Lihavat pois pysäkiltä!

Lihavat pois pysäkeiltä. Kävelkää niin laihdutte ja syökää vähemmän pullaa!
15732
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

pysäkeil sitten olettekaan, kun olette niin liikkuvaisia, kyl ne bussit niitä käyttäville ja maksaville on!
Urputi urputi...

Äänestä
  • maksaa kaksinkertainen hinta, vähintään, niin oppivat rajoittamaan pullan syöntiö!

    Äänestä

  • Kessu huuleen kirjoitti:

    maksaa kaksinkertainen hinta, vähintään, niin oppivat rajoittamaan pullan syöntiö!

    Pienituloisena olisi mukavaa maksaa linja-automaksua 6 euroa. Eli jos haluankin joskus lähteä linja-autolla ostamaan ruokaherkkuja keskustasta, tulisi kyydin hinnaksi 12 euroa.

    Äänestä

En kulje täällä Oulussa linja-autolla kuin harvoin, sillä köyhänä ja työttömänä minulla ei ole varaa kulkea linja-autolla säännöllisesti ja kausikorttiinkaan ei ole varaa. Kuljen polkupyörällä ja saankin liikuntaa, sillä keskustaankin on 7 kilometrin matka. :) Nyt kovilla pakkasilla ei vain houkuttele pyöräily. Pitää sitten kykkiä kotona...

Äänestä
  • Ajelet mankumaan tulonsiirtoja ja käyttämään palveluja työssäkäyvien piikkiin? Köyhänä ja työttömänä ei tarvitse mennä minnekään, koska voi pysyä kotona. Pyörällä ajelu kuluttaa energiaa ja sitten taas pitää syödä enemmän kallista ruokaa. Sängyssä makaaminen ei kuluttaisi niin paljoa ja siinä säästäisi pitkän pennin.

    Äänestä

  • afryg kirjoitti:

    Ajelet mankumaan tulonsiirtoja ja käyttämään palveluja työssäkäyvien piikkiin? Köyhänä ja työttömänä ei tarvitse mennä minnekään, koska voi pysyä kotona. Pyörällä ajelu kuluttaa energiaa ja sitten taas pitää syödä enemmän kallista ruokaa. Sängyssä makaaminen ei kuluttaisi niin paljoa ja siinä säästäisi pitkän pennin.

    Esimerkiksi käyn joskus kaupungilla, voinhan ostaa sieltä jotakin muutamalla eurolla. Ja pitäähän minun jotakin ruokaa ja juomaa saada kotiin, että pysyn työttömyyteni keskellä hengissä. Joskus käyn kylässä jonkun luona ja sinnekin on hyvä pyöräillä. Vähän epäilen, etten säälitöitä kummempaa tule edes saamaan, mutta on kai sekin tyhjää parempi. Eläkeläinen en vielä ole...työvuosia olisi iän puolesta vielä paljon.

    Niin, ja en jaksa aina maata sängyssä. Liiallinen makoilu kertoo masentuneisuudesta ja sitä vastaan on taisteltava.
    Ruuan kalleudesta. Enpä tiedä tuleeko se niin hirveän kalliiksi, kun ruuan tekee itse alusta loppuun ja aniharvoin ostaa esim. valmismaksalaatikkoa.

    Äänestä

  • Minäkin olen köyhä ja työtön, ei ole varaa ajella linja-autolla, joten ajan omalla autolla ja katson pysäkeillä seisovia kärvistelijöitä, samalla kun vedän tupakkaa lämpimässä autossa.

    Äänestä

tuupa samalle pysäkille niin rykäsen suoleen ja pääset kotio sen näkösenä niinkuin olisit nainu naapurin kissaa..

Äänestä
  • suunnattu aloittajalle.

    Äänestä

  • Lupaat vaan!?

    Äänestä

etten kuljekaan enää linja-autolla, vaan pyörällä tai kävellen.

Äänestä
  • lihaavia, joka asian esille toi! Toivottavasti itse voi hyvin, tuskin aloittaja uskaltaa täällä ilmiantaa itseään?

    Äänestä

  • Olen sama henkilö kuin ylempänä kirjoittanut Kärvistelevä2011... :)

    Äänestä

  • vihaava on nainen kirjoitti:

    lihaavia, joka asian esille toi! Toivottavasti itse voi hyvin, tuskin aloittaja uskaltaa täällä ilmiantaa itseään?

    todennäköisesti tehnyt kirjoituksensa ns. provosointi-mielessä ja nauttii kun siihen reagoidaan agressiivisesti. Itse en vaivaudu siihen, vaan olen tahallani asiallisempi.

    Äänestä

  • AutotonLihava kirjoitti:

    Olen sama henkilö kuin ylempänä kirjoittanut Kärvistelevä2011... :)

    ..voitaisiin kannustukseksi asettaa ylipainomaksu busseihin se olisi hyvin huomaamaton. 50senttiä suuntansa.
    Vähäpätöinen maksu siitä, että tiedotetaan, jotta ei kannattaisi kuulla vellikellon ääntä kovin tarkasti. Voipi masu kasvaa.
    Tosi puheella, kuka meistä nyt on sanomaan kuka on lihava, kuka ei?
    Kylläkin nyky nuoriso voisi nuo mäkkärit ja heset jättää väliin. Ilmanaikuista paskaa myyvät nuo "tsankfuudipaikat".
    Jokin vihreä ruispulla "muka terveellinen vaihtoehto" ei ole kuin vain kulutustapojen opettamista:
    "kuule liisa syöt sitte terveellisesti"> joo joo hesessä on ruissämpylä ...se on terveellinen< Lisukkeeksi oteaan cola ja ranskikset.....että se siitä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kessu huuleen kirjoitti:

Lihavat pois pysäkeiltä. Kävelkää niin laihdutte ja syökää vähemmän pullaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu