Skootterin akun varauksen tarkistus

Mihin kohtaan yleismittarin säädin pitää laittaa kun tarkastan skootterin akun varaustilaa? Ja tarvitseeko akun johtoja ottaa pois kun tarkastan varauksen?
3297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Voi jumalavita! Onko noin vaikeeta?

Noh. Ei johtoja irti tartte ottaa, kunhan on virrat pois. Sitten laitat mittarin plussajohdon plussaan ja miinusjohdon akun miinukseen. Yleismittarista sitten valitset mittausyksiköksi voltit, voi olla että on merkintänä ohmi, eli Ω.

Äänestä
  • Mittari V-alueelle joku lukema 20 tai lähellä sitä löytyy joka mittarista.

    Äänestä

  • mittarista savut kirjoitti:

    Mittari V-alueelle joku lukema 20 tai lähellä sitä löytyy joka mittarista.

    Joo sain toimimaan kun kokeilin muutamalla. Ei ilmeisesti tarvi ladata akkua kun näytti 12.94 volttia?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


----------------- kirjoitti:

Mihin kohtaan yleismittarin säädin pitää laittaa kun tarkastan skootterin akun varaustilaa? Ja tarvitseeko akun johtoja ottaa pois kun tarkastan varauksen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu