Peltoa olisi noin 10hehtaaria pohjois-pohjanmaalla,niin miten saisin eu-tukia niihin jos tekisin riistapelloiksi ne,300ecua ilmeisesti olisi mahdollisuus saada hehtaarilta,olisi kuitenkin 3*määrä mitä vuokraamalla saisin.Hankalaa kun ei ole mitään kokemusta tukien hakemisesta niin jos täältä jotain apua saisin.
riistapellon eu-tuki
3
7138
Vastaukset
- ...
Netissä on esimerkiksi google niminen, erittäin suosittu hakukone, kun laitat hakusanaksi "hakuopas" niin sieltä löytyy. Ei se sen vaikeampaa ole.
- Juumassi.
Täytyy sanoa että tuskin saat mitään. Et ilmeisesti ole sitä peltoa aiemmin ilmoittanut pelloksi koska et tietä asioista mitään. Pellolla ei siis ole tukioikeutta jos pelto ei ole ollut vieljelykäytössä aiemmin.
Jos peltosi on ollut vuokrattuna, uuden lain mukaan vuokraaja saa pitää tukioikeudet.
"Tukioikeus vahvistetaan siis vuokramiehelle ja se myös jää hänelle vuokrakauden päätyttyä, ellei muuta sovita. Tämä on koettu tietyllä tavalla epäoikeudenmukaiseksi ja siksi on selvitetty mahdollisuuksia siirtää tukioikeus vuokrakauden jälkeen pellon omistajalle".
http://www.farmit.net/talous/lakiasiat/maanvuokra/pellon-vuokraus-ja-cap-tukiuudistus
Muista kuitenkin että kun vuokraat pellon myös tuet kuuluvat vuokraajalle koska tuet ovat tuotantotukia, ei maanomistustukia. Mutta kun vuokraat pellon sinulla ei ole silloin pellon viljelyvaatimusta, et nimittäin saa
koko tuolle 10 hehtaarille riistapellon tukea, eikä peltoalasta voi muutenkaan kesannoida koko alaa vaan yli puolet pitää olla rehu tai leipäviljalla.
- XCVBN
http://www.riistasiemen.fi/riistapelto/eu-tuki
"Riistapellon perustamisen kannalta EU-tuen merkitys on merkittävä, koska oikein tehtynä EU-tuki on riistapellon osalta jopa 300 €/ha . Tämä edellyttää, että kyseinen peltolohko on ympäristötukikelonen ja että se kylvetään riistakasveiksi hyväksyttyjen kasvien siemenseoksella."
Tarkat ohjeet EU-tuesta saa MAVIN nettisivuilta ja maanviljelijöille keväällä jaettavasta tukioppaasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956674Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096410SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614711Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913624Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963571Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663442Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103282Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03000Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31825Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161409