Täältä löytyy kyllä keskustelu tai pari Niilin risteilyistä, mutta ovat jo muutamien vuosien takaa, joten kaipaisin vähän tuoreempia kommentteja. Voisiko joku parin vuoden sisällä Niilillä risteillyt kommentoida, antaa vinkkejä, kiitos.
Mitkä ovat olleet ehdottoman kiinnostavat kohteet tuon risteilymatkan varrella, onko nähtävyyksiä, joita mielestäsi voisi jättää väliin ja käyttää aikaa pysähdyspaikan basaareihin/ravintoloihin/ihmisvilinään tutustuen jne?
Risteilylaivat ovat ilmeisesti keskenään aika samanlaisia, Alma Tourin risteilyjä olen katsellut.
Mitkä ovat olleet ehdottoman kiinnostavat kohteet tuon risteilymatkan varrella, onko nähtävyyksiä, joita mielestäsi voisi jättää väliin ja käyttää aikaa pysähdyspaikan basaareihin/ravintoloihin/ihmisvilinään tutustuen jne?
Risteilylaivat ovat ilmeisesti keskenään aika samanlaisia, Alma Tourin risteilyjä olen katsellut.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minä olin -09 , ei ne kirjoitukset vanhene hetkessä, samaa reittiä laivatkin kulkee ja myös samat paikat katsotaan. Minä en olis mitään jättänyt väliin, kaikki oli milenkiintoista. Mutta jos sinä haluat mieluimmin katsella ja kokeilla baareja, niin silloin ei kannata mennä ollenkaan risteilylle.
Onhan risteilyllä illat vapaat,silloin voi mennä muihin rientoihin.
Olimme marras-joulukuun vaihteessa Niilin risteilyllä. Meillä ainakin oli tosi tiukka aikataulu aina pysähtyessämme, joten ei siellä paljoa aikaa jäänyt ostoksiin. Matkamme oli TEMAn kiertomatka ja kävimme myös Kairossa, joten ohjelma oli sen mukainen.Tosin siellä ei kyllä mielestäni edes ole paljoa ostettavaa, lähinnä ostokset jää matkamuistoihin ja huiveihin ja puseroihin. Nahkatuotteet ei ollut mielestäni kovin kummoisia. Ja kaupustelijat ovat niin rasittavia, että ei siellä paljoa viitsi kuljeskella kaduilla, kun koko ajan on joku kimpussa. Ja tarkkuutta, ne kyllä huijaa aivan varmasti, älä osta alkupäivinä mitään, Hurghadan lentokentältä löytyy kyllä paljon samoja ostettavia kuin "maissa". Varkaita ei tarvitse pelätä, mikä on sinänsä hassua, varastamista katsotaan siellä tosi pahasti, mutta turistien huijaaminen on taas melkein kunnia-asia. Mielestäni matka on ennenminkin tutustumisretki historiaan, matkanvarren temppelit ja hautapaikat olivat kyllä kokemisen arvoisia. Laivalla oleilu oli lähinnä lepoa.
Älä syö kananmunia äläkä majoneesia, ne ovat aika varmoja vatsatautipommeja.
Itse sain pahimman mahdollisen vatsataudin, yli 40 astetta kuumetta, niin että olin yhden yön lähes tajuttomana, mutta paikallisten lääkärien piikit sai kuumeen laskemaan vuorokaudessa.
Kokemuksena muuten Egypti ei mielestäni ollut kovinkaan kummonen, mutta tulipahan käytyä. Itse olen täysin hurahtanut saharan etelänpuoleiseen Afrikkaan ja safareihin, joten en ole paras mahdollinen ihminen antamaan arviota Egyptistä.
Kiitos vinkeistä, Afrikkaa ympäri! Ja Alma, en suinkaan tarkoittanut (enkä edes kirjoittanut Baari vaan Basaari) mitään iltaelämää enkä yökerhoja, vaan paikallisia ruokaloita, kaduilla ja kujilla kuljeskelua ja ihmisten/kauppiaiden ja yleensäkin elämänmenon katselua.
Alma Tourilla on mahdollisuus joka päivä osallistua lisämaksulliseen retkeen ja siksi kyselin, miten muut ovat kokeneet nähtävyyksien "historiallisen hienouden". Jos päätän lähteä, niin tämä tulee olemaan tähän astisesti eksoottisin matkakohde, joten historian lisäksi myös "elävä" kiinnostaa.
Meillä sisältyi risteilyn hintaan kaikki muut, paitsi tuo Karnakin temppelin englanninkielielinen ääni- ja valoshow. Kävimme senkin katsomassa, mutta jos noista maksullisista pitäis jokin jättää pois,niin juuri tuon.
Meillä ei ollut kenelläkään vatsatautia, yleensä se tulee liian vähästä juomisesta..ei ruuasta..juoda pitää siinä kuumuudessa todella PALJON, aina vesipullo mukana ja sitä pitää myös JUODA, vaikka ei yhtään janottaisi.
Tinkimiseen pitää olla paljon aikaa, mutta se on ihan mielenkiintoista..tykkäsin..lupaa heti se hinnan, minkä siitä tavarasta haluaa maksaa, siis ei paljoa,koska kaikki ON halpaa.
Lähtee kävelemään, yleensä kauppias tulee perässsä jos hinta on sopiva, siitä sen tietää. Eipä jäänyt mikään kauppa tekemättä :)
Onko tuo temppeli näkemisen arvoinen suhtessa aamuöiseen pitkään linja-automatkaan aavikon läpi? Vai kannattaisiko ko. aika käyttää Assuaniin tutustumiseen?
Jos minä naisena valkkaisin noista kahdesta, ottaisin Abu Simbelin, mutta miehet varmaankin tuon Assunian padon :)
Mutta mutta, koskaan ei tiedä toisen mieltymyksiä, toinen tykkää toisesta ja .....