Kuulemma kovasti tätä ammattia harjoittaa mutta ilmeisesti ei ole LKV-pätevyyttä? Lukekaa Kauppalehden uusin artikkeli netistä. Minimissään, mikäli haluaa olla uskottava sekä ostaja saada jotain turvaa kaupanteolle, tulisi olla LKV-tutkinto. Tällä hetkellä laki sanoo että pitää olla sopiva tutkinto... Se siis on ihan mitä vain nykyaikana. Eihän Lola ole tainnut käydä edes lukiota, puhumattakaan muista koulutuksista. Ihmettelen vain julkkuja jotka tuosta vain aloittavat kiinteistönvälittäjinä. Siinä on kyse ISOISTA rahoista ja ihmisen elämän tärkeimmistä sijoituksista! Suorastaan pelottavaa. Onneksi kuulemma nyt käy kuumana keskustelu, että jokaisen alalla toimivan on pakko suorittaa LKV-tutkinto.
Lola Wallinkosken pätevyys kiinteistönvälittäjänä???
IHMETTELEN!
3264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Matikka on tärkeetä osata. Jos jakaa niin ei saa kertoa.
ihmiset voivat itse valita kenet kiinteistönvälittäjäkseen ottavat.
Onhan näitä muitakin, vaikka ei julkkiksia olekaan ,jotka ovat muka kiinteistönvälittäjiä,ilman minkäänlaista tietämystä tai edes suurempaa kokemusta alalta.Tukka kuntoon ja hyvät vaatteet päälle ja uskottavat puheet,niihin yllättävän moni sortuu elämänsä tärkeimmässä kaupassa.
Katsokaa hyvät ihmiset mitä siellä nimen perässä lukee. Lkv sisältää rutkasti tietoa mitä muilla ei ole.
Kaikillahan se olisi jos olisi helppo saada,vaan ei tiedot riitä niin silloin sitä ei ole,miksi muuten?
Työnantaja maksaa useinmiten ja aika vaateita alalla oloon ei ole.
Sen pahvin puuttuminen kertoo AINA tiedon ja taidon puutteesta EI MUUSTA.
Kannattaa äänestää jaloillaan ja asenteella.
Paljon on kokonaisia toimistoja(halpoja tosin)kun vain johtajalla on lkv pahvit.Mahtaneeko kaikkia kauppoja ehtiä tarkistella?
Itse kun asuntoni myyn tai ostan,pyydän kyllä lkv tutkinnon suorittanutta ihmistä paikalle.
Uskon että kun Suomi on pullollaan täysin epäpäteviä kiinteistönvälittäjiä, lkv tutkinto tulee vielä pakolliseksi, onneksi jo nyt keskustelu on mennyt siihen suuntaan. Tutkintohan ei ole aivan helppo suorittaa. Keskimäärin vain muistaakseni 30 % pääsee siitä läpi. Mutta kun nämä "kiinteistönvälittäjät" ovat niin laiskoja, että eivät viitsi lukea, jotta läpäisisivät kokeen. Mitäs turhaan, on sentään yläaste suoritettuna. Olen huomannut että suurin osa välittäjistä on täysin kuutamolla, eivät osaa kertoa perusasioita edes myymästään kohteesta.