Itsehoidosta...

maalaistyttö.

Mulla on ollut migreeni viisivuotiaasta. Kohtaukset ovat olleet hyvin ikäviä ja kestäneet pitkään. Oireet on mahdollisesti saanut katkaistua ihan alkuvaiheessa otetulla särkylääkkeellä, mutta pidemmälle edenneessä vaiheessa mistään ei ole ollut apua. Keho yliherkistyy kaikille aistiärsykkeille ja ainoa tapa, millä tilannetta voi helpottaa, on pysyä mahdollisimman aistiärsykkeettömässä tilassa. Itse olen usein sulkeutunut vaatehuoneeseen, jonne olen ensin kerännyt paljon peittoja, tyynyjä ja pehmusteita. Tämä pesänrakentaminen on päätäviiltävän säryn aistiyliherkkyyden kanssa hankalaa ja raskasta. Sitten ovi kiinni, kissa jonnekin toisaalle ja oven alle vielä joku pyyhe, jolla saa estettyä sen pienen valonsäteen saapumisen kyseiseen tilaan.
Siihen olen sitten yrittänyt nukahtaa. Helpommin sanottu kuin tehty, mutta eipähän ole ääniä eikä valoja olotilaani pahentamassa.

Olin ollut pidemmän aikaa kiinnostunut huumaavista sienistä ja niiden vaikutuksista niin psykoaktiivisten vaikutusten takia kuin myös kuulemieni huhujen, että näillä sienillä olisi voima hävittää migreenit.

Monien mutkien kautta päädyin kokeilemaan huurumadonlakkeja (psilocybe cubensis) 25.5.2010 erään luotettavan ja kokeneen ystävän kanssa. Annos oli suhteellisen pieni.
Itse matka tuntui olevan hyödyksi monella saralla, mutta en sitä tässä käy spekuloimaan enempää.

Trippiä seuranneiden muutaman viikon aikana havainnoin vaikutuksia itsessäni. Monia asioita tuntui mullistuneen.
Teimme noina aikoina koulussa kankaanpainantaa. Kyseiset painovärit sisältävät aina formaldehydiä, jonka voimakas haju on lähes poikkeuksetta laukaissut migreenikohtauksen. Nyt niin ei kuitenkaan käynyt. Tuntui kirkkaalta ja hyvältä. Tuntui, että minusta on poistunut koko migreeniä tuottava ominaisuus.

Tunnustelin oloani myös muunlaisissa tilanteissa, jotka ovat aiheuttaneet migreeniä, eikä näissäkään tilanteissa mitään merkkejä kohtauksesta ilmennyt.

Kun aikaa oli kulunut useampua kuukausia, oli minulla ollut muutama lievä päänsärky, mutta ei mitään migreeniin verrattavaa. Uudemman kerran söin sieniä 23.10.2010. Tunnen samat vaikutukset ja migreenit loistavat poissaolollaan.

Olen lukenut myös toisten samasta vaivasta kärsineiden ihmisten kokemuksia sienten parantavista vaikutuksista ja kokemukset vastaavat paljolti omiani. Yksilöstä riippuen lääkintä tulee uusia noin puolen vuoden - vuoden välein, jotta täysi vaikutus saataisiin aikaan. Jos ei ole kiinnostunut sienien tuomista värikkäistä huumaavista vaikutuksista, tehoaa migreeniin myös ei-hallusinogeeninen annos (esim. 0.5 g). Itse söin ensimmäisellä kerralla 1.1 g ja toisella 2.05 g, mutta olen kuullut pienempienkin annosten tehoavan migreeniin.
Myös LSD:llä on tutkittu olevan samoja vaikutuksia, mutta on paljon hankalampaa hankkia kuin sienet, joita voi helposti kasvattaa itse.

Migreenitön elämä tuntuu hyvältä. Kurjaa, että nämä hyvin toimivat lääkkeet ovat laittomia ja näin ollen niitä tarvitseville mahdollisesti hankalasti saatavissa ja laiton status mahdollisesti karsii heitä, jotka lähtevät tällä keinolla hakemaan apua migreeniinsä.

2

683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ananas568

      Hei ihanaa kuulla sun kokemuksesta! Itse söin n. vuosi sitten vähän yli puoli grammaa ja mitään vaikutusta migreeniin ei tuosta ollut, vaikka sitä kovasti toivoin. Ehkä ens kerralla sit gramma, katotaan mitä tapahtuu 😀

    • Nykyisinkaikkihyvin

      Mä paranin kroonisesta invalidisoivasta migreenistä kannabiksen avulla. Loppu viikottain migreeni täysin. Vielä on noin 1-2 kertaa kuussa ja sen hoidan marihuanalla heti ensioireiden ilmettyä. Kyllä toimii. Mitään pillereitä en ole tarvinnut 1,5 vuoteen. Onneksi lääkärit iloitsevat kanssani terveydestäni. Kärsin siis säännöllisestä migreenistä yli 9 vuotta. Marihuana on vielä siitä turvallista ettei sitä voi saada yliannostusta ja se tehoaa migreenin lisäksi moneen muuhunkin kuten matkapahoinvointiin ja masennukseen. En ole myöskään ollut masentunut 1,5 vuoteen vaan olen hyvin hyvin onnellinen että löytyi apu ja neurologit ovat tyytyväisiä myös!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5075
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4472
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      144
      2934
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe