Jos yli 10v vanhan auton ohjekirjassa käsketään käyttämään 10w-40 tai 15w-40 ja vähintään CF, niin miksi merkkikorjaamot tuputtavat niihin 5w-30 polttoainetta säästävää litkua? Onko se todellakin niihin parasta, vai eikö liikkeillä ole, kuin uudempiin autoihinsa suositeltua tavaraa myynnissä?
onko ihan ok??
ihmetteleväinen
18751
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Niistä uusista öljyistä saa paremman hinnan ja katteen. 10W-40 on niihin verrattuna lähes ilmaista. Ja toimii oikein hyvin talviöljynäkin.
Sitten taas nykyaikaisiin autoihin, joiden koneissa pitäisi käyttää noita "liruja" polttoaineenssästö-öljyjä, laittavat jotain niihin sopimattomampaa, esim mobilin 0W40:stä.
Mikäli talvella ei aina voi käyttää esilämmitystä, niin 5w40:set on hyvä valinta vanhempaan kalustoon. Paljon edullisempia kuin nuo lirut.
Varmaan jossain puikkokoneessa menettelee. Uudemmissa kilkuttaa venat iloisesti. Tosin kilkuttaa jäykällä liemellä vaikka olis esilämmityskin, eihän sillä öljyä lämmitetä.
10w-40 öljyjen tilal käyttää vaik laadukasta 5w-40 öljyä.Tuo 5w-30 kin voi olla ok,mut usein kalliimpi ja veikkaan öljyn perusteel et huolto/vaihtoväli max 15tkm.Merkki huoltoon voi viedä omat öljyt,niin teen itse kun muuten maksaisin c3 öljystä melkein 30e litra.Ny vien gm dexos2 c3 5L öljy pöntön joka maksaa motonetis 24,90.Se öljyluokitus usein sitä viskoa tärkeämpi.
Olen yli kymmenvuotiaalla nokikalistimellani ajanut vähän vajaat 600 000 km ja käyttänyt koko ajan nureksimaasi liruöljyä 0W-40 noin 20 000 km vaihtovälillä. Vähän halvempaakin olisi tietysti voinut käyttää, mutta kun pitää kalinakone saada pakkasesta talvisin käymään huononlaisella starttimoottorilla.
Ei tuo 0w40:nen vielä ole mikään niin liruöljy, enemmän liruöljyiltä tuntuu nämä nykyautojen vaatimat ACEA A1/A5/B5-luokituksen mukaiset matalakitkalirut.
matalakitkatavara, mitä siihen laittavat...
0w40:set ei ole matalakitkaöljyjä.
en vaan ihan muusta
5w-30? Kyllä korjaamolla pitäisi olla vähän parempaa tietoutta. Sen pitää olla 5W-40 ei 30 jos entinen öljy on ollut 10w-40. 5w öljy kestää paremmin pakkasta ja kuumaviskositeetti on sama kun alkuperäisellä öljyllä.
ymmärtänyt, siksi ihmetyttääkin..
"Sen pitää olla 5W-40 ei 30 jos entinen öljy on ollut 10w-40"
Ei tarvitse olla. Kolmekymppi käy aivan hyvin jos öljykulutus pysyy aisoissa.
Just.. :D Pistä sinä vettä siihen omaan myllyysi. Jos tehdas suosittelee alunperin käyttämään 40 öljyä, niin ei ole mitään syytä alkaa käyttää 30, ihan vaan siitä syystä että joku HELVETIN NEROPATTI huollossa ei ymmärrä mistään mitään. Ehkäpä siihen autoon on alunperin määrätty 40 öljyt siksi, että se 30 EI KESTÄ SIELLÄ KONEESSA.
ei se ero niin dramaattinen ole 30 ja 40 välillä.
Niinpä. Ja vaikka esimerkiksi meikäläisen W124 250D:ssä tehtaan "normisuositus" on 10W-40 niin auton viskositeettitaulukko sallii jopa modernin 5W-30 öljyn käytön.
Itse puksuttelen menemään 5W-40 Teboil Diamond Dieselillä.
Lähtökohtaisesti kaikki moottorit on suuniteltu 30 öljylle kuumana. Autojen ohjekirjoissa saattaa olla noi viskositettisuositukset enemmänkin sen mukaan, mitä milloinkin on ollut yleisesti saatavissa tms. toisarvoisista syistä laadittu. Silti lähes kaikissa ohjekirjoissa, mitä minä olen lukenut on suositeltu juurikin 5w-30 öljyä.
40 ja 50 vahvuuden öljyjä kannattaa mielestäni siirtyä käyttämään vaan silloin, jos öljynkulutus on lisääntynyt.
kaikkein paras öljy ollu mobil 5W-40,..se kestää kesät talvet sellasen 15000 ennenku koneesta alkaa kuulua hiukka enempi ääntä,ajaa vois sen jälkeenkin mutta uus öljy tiivistää ja laskee melua sen takkii koneelle tervettä vaihtaa
ai sille..