ulkomaiset kasvikset

Voiko vauvan soseita tehdä ulkomaisista kasviksista tai siis onko niiden käsittelyssä mitään erityistä ohjetta jos tekee? Lähinnä kukkakaali ja parsakaali..
32394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Usein tavanomaisesti viljeltyjä vihanneksia on ruiskutettu kasvinsuojeluaineilla. Niissä voi siis olettaa olevan ainakin jonkin verran jäämiä. Myös Suomessa kaalikasveja ruiskutetaan kavinsuojeluaineilla runsaahkosti, maistuvat sen verran hyvin öttiäisillekin. Saattaa olla, että etelämpänä viljelyssä tarvitaan vielä enemmän ruiskutuksia, näin oletan. Itse mielellään syötän pienelle luomutuotteita aina kun mahdollista. Varsinkin kun suvussa on allergiataipumusta ja nuo kasvinsuojeluaineet voivat mahdollisesti laukaista allergian puhkeamista.

Äänestä

Ihan samalla tavalla niistä voi tehdä sosetta, kuin suomalaisistakin. Eipä itselle ole tullut mieleenkään, ettei niitä voisi käyttää siinä missä kotimaisiakin :)

Äänestä

Olen käyttänyt. Ei kait niissä mitään sen erikoisempaa ohjetta käsittelyyn ole. Samalla tavalla olen huuhtonut (no ehkä vähän runsaammalla vedellä kuin kotimaiset).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


soseet kirjoitti:

Voiko vauvan soseita tehdä ulkomaisista kasviksista tai siis onko niiden käsittelyssä mitään erityistä ohjetta jos tekee? Lähinnä kukkakaali ja parsakaali..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu