Te, kenellä on aikuinen ja perusterve cavalier, kertokaa mistä koiranne on otettu. Paljon puhutaan cavojen sairauksista, milloin sydämestä ja milloin syringosta, mutta mistään ei löydy tietoa sairastuneista koirista. Tavallisen koiranostajan on todella hankala saada tietoa, mistä löytyy niitä vielä vanhempanakin terveitä koiria.
Hyviä cavalier-kasvattajia?
4
446
Vastaukset
- Cavalier-1v
No koirahan on aina yksilö, joten vanhemmista, etkä edes pennuista, voi tietää elääkö se 10 vai 1 vuotiaaksi. :)
- ei kun tarkistamaan
Onhan niitä nyt selkeästi pitkäikäisempiä linjoja ja linjoja joissa esim. sydänsairauksia on esiintynyt yleisesti jo nuorella iällä jne. Nuo terveystiedot on julkisia ja koska cavalier kuuluu pevisaan, niin jalostukseen käytettävällä koiralla pitää olla terveystarkastukset tehtynä ajallaan. Koiranetistä voi katsella.
- fhuyiop
http://jalostus.kennelliitto.fi/frmTerveystilastot.aspx?R=136
vinkkinä ottaisin vanhemmalla uroksella teetettyjä pentuja mikäli uros on terve. Narttu tekee aina nuorena pennut mutta urosta voi käyttää myös vanhempana: sairaukset puhkeaa vasta venhempina.
nartunkin voisin katsoa hieman vanhemman jo pari pentuetta tehneen.- ertyuiewrty
lisään vielä että sisäsiitosprosentti oltava täysi nolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982747Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1542456Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246850Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20840Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290811Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies91806Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719