Äidin turha vaatia tasa-arvoa lapsenhoidossa

Minun hyssyttelymetodit eivät kelpaa äidille, no eipä näytä äidinkään hyssyttely tepsivän sen paremmin(koska huutaa vieläkin) vaikka tiesi kertoa että minun tapani on huono(joka tosin tepsi viime kerralla oikein hyvin).
En yhtään ihmettele että isät luovuttavat lastenhoidossa ja jättävät homman äidille, äidit vaan tuntuvat omasta mielestään tietävän kaiken paremmin.
2308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mitäpä jos ihan asiallisesti juttelisit sen äidin kanssa ,kun lapsi on saatu rauhoittumaan ja kertoisit, että sinäkin ihan varmasti osaat ja ensi kerralla komennat sen äidin istumaan sohvalle ja tukkimaan korvansa. Äideillä on vähän kummallinen ylisuojeluvaisto lasta kohtaan, varsinkin alussa :) Muistan minäkin, kun pariviikkoinen tyttömme aloitti koliikki-itkuaan niin se hätä ja pelko oli niin suunnaton, että puolisoonhan se sitten piti purkaa. Onneksi mies ei ottanut siitä itseensä vaan patisti minut sinne sohvannurkkaan ja sanoi, että pysyt siinä ja olet hiljaa, minä ihan varmasti osaan tämän homman. Pikkuhiljaa se ylisuojelevuus siitä sitten rauhottui ja huomasin, että isä osaa monta asiaa paremmin kuin minä, koska on RAUHALLINEN eikä hermostu!

Äänestä

Minustakin voisit kyllä sanoa lapsen äidille, että lapsellasi ei ole mitään hätää kun hän on sylissäsi. Vaadi painokkaasti mahdollisuus yrittää. Itse aivan alusta saakka päätin antaa myös isän olla isä. En mennyt olan taa neuvomaan, ellei neuvoa pyydetty :) Ja kyllä se hyvin on mennyt. Ekalla isän syöttökerralla puuroa oli hiuksissa ja sukissa saakka, pari kertaa on vaippa päästänyt vierestä ja erään kerran vauvalla oli täydet juhlakamppeet päällä. Täytyy sanoa, että se on palkinnut itse itsensä. Aivan huoletta voin jättää poikamme tarvittaessa isän hoiviin ilman mitään lunttilappuja. Saan nukkua aamuisin pidempään jos kovin nukuttaa. Ja nyt isä jääkin hoitovapaalle, kun minulla loppuu äitiysloma. Olemme siis täysin tasavertaiset tässä vauvanhoitoasiassa. Pääsen vihdoin kouluttautumaan unelmieni ammattiin :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


15min vitutus kirjoitti:

Minun hyssyttelymetodit eivät kelpaa äidille, no eipä näytä äidinkään hyssyttely tepsivän sen paremmin(koska huutaa vieläkin) vaikka tiesi kertoa että minun tapani on huono(joka tosin tepsi viime kerralla oikein hyvin).
En yhtään ihmettele että isät luovuttavat lastenhoidossa ja jättävät homman äidille, äidit vaan tuntuvat omasta mielestään tietävän kaiken paremmin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu