Opintotuki ulkomaille ja ulkomailla jo

entisestään

Laitoin tämän tuonne opintotuki-palstalle myös.

En ole löytänyt vastausta kysymykseeni ja ennen kuin käännyn pelottavan Kelan puoleen asiassa, kiinnostaa tietää onko kenelläkään tällä palstalla mitään hajuaakaan olenko oikeutettu opintotukeen. Pahoittelut jos vastaavanlaiseen viestiin on jo aiemmin vastattu ja kyselen nyt samaa. Kiitos asiallisista vastauksista.

Vuosina 2008-2010 olin töissä oppaana, jona aikana olin 3-6 kk ajanjaksoja ulkomailla töissä ja 1vko - 3kk ajanjaksoja Suomessa ns. lomalla tai lomautettuna. En maksanut veroja minnekään. Kirjoilla olin vanhempieni luona koko tuon ajan enkä koskaan edes ilmoittanut Kelalle tai maistraatille, että ulkomailla olin töissä. En tiennyt ilmoitusvelvollisuudesta ja en myöskään asunut pysyvästi missään muussa maassa. Kahden kuukauden ajan noiden kahden vuoden sisällä oli töissä "normaalisti" Suomessa kunnes lähdin taas oppaaksi, mutta muita merkintöjä minun tekemisistä ei ole.

Olen aina ollut kiinnostunut opiskelemaan lähdöstä, mutta en ole halunnut tuhlata aikaa ja rahaa (ja opintotukea) alaan joka minua ei kiinnosta. Tämän vuoksi siis opasvuodet ulkomailla: työ- ja elämänkokemuksia tulevaisuutta varten.

Viime syksynä keksin lopulta mitä haluan opiskella ja päätin hakea syksyksi 2011 Englantiin yliopistoon, jonne sainkin varman opiskelupaikan. (Miksi Englantiin? En ole aiemmin menestynyt hyvin suomalaisten yliopistojen sisäänpääsykokeissa enkä halua taas koitella, että onnistuuko tällä kertaa!) Samoihin aikoihin sain ulkomailta hyväpalkkaisen työn ja hyväksyin sen koska haluan säästää yliopistoa varten mahdollisimman paljon rahaa. Nyt olen tietysti ilmoittanut maistraatille tänne muutostani (väliaikaisesta sellaisesta).

Haluaisin kuitenkin hakea opintotukea ja asumislisää tuleviin opintoihini Suomesta, sillä säästöt riittävät korkeintaan yhdeksi opintovuodeksi. Olen kuullut että sinun tulee olla asunut Suomessa vähintään kahden vuoden sisällä, että opintotukea saat. Nyt minua hermostuttaa nuo ns. tyhjät vuodet, jolloin en ole asunut Suomessa, mutta ne myöskään vaihtanut osoitettani ulkomaille. Kyseleekö Kela tekemisistä sen enempää normaalisti opintotukea hakiessa? Tulisiko minun saada näistä ulkomailla vietetyistä vuosista huolimatta opintotukea?

1

890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfhfg

      Voit saada opintotukea, jos sinulla on ollut kotikunta Suomessa vähintään kaksi vuotta opintojen alkamista edeltävien viiden vuoden aikana. Ennen opintojen alkua enintään kolmen vuoden asuminen ulkomailla ei estä opintotuen saamista.

      Kela ei tiedä aikaisemmista ulkomailla viettämistäsi jaksoista, ja jos olet vasta nyt vaihtanut kirjat ulkomaille, ei se estä sinua saamasta opintotukea. Oletuksena kela ei kysele tarkemmin, mitä olet ennen opintojen aloittamista tehnyt. Jos Kela saisi jotenkin tietää ulkomailla viettämistäsi ajoista, ratkaisevaa on, meneekö tuo kolmen vuoden raja rikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      99
      6612
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      369
      6191
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3063
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2544
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2195
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1804
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1345
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe