Kostaminen on syntiä

Näin on

Suomalaiset ovat olevinaan kristittyjä. Raamatun kanta kostamiseen on hyvin yksiselitteinen, se on syntiä. Maalliset viranomaiset antava lain mukaisen rangaistuksen, se on siinä. Joka lähtee kostamaan syyllistyy paitsi rikokseen myös syntiin!

Anteeksi antaminen ja anteeksi pyytäminen ovat maailman vaikeimpia asioita. Ketään ei voida velvoittaa niihin mutta oikeutta ei saa ottaa omiin käsiinsä. Vihassa eläminen syö ihmisen sisältä päin, se ei ole oikeata elämää. Tämä palsta on perin masentavaa luettavaa kun oikein hekumoidaan kostofantasioissa. Toisaalta ehkä parempi että voi täällä purkaa pahaa oloaan ettei tarvitse ryhtyä sanoista tekoihin.

4

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vengeance is mine

      Ei suomalaiset mitään kristityyjä ole enää olleet pitkiin aikoihin. Ei edes olevinaankaan, joitain yksilöitä lukuunottamatta.

      Kostonhalu on aivan luonnollinen reaktio ihmisessä, oli sitten syntiä tai ei.

      • Näin se vain on

        Kostonhalu on toki luonnollista mutta ei se tee siitä silti hyväksyttävää. Seurauksena olisi täysi anarkia jos oikeuslaitokseen ei luotettaisi ja oikeus otettaisiin omiin käsiin oli kyse siviili tai rikosjutuista.


    • oman pään tiedot

      Oman käden oikeudessa huonoin puoli on se, että jos tapausta ei ole tutkittu, ei voi oikeasti tietää, mitä siinä on takana. Täälläkin jotkut ovat kirjoittaneet, että voisivat rahasta suorittaa koston jonkun pyytämänä. Mistä ihmeestä sen tietää, onko se lainkaan totta, mitä joku on kirjoittanut Suomi24:n?
      Nettiin voi kuka tahansa kirjoittaa mitä tahansa, esiintyäkin keksityllä henkilöllisyydellä. Mitenkään ei voi ulkopuolinen tarkistaa, pitääkö tarinat paikkaansa.

      Oikeuslaitosta paljon moititaan, varmasti syystäkin, mutta mikä olisi sille parempi vaihtoehto? Haluatteko oikeasti Suomi24:n ja Facebookin oikeuslaitoksen tilalle oikeutta jakamaan?

    • Jeeep!

      Isäs oli syntiä, piste.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2075
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      330
      1274
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      91
      1166
    4. 149
      1055
    5. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      928
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      67
      919
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      859
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      797
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      23
      796
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      759
    Aihe