Latauksen merkkivalo palaa.
Latausjännite akusta 11.7V tyhjäkäynnillä ja 2000rpm kierroksilla saman verran.
Ajoin 10km. Jännite sama. Hihna kireä, johdot OK.
Akun napajännite 12.1V.
Huomenna pitäis 100km ajaa. Uskaltaako, kun latausjännite ei pudonnut 10kilsan ajon jälkeen.
Latausjännite akusta 11.7V tyhjäkäynnillä ja 2000rpm kierroksilla saman verran.
Ajoin 10km. Jännite sama. Hihna kireä, johdot OK.
Akun napajännite 12.1V.
Huomenna pitäis 100km ajaa. Uskaltaako, kun latausjännite ei pudonnut 10kilsan ajon jälkeen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ja se latausvalo siis palaa himmeesti, ei kirkkaasti.
Laturi ei lataa. Hiilet loppuun kuluneet. Vaihda ne.
Älä aja minnekään. Akku on jo tyhjä ja jäätyy rikkinäiseksi!
Varaa ainakin mukaan pilkkihaalarit , huopatossut, tulentekovälineet ym. naparetkivarusteet.
Hiilten loppuunkuluminen ei ilmene noin. Valo pysyy pimeänä, koska valon kautta kulkeva virta maadoittuu hiilen kautta, joka siis on kulunut pois.
"Kokemusta on tästä" nimim. eli eikös se ole niin kun autossa virrat päällä, herätevirran kautta latauksen merkkivalo palaa ja kun auto käynnistyy, silloinhan heräte ei "toimi" jolloin valo herkiää palamasta. Eli mitä mä nyt teen.
kato ensin hiilet, diodisiltakin voi olla paskana mutta uuden laturin osto voi olla parempi kuin sen vaihto.
Näin se on. Jostain syystä (diodivika?) laturiin ei tule riittävästi magnetointivirtaa vaan osa siitä tulee merkkilampun kautta. Voihan sitä vikakohtaa tietenkin labrata, mutta hankalaaja pirun työlästä se on ja kuitenkin menee laturin vaihdoksi. Hae tarvikeliikkeestä vaihtolaturi niin säästät ainakin aikaa ja turhaa työtä. Ja saat autosi latauksen kuntoon!
suksi suolle pöljä.