Sairaalloinen mustasukkaisuus

hikku

Hei kaikille!

Kerron oman pienen tarinani ja toivon että joku joka on kärsinyt samanlaisesta kohtalosta voisi auttaa.

Elikä olen ollut poikakaverini kanssa yhdessä nyt kuukautta vaille vuoden ja koko suhteemme ajan hän on ollut mustasukkainen kaikesta. Oikeastaan hänen sairaalloinen mustasukkaisuus kohdistuu minun menneisyyteeni.

Omasta mielestäni olen ollut hyvinkin kiltti menneisyydessäni; ennen nykyistä poikaystävääni olin vain suudellut entisiä poikakavereitani ja tanssinut muutamien jätkien kanssa. Menetin siis neitsyyteni nykyiselle poikakaverilleni. Ja tämä on mielestäni melko kilttiä jos paljastan iäkseni 22v. Mutta poikaystävälleni tämäkin on jo liikaa. Hän saa välillä kohtauksia, joissa alkaa syytellä minua ja laittaa minut kertomaan uudestaan ja uudestaan sen mitä olen tehnyt. Muutama päivän hän mököttää ja sitten taas kaikki on hyvin. Kuitenkaan hän ei tunnu pääsevän asiasta yli ja se alkaa rasittaa parisuhdettamme.

Tämän lisäksi hän saattaa kesken romattisen illan alkaa kyselemään "olenko ensimmäinen jolle olet kokannut? ", "Olenko ensimmäinen jolle olet antanut hieronnan? " jne. Omat voimani alkavat loppua enkä enää siedä tätä.

Poikaystäväni menneisyydestä sen verran että hänellä oli takanaan 6 vuoden seurustelu saman tytön kanssa. Tämän suhteen aikana poikaystäväni oli pettänyt tyttöystäväänsä kerran ennen minua. Tapasimme poikaystäväni kanssa, kun hän vielä oli suhteessa tyttöystävänsä kanssa. Olenkin monesti epäillyt että johtuuko hänen reaktionsa siitä että hän on ollut pitkässä suhteessa kun taas minä lyhyissä suhteissa.

Jos jollain on kokemuksia samantyyppisestä mustasukkaisuudesta parisuhteessa otan rohkaisuja ja neuvoja vastaan! Itse olen hyvin väsynyt tilanteeseen enkä tiedä jaksanko vaikka poikaystävääni rakastankin paljon.

2

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fuckmeover

      Olen mies ja mulla on samanlaisia kokemuksia yhdestä suhteesta. Nainen kyseli koko ajan juuri samantapaisia kysymyksiä ja muutenkin jouduin koko ajan todistelemaan että olen tosissani. Soitteli useasti päivän aikana vaikkei ollut mitään asiaakaan ihan kuin olisi halunnut vain tarkistaa missä olin milloinkin.
      En pettänyt häntä ja todellakin olin tosissani, mutta silti suhde päättyi hänen aloitteesta vaikka itse olisin halunnut jatkaa kaikesta ahdistavasta kyselyistä huolimatta. Kai se on sille mustasukkaisellekin osapuolelle yhtä ahdistavaa ellei ahdistavampaa.
      En osaa kyllä kertoa mitään vinkkejä miten pitäisi toimia. Jokainen tekee omat päätöksensä.

    • talvi75

      vastaavasta löytyy omalta kohdalta. Ja nimenomaan siten et itse olen ollut sairaalloisen mustasukkainen.
      Ja rehellisyyden nimissä en asiasta ole vielä eroon päässyt, mutta suunta on oikea.
      Ensinnäkin omalta kohdalta voin sanoa, et mustasukkaisuus johtuu jo pienenä koetuista asioista.
      Jouduin heti syntymäni jälkeen olemaan sairaalassa pitempään ja tuolloin äiti tietenkin lähti joka yö pois luotani. Myöhemmässä vaiheessa on joutunut myös kokemaan pettämisen sekä itse petetetyksi tulleena että
      itse pettäneenä.

      Ensimmäinen askel on se, että poikaystäväsi myöntää mustasukkaisuuden.
      Ilman sitä ei voi asian kanssa olla ja suhteesta tulee yhtä helvettiä.
      Voin sanoa et ilman apua tilanne pahenee kokoajan. Omalla kohdalla nykyisen tyttöystäväni kanssa
      koko mustasukkaisuus alkoi todella pienestä mielen pahoittamisesta. Tilanne äityi niin pahaksi että
      haukuin rakastani todella pahaksi ja jopa kävin käsiksi. Tässä kohtaa tajusin et jotain on tehtävä, itse en tilannetta pystynyt hallitsemaan. Olenkin tuon jälkeen käynyt terapiassa (elämäni ensimmäisen kerran), ja ollaan käyty myös pariterapiassa. Koska niin kuin mustasukkainen tarvitsee apua parantuakseen, niin todellakin uhri tarvitsee apua selvitäkseen ja kootakseen jälleen itsetuntonsa kokoon.

      Mustasukkaisuus on todella tuhoava asia ja meillä on hilkulla pystytäänkö vielä jatkamaan ja rakentamaan
      luottamuksellinen, turvallinen suhde.

      Puhuminen teidän kesken aina auttaa, mutta mustasukkaisen osapuolen on itse tajuttava tilanne ja
      haettava apua. Ilman tätä tilanne menee vain pahemmaksi.

      Eikä tuo mustasukkaisenakaan ole helppoa. Sitä sun ei tarvitse ymmärtää.
      Mutta se mitä voit tehdä toiselle on osoittaa se kuinka tärkeä hän sinulle on ja kuinka paljon häntä
      rakastat. Mut usko pois, ellei asiaa myönnä ja ole valmis apua hakemaan niin tilanne menee pahemmaksi
      ja pahimmassa tapauksessa päätyy iltapäivälehtien lööppeihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4545
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      128
      2978
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1720
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1563
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1314
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1225
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe