Viimeisen vuoden aikana olen alkanut juomisen jälkeen kärsiä voimakkaasta ahdistuksesta ja univaikeuksista.
Kun menen nukkumaan kännissä, nukahdan nopeasti mutta herään n. 2 tunnin päästä hirveään ahdistukseen. Olen väsynyt, mutta unta en saa. Ajatukset vilistävät päässä ja käyn "ylikierroksilla". Vaikka kuin väsyttäis, ei tuu uni. Mietin aivan käsittämättömiä asioita vaikken tahtoisi. Esim. miltä tuntuu olla ruumisarkussa. Tekis mieli lyödä iteltään taju kankaalle. Olotila on sietämätön.
Pitää varmaan lopettaa juominen kokonaan. Alkaa olla sen verran hurjia nämä krapulat.
En yleensä ota tasuria krapulassa, mutta auttaiskohan? Vai tepsiikö se vaan fyysiseen pahaan oloon?
Unettomuus
6
5142
Vastaukset
- uneton.
Itse saan kyllä kännissä unta, tai melkeimpä nykyään juominen mulla päättyy sammumiseen. Mutta vähintään kun juon 2 päivää aamusta iltaan, niin krapula päivänä juomisen jälkeen on melkein mahdotonta saada nukuttua yöllä ellei oo unilääkkeitä tai rauhottavia. En tiedä mistä johtuu sitten.
Noista hermostollisista syistä alat jatkossa juomaan enemmän, että tajuttomuus jatkuu pidempään. Seurauksena pahemmat krapulat, ja se taas pakottaa korjaamaan.
Itseään ruokkiva etenevä prosessi.- -deliriumissa----
Mulla on meneillään juuri tämä ihmeolotila- ääniä kuuluu nytkin mutta koska tietää että oma polla se temppuilee jo tässä vaiheessa niin mitäpä noista..välillä kunnon pumpunjyskäreitä ja pientä paniikkihäiriöoireilua..
- TietoaUnettomuudesta
Kärsitkö unettomuudesta? Kerro tarinasi.
Etsimme unettomuudesta kärsiviä henkilöitä haastateltaviksi www.tietoaunettomuudesta.fi -sivustolle. Kerro, miten unettomuus on haitannut Sinun elämääsi ja oletko saanut siihen apua?
Tarinat julkaistaan joko nimellä tai nimettömänä. Etsimme yhtä haastateltavaa myös samasta aiheesta tehtävään videohaastatteluun. Korvaamme haastattelusta 30 euron/100 euron lahjakortin toteutustavan mukaan.
Jätä yhteystietosi:
Johanna Salovaara, Kaufmann Agency Helsinki Oy,
[email protected] tai Puh. 050 575 2414. - 2+19
Sama ongelma. Humalassa en osaa nukkua kovin syvää unta ainakaan ja krapulassa ei saa unta ei sitten millään. Tai pelkään että kuolen ja ahdistaa aivan raivona. Tasureita en suosittele. Itsellä on mennyt siihen, että lähtee käsistä. Ei pitäisi juoda ollenkaan. En kyllä tajua miksi sitten juon. Krapulat alkaa olla aivan hirveitä. Pää ei tahdo enää kestää. Juomista seuraa 1-2 unetonta yötä. Riippuen siitä montako päivää on juonut. Kokeile olla muutama viikko tai kuukausi raittiina, niin huomaat korjaantuuko uniongelmat vai jatkuuko ahdistus ja olisiko syytä hakeutua lääkäriin.
- Delirium_Ukko
Unettomuuksia seuraavat sitten kuuloharhat ja pelkotilat. Seuraava vaihe on Delirium Tremens jonka saatuasi olet niin sekaisin että et tiedä kuka olet,missä olet luultavemmin joku löytää sut sekavassa tilassa ties mistä josta sut viedään ambulanssilla lepositeissä..Deliriumtilassa todellisuudentaju on niin hämärtynyt että elät siinä harhassa jota koet ja hallusinaatiot ja harhat ovat todella voimakkaita. ÄÄniharhat ja äänien kuuleminen päässä ulkona tai pään sisällä on lievä vaihe..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k382406Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel482020Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä91956Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien471692Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1391418Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241076Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️68895Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki
Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘62893Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää
Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka119878- 67876