Totuutta en siedä, totuus on ruma sana ja panetteluakin pahempi asia. Valhe on vain totuus vale puvussa. Kaikkea tälläistä soopaa olen joutunut lukemaan netistä. Kotona saa kuulla aivan riittävästi totuuksia, nyt niitä on alkanut näkymään täällä palstallakin, vaikea sitä on sietää.
Asian arkaluontoisuuden takia omalla nimelläni.
Asian arkaluontoisuuden takia omalla nimelläni.
Vastaukset 20
Vanhimmat
on valheeseen tottunut, on se aina turvallisempi valinta.
totuus ihmisissä on saant kovan kolauksen ku sehä on nii et, totuus ei pala tulessakaa, on se nii kovvaa laatuu et ei täältä netistäkkää taho löytyy nii sellasii totuuksii, nehä pyörtää sanasa het
kättelyissä ,mie oonkii sitä mieltä et,tottuutta vois panna harjottelemaa, vaik kaik, sen unohtaneet. Sit ko tulloo sellane tilanne et sitä tarvitaa nii sit vaa käytännös sitä kokeilemmaa, nii huomataa sit onks oppi mänt perille.
Mie ainaskii väännän totuuven torven puolest nii, et se kuuluu.
Hyvä Monica! :D Rehti ja sanavalmis olet, tässä yhdyn sinuun täysin! moi...
Täytyy vaan muistaa, että jokaisella on oikeus nähdä oma totuudensa:) Sehän ei aina helppoa olekaan!
http://www.youtube.com/watch?v=D3WJjCpJ9rQ
Tosiaan turhaan näistä, kimmakkeen aloitukseen sain kyllä naamiokirjsta, mutta onhan totuuksia todellakin jokaisella omansa. Jo toisen kerran minua solvattiin väittämällä että olen yli 80v ikäinen, vaikka olen 75v ja oma totuuteni on että olen vieläkin nuoremman näköinen, selvää totuuden vääristelyä oli ilkeys mielessä, se. Arkaluontoinen asia tietysti on, hienosti asiat ihmisillä lehti jutuissa on, kunnes näkee seuraavat uutiset, joissa asiat ovat jo pitkään hiertäneet. Todellisuudessa olen itse, jos itsestä jotakin myönteistä sanoo, sellainen pahan tuulinen jörö hklö.
Eräässä artikkelissa käsiteltiin totuusaihetta. Kirjoittaja, risupartainen mies sanoi totuuksien määrän olevan ääretön.
saa ain fliiteihis. Nimimerkill,kokemust on. Mutt ko mukulan opetetti et tott täyty puhhu ja joku asi o jäänny miälehe pysyväst,nii pärjätty o kumminki. Joskus olis kyll helpommall päässy,jos olis ruven valhettelema,se ole huamannu.
On sanonta, joka pitää paikkansa.
Totuuden puhuja ei yösijaa saa!
No sittenhän valvoo, onhan sitä jo tässäki iässä saanut kokea. Sittenkään se ei ole väärin sanoa niinkuin on sen todeksi kokenut on!
Se on vaan niin rankkaa , sille, joka joutuu puolustuskannalle, että saattaa kestää sen perille meno:)
Sittenkin on elämä opettanut minulle, että se kantaa hedelmää, ja palautteen saaminen korvaa vaivan!
Erehtymätön ei ihminen voi olla, mutta niitä ei lasketa, jos sen joutuu huomaamaan ja ymmärtää myöntää ja sovittaa.
samoin toisenkin lainen
vaikka miten teeskentelee.
Täällä suorastaan on tilaus kiukulle ja riidalle, ja olen valmis paukuttamaan nyt vastaan missä olen todella sitä mieltä. Aamen
Niin, voi tietenkin joku luoda, vaikka minkälaisen persoonan itselleen, mutta jotenkin totuus ja rehellisyys on vaistottavissa.
Köykäisiksi jää muu yritys:) Leikkimielisyyskin on minusta sallittua, mikä ettei. Sen sain jo lapsuudenkodissani kokea. Mutta,---aina hyväntahtoisena.
Tuo sana luottamus on minulle tärkeä. En jaksaisi elää, jos kaikki luottamus murenisi ympärilläni.
Ainakaan sellaisena, joksi minutkin on luotu/tarkoitettu.
Siksi en ota kuuleviin korviini mahdollisuutta, etteivätkö ihmiset olisi sitä, mitä ilmentävät kirjoituksillaan.
Deittijutuissa en tiedä--niistä ei minulla ole kokemusta, enkä halua hankkiakaan niitä:D En tarvitse sitä seulomista.
Katselin Taivaan Tulet näytelmää telkusta niin siinä tuli mieleeni miten Esko Salminen kertoi joskus menneensä niin syvälle rooli henkilön minään että taisi perätä joutua lomalle koko esityksistä. Oliko peräti Turun kaudellaan se tapaus?
Keksitty totuus pani nupin sekasin, onneksi väli aikaisesti. Eipä ole totuuden kanssa leikkimistä.
Niin minäkin yritän olla vähän kauempana näistä palstan totuuksista että ehdin funtsimaan muitakin asioita. Ei sen kummempaa, mukava täällä on kirjoitella jolloinkulloin.
Kirjoitus voi olla täynnä hengellistä sanomaa ja paljastaa kuitenkin että se on vain vaahtoa jääpalan päällä.
Kutina kuitenkin yrittää pitää siistiä ja syvällistä keskustelua yllä, se vuotaa.
Pyysin ylläpitoa poistamaan yo viestini, koska ei ole mukava saada luonneanalyysiä.
Minä tykkään Taivaan tulista, olen seurannut alusta lähtien, siinä on sitä lappilaisuutta aidoimmillaan, näyttelijät hyviä luonnenäyttelijöitä.
Koko kansan kirjo siinä kylässä vai onko se kaupunki, taitaa ollakin Kemijärvi olihan siellä kirkkokin komiasti keskellä kylää.
Parasta tuossa jatkossa oli se nimismiehen juttu Tarjan kuvan edessä, mutta olihan siinä se seitsemän luodin ampujakin ihan omana itsenä, hän on jo vapautunut siitä linnatuomista.
Tätä ennen oli Karjalan kunnailla josta katsoin kaikki sarjat, niinä oli kauniita maisemia ja näyttelijöidenkin osasuoritukset huippuhyviä, mitä nyt lopuissa oli se villi länsi joka nyt piirun verran meni yli.
Tämä on vain minun mielipiteeni.
Liian herkällä mielellä taidan olla, sattuneesta syystä. Otin tuon 26 17 kirjoittajan viestin itseeni,ehkä sillä ei minua tällä kertaa tarkoitettukaan. On vaan niin usein tullut jälkitölväisyjä, että olen yliherkistynyt niille . Hyvää yötä.
Kun eräällä r-periltä ei tule vaivaista 10 aloitusketjua vuorokauden sisällä niin häiriköinti lisääntyy palstalla kirjoittavien naisten viesteihin.
pois!
kirjoitti, "Uutiset kuolemastani ovat vahvasti liioiteltuja". - Nähtyään kuolin ilmoituksen itsestään..
Nyt ei ole kysymys siitä vaan etten pääse täältä pois, yritän vain pyristellä, aivan kuin ystäväni Katleija sanoo.
Nyt kun ollaan kirjailijoissa niin tämä Saksalasesta Suomalaiseksi tullu jännitys kirjailija sai minut lainaamaan kirjansa koska on ollu julkissuudessa ja on ulukolainen alakuperältään. Mutta aivan selvästi hän pilkkaa suomalaista rikollista ja mikä vielä pahempaa, virkavaltaa. Panttivanki tilannekin on tehty joksiki viihteeksi. Vakavammin pitäisi kirjoittaa että oltais todellisuudessa enämpi. Tähän nyt kirjoitin kun on tosista kysymys.