Kela maksaa opintotuen ulkomaille. Toimeentulotuen maksaa se sosiaalivirasto, jonka alueella asiakas on. Ulkomailla tilapäisesti (< 12 kk) asuva suomalainen kuuluu Suomen sosiaaliturvan piiriin.
Teknisesti siis opintotuen saajan on mahdollista lähteä oppilasvaihtoon ja saada opintotukensa ulkomaille, mutta miten tilanne muuttuu kun tukikuukaudet loppuu ja opiskelija joutuu siirtymään toimeentulotukeen? Jos päättelyni on oikea, niin vaihto-opiskelu jäisi vain haaveeksi. Se pitäisi siis tehdä silloin kun opintotukikuukausia on vielä jäljellä. Sosiaalivirasto ei varmaankaan hyväksy sitä että tukikuukausia laittaisi 5-6 kappaletta "syrjään" jotta voi suorittaa osan opinnoista ulkomailla. Vielä hullummaksi tilanne menisi, jos osa opinnoista edellyttäisi ulkomailla olemista.
Jos ja kun ulkomailla tilapäisesti asuva suomalainen kuuluu Suomen sosiaaliturvan piiriin, niin eikö tässä nyt ole selkeä ristiriita. Onko ulkomailla opiskelu vain niiden opiskelijoiden mahdollisuus, joilla on tukikuukausia jäljellä? Osittain ulkomailla suoritettu tutkinto on selkeä kilpailuetu työtä hakiessa. Jos toimeentulotuella opiskelevat eivät voi suorittaa tutkintoansa ulkomailla, niin se asettaa työnhakijat eriarvoiseen asemaan.
Onkohan päättelyni oikea?
Opiskelijat, toimeentulotuki ja vaihto-opiskelu
7
2236
Vastaukset
- Oscar Devil
Tukikuukaudet riittävät mainiosti tutkinnon suorittamiseen eli mitään tasa-arvo-ongelmaa tässä ei ole. Vaihto-oppilasvuosi kannattaa sitä paitsi pitää opintojen alussa, jotta niitä ulkomaan kursseja saa vielä sisällytettyä tutkintoonsa. Ne viimeisen vuoden vaihto-opiskelut ovat tunnetusti puhtaasti bile- ja dokausreissuja.
Toimeentulotukea maksaa kunta kunnan asukkaalle. Hätätapauksessa sitä voidaan myöntää toispaikkakuntalaiselle, joka oleskelee tilapäisesti kunnassa. Missään tapauksessa sitä ei myönnetä henkilölle, joka ei oleskele kunnassa laisinkaan.- Kakkahousu
Kuitenkin tukikuukaudet monelta loppuvat. Syitä on useita. Tyypillisin syy on luultavasti koulutusohjelman vaihtaminen kesken opintojen.
Mitkä ovat sitten vaihtoehdot sellaisille opiskelijoille, jotka opiskelevat toimeentulotuen varassa? Mieleeni tulee muutamia kepulikonsteja, mm.
1) Valehtele sosiaaliviranomaiselle asuinpaikastasi.
2) Hakeudu sairauslomalle (vaikkapa masennus), jolloin opintotuki katkeaa ja putoaa yleiselle asumistuelle sairauspäivärahalle, ja lähde näillä vaihtoon. Kela maksaa siitä riippumatta missä asuu.
Ei ole helpoksi tehty toimeentulotuen varassa elävän elämää. - ...
Kakkahousu kirjoitti:
Kuitenkin tukikuukaudet monelta loppuvat. Syitä on useita. Tyypillisin syy on luultavasti koulutusohjelman vaihtaminen kesken opintojen.
Mitkä ovat sitten vaihtoehdot sellaisille opiskelijoille, jotka opiskelevat toimeentulotuen varassa? Mieleeni tulee muutamia kepulikonsteja, mm.
1) Valehtele sosiaaliviranomaiselle asuinpaikastasi.
2) Hakeudu sairauslomalle (vaikkapa masennus), jolloin opintotuki katkeaa ja putoaa yleiselle asumistuelle sairauspäivärahalle, ja lähde näillä vaihtoon. Kela maksaa siitä riippumatta missä asuu.
Ei ole helpoksi tehty toimeentulotuen varassa elävän elämää.IO-sopimusten nojalla (ja perustuslain) Suomi maksaa tänne tuleville rahattomille toimeentulotukea koska IO-sopimukset edellyttävät, että valtio huolehtii niistä ihmisistä joilla ei itsellä ole rahaa. Sama pätee koko EU:n alueella ja jossain määrin myös EU:n ulkopuolella.
Jos esim. menet Saksaan niin saat saksalaista tt-tukea jne.
Et sillee! - Kakkahousu
... kirjoitti:
IO-sopimusten nojalla (ja perustuslain) Suomi maksaa tänne tuleville rahattomille toimeentulotukea koska IO-sopimukset edellyttävät, että valtio huolehtii niistä ihmisistä joilla ei itsellä ole rahaa. Sama pätee koko EU:n alueella ja jossain määrin myös EU:n ulkopuolella.
Jos esim. menet Saksaan niin saat saksalaista tt-tukea jne.
Et sillee!Kelan kanssa asioiva saa suomalaista opintotukea mutta sosiaaliviraston kanssa asioiva saa saksalaista toimeentulotukea? Olikohan se 40 euroa kuukaudessa... Reilulta kuulostaa joka tapauksessa. Ei opiskelija voi lähteä ulkomaille vaihtoon toimeentulotuen varassa.
- asdfasdfsdf
... kirjoitti:
IO-sopimusten nojalla (ja perustuslain) Suomi maksaa tänne tuleville rahattomille toimeentulotukea koska IO-sopimukset edellyttävät, että valtio huolehtii niistä ihmisistä joilla ei itsellä ole rahaa. Sama pätee koko EU:n alueella ja jossain määrin myös EU:n ulkopuolella.
Jos esim. menet Saksaan niin saat saksalaista tt-tukea jne.
Et sillee!Ei muuten saa, oliko se Norja vai Tanska, mistä kaikki toimeentuella elävät ulkomaalaiset heitettiin pois, myös suomalaiset, jotka asuivat siellä.
- sivusta...
Eivät riitä tapauksessa, että jos opiskelija vaikkapa fyysisesti sairastuu. Ilmeisesti et myöskään tunne lakia yhtään, jollet käsitä, että toimeentulotuki myönnetään ENSISIJAISESTI asuinpaikkakunnan perusteella, eikä ole mikään "hätätapausjuttu" missään tapauksessa, vaan ainoat sen myöntämisen tai epäämisen lainmukaiset kriteerit ovat seikat, että mitkä ovat TUEN HAKIJAN henkilökohtaiset varat ja velat. Ja mitä nyt eräänkin sosiaalipuolen lainsäädäntöä tuntevan kanssa joskuskin olen jutellut, niin toimeentulotuki todellakin on yhteiskunnan _viimesijainen_ tulomuoto siis sellaiselle, jolla ei _säännöllisiä_ tuloja ole, eli toimeentulotuen myöntämisen tai rajoittamisen esteenä ei ole ainakaan "opiskelijuus" , koska ei kait sitä tapasaperseellään makaavalle lötköpersesossuelätillekään jätetä toimeentulotukea myöntämättä, kunj ja jos ei rahaa ruokaan ja vuokraan ole. Status on _toimeentulotuen hakija_ toimeentulotuen hakijalla, eikä ainakaan se, että "opiskeleeko" joku vaiko ei; ei ainakaan tilanteessa, että jos halija ei nauti opintotukea (millä silläkään ei muuten nykyisessä Suomessa yksikään sielu pysty elämään ja paskat opintolainat ei ole osa sitä, vaikka "tukimuodoksi" sekin valheella väitetään).
Toimeentulotuki Suomen lainsäädännössä voidaan evätä korkeintaan hakijalta, johon nähden jollakulla muulla on _lakisääteisesti_ todettu jatkuva elatusvelvollisuus. Näin ainakin laki asian käsittää. Mistään bilereissuihin toimeentulotuen ulkomailla asumiseen maksatuksesta en koskaan ole kuullut, enkä kuullut kenenkään saaneen sellaiseen toimeentulotukea - onneksi.
- kokemus on
toimeentulotukea et saa jos opiskelet vaihto-oppilaana ulkomailla. nimimerkki kokemusta on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan603368Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan282970- 1212366
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281452- 111396
Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631336Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131088- 74989
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39932Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13812