Tarkoitus olisi kaataa n 30 isoa haapaa. Haapahan kasvaa valtavasti juuriversoja kaatamisen jälkeen. Kaulaaminen ainakin toimii, mutta aikaa kuluu 1,5 vuotta jos keväällä kaulaa. Mites on kantokäsittely? Mikä on paras kaatoajankohta ja käsittelyaine? Kiitos vastaajille.
Juuriversot
10
1937
Vastaukset
- kerkkkä
paras vaihtoehto..tuskin suuren haavan juuristo kuolee kantokäsittelyllä ..se kerkee vesoa sen valtavan tureikon ennemmin..nopeuttasko taskutus ja roundub kaulausta
Jos haavat kasvaneet > 70 vuotta ..mikä kiire kaataa ne, ennen kaulaamalla tappoa...ja saada se vesakko hättäilemällä riesakseen- Pökkelöntaimi
Kai meinasit myydä haavat jollekin sahurille...? Juurivesat muuten tulevat juuriston suuremmista tai pienemmistä vaurioista myös, eli vaikka haavat jäisivät pystyyn, mutta koneet mylläävät lähitienoon, niin vesakkoa nousee.
Miksi ne kaataa meinasit? - menee.,
Pökkelöntaimi kirjoitti:
Kai meinasit myydä haavat jollekin sahurille...? Juurivesat muuten tulevat juuriston suuremmista tai pienemmistä vaurioista myös, eli vaikka haavat jäisivät pystyyn, mutta koneet mylläävät lähitienoon, niin vesakkoa nousee.
Miksi ne kaataa meinasit?Polttopuuksi menee. Kiitos kommentista
- Liiteriin
Nyt puille moottorisahaa ja vesoille raivaussahaa muutaman vuoden ajan siltä osin, kun et halua lisää polttopuuta. Ei mäntyä vähään aikaan sille paikalle.
- paras.,
Ei niitä juuriversoja voi muuten välttää kuin kunnolla kaulaaminen ja vielä niin, ettei jää yhtään nilakerrosta ehjäksi, ja riittävän pitkälti rinnan korkeudelta, näin puu alkaa kuivua kaulauksen kohdalta ja estyy nestevirtaukset. Helpoin tehdä kun puu on keväällä sula ja työvälineenä kuorimarauta.
- (oo)
Metrin pituudelta kaulaamalla kuolee pystöön 1-3 vuodessa. Iso haapa minkä juuri kaadoin tänä talvena, yritti vielä työntää lehtiä tänä kesänä vaikka kaulattu 2 vuotta sitten. Mutta oli jo täysin kuivunut rungostaan, sai laittaa klapit siitä suoraan pesään ilman kuivausta.
Glyfosofaatilla taskuttamalla kuolee nopeasti ja varmasti kun taskuttaa kesällä. Lehtien putoamisesta näkee että toimii, jos ei putoa kuukaudessa niin lisäannosta kehiin vain, juuren niskoihin kun laittaa niin kyllä tehoaa. - kiitos.,
(oo) kirjoitti:
Metrin pituudelta kaulaamalla kuolee pystöön 1-3 vuodessa. Iso haapa minkä juuri kaadoin tänä talvena, yritti vielä työntää lehtiä tänä kesänä vaikka kaulattu 2 vuotta sitten. Mutta oli jo täysin kuivunut rungostaan, sai laittaa klapit siitä suoraan pesään ilman kuivausta.
Glyfosofaatilla taskuttamalla kuolee nopeasti ja varmasti kun taskuttaa kesällä. Lehtien putoamisesta näkee että toimii, jos ei putoa kuukaudessa niin lisäannosta kehiin vain, juuren niskoihin kun laittaa niin kyllä tehoaa.Kuule, kerroppas tarkemmin miten teit tuon taskuttamisen ja mihin aikaan kesästä? Jotkut sanovat, että heinäkuun puoliväli on sopivin ajankohta, ja huonoin silloin kun nestevirtaukset ovat kiivaammillaan. Sanoit että, ”juuren niskoihin kun laittaa niin kyllä tehoaa”. Tarkoittaako tämä sitä että, porailet reikiä juuren niskoihin ja kaadat eriäjät täyteen Rounluppia?
- (oo)
kiitos., kirjoitti:
Kuule, kerroppas tarkemmin miten teit tuon taskuttamisen ja mihin aikaan kesästä? Jotkut sanovat, että heinäkuun puoliväli on sopivin ajankohta, ja huonoin silloin kun nestevirtaukset ovat kiivaammillaan. Sanoit että, ”juuren niskoihin kun laittaa niin kyllä tehoaa”. Tarkoittaako tämä sitä että, porailet reikiä juuren niskoihin ja kaadat eriäjät täyteen Rounluppia?
Akkuporalla reikiä tai kirveellä kolot tai moottorisahalla lovet, kaikki toimii. Sitten vain lorauttaa sinne vahvaa seosta(30-50%) glysofosaattia (rounduppia tai jonkin muun merkkistä samaa tavaraa mutta halvempaa).
En oikein usko ajankohdan tarkempaan vaikutukseen muulta osin kuin että kesällä parempi laittaa kun talvella. Kaikki mille olen antanut myrkkyä välillä kesäkuu - syyskuu, on kuollut pystyyn. Kuukausi ennen motoa kun hoitaa homman niin ei pitäisi vesakkoa pahemmin tulla haavoista. - piisaa
(oo) kirjoitti:
Akkuporalla reikiä tai kirveellä kolot tai moottorisahalla lovet, kaikki toimii. Sitten vain lorauttaa sinne vahvaa seosta(30-50%) glysofosaattia (rounduppia tai jonkin muun merkkistä samaa tavaraa mutta halvempaa).
En oikein usko ajankohdan tarkempaan vaikutukseen muulta osin kuin että kesällä parempi laittaa kun talvella. Kaikki mille olen antanut myrkkyä välillä kesäkuu - syyskuu, on kuollut pystyyn. Kuukausi ennen motoa kun hoitaa homman niin ei pitäisi vesakkoa pahemmin tulla haavoista.Ihan juttua sivusta seuranneena olen sitä mieltä että, taskutuksen ajankohta on ratkaiseva. Kun puu herää talvelta kevääseen, niin nestevirtaukset ovat ylöspäin, mutta kun mennään kohti syksyä virtaussuunta muuttuu alaspäin ja tällöin lehtien ravinteet siirtyvät juuristoon, kun virtaussuunta muuttuu, niin silloin otollinen hetki taskuttaa jotta myrkky leviää juuristoon. Kaikki ravinne jotka on lehdillä siirtyy syksyllä pois ja lehdet kellastuu ja putoaa pois. Yksi asia on minua askartanhut, kun haapa kaulataan, on se kaulauken ylä ja alapuolelta yhtä paksu, mutta kun puu on kuivanut pystyyn niin puu on huomattavasti paksumpi kaulauksen yläpuolelta, tämä näkyy korostuneesti ohuilla n.100 mm paksuissa puissa. Olisi kiva jos joku osaisi tämän ilmiön selittää.
- Anonyymi
Voiko pylväshaavan juurivesoja hyödyntää, istuttaa toisaalle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033792Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii592379Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912286- 472193
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131287Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561237
- 681129
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1231108