novotelille). Phuket-BKK välille suosittelen Air Asia lentoyhtiötä (vaihtoetona Thai, Bangkok Airways ja Nok Air, joista viimemainittu lentää vanhalle kentälle Don Mueangille.)


    • Rusketusraidat30

      Suosittelen käymään Platinumissa, mielestäni paljon parempi ja selkeämpi kuin MBK. On kävelymatkan päässä MBK:lta, lähellä Baiyoke Sky hotellia. MBK:ssa on kyllä laajempi valikoima tavaraa, Platinumissa ei taida olla muuta kuin vaatteita, kenkiä, laukkuja, koruja...esim. elektroniikkaa en nähnyt jos joku sitä kaipailee. Kuutoskerroksessa on iso ravintola josta löytyy kaikkea ihanaa aasialaista ruokaa halvalla!

      • a b c

        Googlamalla löytyi jotain vinkkejä Bangkokissa liikkumiseen:

        www.thaimaahan.net/kohteet/bangkok/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1116
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      65
      906
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      810
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      737
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      683
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      78
      632
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      609
    8. 28
      585
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      585
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      579
    Aihe