Turkulainen: Mitä tänä päivänä teet, jos esim. joulusiivouksen yhteydessä tulee varastosta pari jätesäkillistä pois heitettävää?
Oman taloyhtiön tai omakotitalon pieniin jäteastioihin ne ei mahdu. Yleisiä roskalavoja ei ole. Työmaiden lavat on kaikki nykyään suljetulla alueella tai lukittuja. Hei! heität ne autolla Topinojan kaatopaikalle. Vai heitätkö?
Pari kevyttä säkkiä polttokelpoista jätettä henkilöauton takapenkillä ja Topinojan porteille. Ennen sait yksityisenä kaupunkilaisena pysähtymättä ajella heittämään säkkisi maksutta polttojätteiden lavalle. Mutta nyt: kävelet Topinojan kassaluukulle jossa sinulta ensin tentataan kuormasi sisältö: pari jätesäkkiä polttokelpoista jätettä. Ja sitten kerrotaan hinta: kahdeksan euroa ja jotakinkymmentäsenttiä, kiitos!
Kiitos ei! Ennemmin kuskaan säkit mökin perunamaalle ja tuikkaan tulen perään. Polttamalla ylimääräiset jätteensä joutuu hävittämään yhä useampi turkulainen, ellei halua Topinojan porteilla maksella jätteiden pirun kallista matkustelua kauppatavaraksi Ruotsiin. Tämä jätebisnes on jo aivan sikatörkeää. Viisikymmentä markkaa parista kevyestä jätesäkistä! Säkkien sisältö ei varmasti uutenakaan ole maksanut näin paljon.
Mielenkiintoista nähdä mikä jäteongelma Suomessa hetken päästä on. Metsät ja pihojen perät täyttyy vauhdilla tavarasta, jonka vieminen kaatopaikalle on tehty kalliimmaksi ja vaikeammaksi kuin koskaan ennen. Tämä on sitä vastuullista eurooppalaista jätehuoltoa oikein turkulaisittain. Näkisivätpä kulttuurivieraat meidän jätekulttuurin!
Oman taloyhtiön tai omakotitalon pieniin jäteastioihin ne ei mahdu. Yleisiä roskalavoja ei ole. Työmaiden lavat on kaikki nykyään suljetulla alueella tai lukittuja. Hei! heität ne autolla Topinojan kaatopaikalle. Vai heitätkö?
Pari kevyttä säkkiä polttokelpoista jätettä henkilöauton takapenkillä ja Topinojan porteille. Ennen sait yksityisenä kaupunkilaisena pysähtymättä ajella heittämään säkkisi maksutta polttojätteiden lavalle. Mutta nyt: kävelet Topinojan kassaluukulle jossa sinulta ensin tentataan kuormasi sisältö: pari jätesäkkiä polttokelpoista jätettä. Ja sitten kerrotaan hinta: kahdeksan euroa ja jotakinkymmentäsenttiä, kiitos!
Kiitos ei! Ennemmin kuskaan säkit mökin perunamaalle ja tuikkaan tulen perään. Polttamalla ylimääräiset jätteensä joutuu hävittämään yhä useampi turkulainen, ellei halua Topinojan porteilla maksella jätteiden pirun kallista matkustelua kauppatavaraksi Ruotsiin. Tämä jätebisnes on jo aivan sikatörkeää. Viisikymmentä markkaa parista kevyestä jätesäkistä! Säkkien sisältö ei varmasti uutenakaan ole maksanut näin paljon.
Mielenkiintoista nähdä mikä jäteongelma Suomessa hetken päästä on. Metsät ja pihojen perät täyttyy vauhdilla tavarasta, jonka vieminen kaatopaikalle on tehty kalliimmaksi ja vaikeammaksi kuin koskaan ennen. Tämä on sitä vastuullista eurooppalaista jätehuoltoa oikein turkulaisittain. Näkisivätpä kulttuurivieraat meidän jätekulttuurin!
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ja sitten ne sun jätökset poltetaan, saadaan energiaa. Sähköä ja kaukolämpöä. Siitäkin sinä saat maksaa!
Eikö homman pitäisi mennä toisin päin? Sinä alkutuottajana, polttoraaka-aineen tuottjana - saisit maksua tuottamastasi jätteestä?
Sama vessasta alasvedettävän paskan kohdalla. Jätteestäsi tehdään enegiaa ja sinä maksat siitä, että saat taas maksullisena sen takaisin ostaa. Joku vetää välistä ja isosti!
Kenelle nämä mammonat oikein kiertää?
Lienee selkeää että välistävedetyt rahat kiertää toimintoja pyörittävien laitosten ja sinne johtohenkilöitä nimeävien poliitikkojen liiveihin. Niinhän Turussa aina. Homma alkaa siitä, että poliitikko nimeää omat tuttunsa oman vastuualueen laitoksia vetämään ja nämä nimeää alaisiksi omat tuttunsa. Kun asialle sattuu poliitikko ja yrittäjä jotka haistavat bisneksen, ei ole epäselvää kuka maksaa (lue: turkulainen veronmaksaja) ja kenelle rahat menee.
niin ja yrittäjät rahoittaa poliitikoiksi ne kaverit jotka hoitaa urakat itselle.
bensa maksaa sinne mökille laske se
Niin etteikö siellä mökillä muuten koskaan käydä? Eihän bensakulut siitä kasva mihinkään jos normaalin mökkireissun yhteydessä heittää pari säkkiä autoon mukaan! Haloo.
Taidan olla tälläkin asuinalueella ainoa joka käy viemässä roskiaan kaatopaikalle. Muut heivaa ne kierrätyspisteelle, kun siitä ei tarvi maksaa, vaikka se ei todellakaan ole esimerkiksi huonekalujen hylkäyspaikka. Mielestäni roskien viennistä kaatopaikalle pitäisi maksaa rahaa sielle viejällä, näin joku voisi viedä toistenkin hylkäämää paskaa kaatopaikalle.
Päättäjillä on tietysti ollut hyvä tarkoitus kun on ajateltu että se maksaa joka tuottaa jätetettä, mutta ihminenpä ei välttämättä tee aina kuten pitäisi, vaan keksii melko luovasti tapoja jättää maksut maksamatta.
kalliiseen hintaan, niin ihmettelen sitä, miten paljon te ihmiset oikein teette sitä jätettä? Kannattaa kierrättää ja ostaa vähemmän, niin ei tule esim. yhdeltä joululta kahta jätesäkillistä. Huh huh. Meiltä tulee sama määrä vuodessa.
Jäte ei saisi maksaa mitään, niinkö? Mutta oletko tullut ajatelleeksi, että kukaan ei palkatta niitä sinun jätteitäsi nykyvaatimusten mukaisesti vaarattomiksi käsittele. Käsittelypaikkoja on vähän ja sielläkin tehdään töitä. Nuo säkkihinnat ovat halvat. Lopeta ruikutus ja vie jätteesi oikeaan käsittelyyn siitä.
"Mutta oletko tullut ajatelleeksi, että kukaan ei palkatta niitä sinun jätteitäsi nykyvaatimusten mukaisesti vaarattomiksi käsittele. Käsittelypaikkoja on vähän ja sielläkin tehdään töitä. Nuo säkkihinnat ovat halvat".
Kerroppa miten poltettava jäte "käsitellään nykyvaatimusten mukaisesti vaarattomaksi"? Siinä on taas joku insinööri keksinyt uuden ilmaisun tulitikun raapaisemiselle. Nehän kipataan jätteenhuoltolaitoksen uuniin jossa ilmainen luonnonvara, tuli, pössäyttää roskat taivaan tuuliin. Niin, paitsi että siitä otetaan lämpö talteen ja MYYDÄÄN taas sille hyväuskoiselle ja kaiken maailman sanahelinöihin uskovalle kuluttajalle.
HALVAT säkkihinnat? Sanoppa missä ne on kalliimmat! Ihmisen luontainen maalaisjärki sanoo että yli kahdeksan euroa parista pussista polttokelpoista jätettä on täyttä kusetusta. Mieti vähän mitä muuta kahdeksalla eurolla saat: Bauhausin alennusmyynnistä uudet kaakelit kylppäriisi, kirpparilta hyväkuntoisen laskettelupuvun, kahdeksan konjakilla kostutettua Runebergin torttua... ja niin edelleen. Pohdi sen jälkeen onko se paskasäkki saman arvoinen.
Viranomaiset ovat kieltäneet yhden käden sormilla laskettavaa valittajajoukkoa nuoleskellakseen Turun jätteenpolttolaitoksen toimiluvan! Samaan aikaan muualla maassa kiiruulla suunnitellaan samanlaisia polttolaitoksia!
Turun veronmaksajat ovat aikojen kuluessa kustantaneet viimeistä päälle olevan jätteenpolttolaitoksen, josta kaiken huipuksi saadaan sivutuotoksena energiaa! Vihreätköhän ovat kaiken takana? Heidänkö mielestään Turkua pitää pikkisen kostoksi kurittaa: vähät siitä, jos tämän jälkeen jätteitä joudutaan kuskaamaan ympäristömyrkyin kulkevilla liikennevälineillä satoja kilometrejä Kotkaan tai Tukholmaan (poltettavaksi?). Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan on näet käynyt viime aikoina niin hassusti, että samaiset viranomaiset ovat kerta toisensa jälkeen saaneet niinsanotusti turpiinsa korkeammissa oikeusasteissa Turun toimista tehdyistä kyseenalaisista(?) päätöksistään.
Viranomainen onkin suuressa viisaudessaan antanut kaupungille aikataulun, jonka mukaan uusi jätteenkäsittelylaitos on oltava rakennettuna ja toimintakunnossa muutamassaa vuodessa. Viranomaisen on täytynyt tietää, että pelkkä laitoksen asemakaavan lainvoimaiseksi saanti näissä oloissa vie vähintään kymmenen vuotta. Onkin syytä ihmetellä mitä viranomaisen päässä on liikkunut päätöstä sorvaillessaan? O sancta simplicitas! olisivat sanoneet jo muinaiset roomalaiset.
Aivan, ja joka kerta kun tuomioistuimessa todetaan päätökset lainvastaisiksi, Turun virkamiehet kuittaa sen olankohautuksella "rapatessa roiskuu". Ja sama roiskuminen senkun jatkuu.
Vika on myös kansalaisissa, joka ikinen vuosi äänestätte sinne ne samat yritysmaailmaan yhteyksissä olevat vanhat änkyrät.
Kukaan ei tosiaankaan pakota sinua kuskaamaan jätesäkkejäsi Topinojalle. Vie ihmeessä ne sinne perunapeltoon ja kirjoita siitä vaikka Turun Sanomiin. Äläkä sitten ihmettele jos sinulle tulee siitä sakko tai syyte...
Miksi olet vienyt polttokelpoista jätettä Topinojalle?? Turussa on Orikedolla jätteenpolttolaitos sitä varten.
Minun mielestäni on ihan oikein että jätemaksut nousevat. Ihmiset pysähtyvät pakostakin miettimään omaa jätteentuottoaan.. toki on niitäkin, jotka tosiaan eivät ympäristöstä välitä ja kuskaavat ne pelloilleen, mutta omat ovat perunansa :))
Viikkaan maitopurkkia: suu auki... siivet selälleen... taitto... läppä pohjan alle... jne... Kuinkahan monta maitopurkkia Ollilan palkalla saa viikata ennekuin hänen osuutensa hiilijalanjäljestä on milliäkään pienentynyt?
Pesen tonnikalapurkkia lämpimällä vedellä - eihän se muutoin puhdistu - ja vien autolla lähimpään pienrautaroskiskeen ilmaiseksi(?). Pelkkä lampimän veden osuuskaan ei kuuna kullan valkeana tule maksuun purkkia Rautaruukilla sulateltaessa ja siitä ratakiskonpätkää valettaessa!
Ostan satasella uuden tarjoussohvan soffatalosta. Vien vanhan sohvani peräkärrillä kierrätyskeskukseen. Ilmoittavat, ettei sohvia enää oteta, kaikki paikat täynnä. Kuskaan sen sitten kaatopaikalle samaan kaksikymmentä metriä korkeaan rukankorkuiseen kasaan tuhansien muiden samanlaisten kaa. Kaatopaikan äärest ystävälliset pojat laskuttavat satasen... Vau!
Teen kuitenkin jokaisen kansalaisen velvollisuuden ilmastotalkoissa?
Mielestäni Topinojan maksut ovat todella kohtuulliset. Muutamasta eurosta muutamaan kymppiin olen joutunut kuormistani maksamaan enkä koskaan ole valittanut.
Hyvää palveluakin olen siellä saanut. Mielestäni aloittajan kiukuttelu kahdeksasta eurosta on aivan turhaa..pikkusumma. Eihän sillä rahalla saa edes kolmea 100 metrin bussimatkaa Turun seurulla. (Seutuliikenne Turusta naapurikuntaan 3 €/kpl.)
Kilapilutusta vai valtuustron viisautta? Kun jätekuljetustan järjestämistä valmisteltiin kaupungin valtuusto jäuti äänestämään kilpailuttaako kaupunki vai jätetäänkö se jokaisen omaan onnen.
Valötuuston kokuksessa oli joukko jätteenkuljetusfirm,oja katsonmossa metelöimässä. Kun sitten äänestyksenm tulos oli se, että kaupunki eimkilpailuta, riemunkiljunta "lehtereillä" oli valtava! Saatiinpa kovalla lobbauksella julma kilpailutus torpedoitua!
Päätös tarkoitti kestävää kasvukehitystä firmojen tulopuolelle, mutta katastrofia jätteenkuljetuksen kustannukset maksaville. Onhan selvää, että kun useita firmoja jysristelee päivittäin jättimäisillä keräilyautoilla toinen toisensa perässä samoja reittejä, tyhjentäen esim. joka kolmannen roskapöntön kerrallaan, se on kalliimpaa kuin jos tyhjennys hoidettaisiin alueittain keskitetysti aidon kilpailutuksen jälkeen!
Valtuustossa päätöstä perusteltiin sillä, että nyt jokainen voi itse tykönään kilpailuttaa niin paljon kuin haluaa. Moniko on kilpailuttanut, ja jos on putosivatko keräilymaksut ratkaisevasti. Jätteenkuljetusfirmoja epäillään jo katrtellihinnoittelustakin?
Niin kauan kun ajattelee että muiden ihmisten ja yritysten jätelavoille voi käydä omia roskiaan dumppaamaan, ei kannata aukoa päätään mistään "vastuullisuudesta".
Missä ihmeen taloyhtiössä niin pienet roskikset ovat ettei niihin mahdu pari jätesäkkiä? Ja jos ei vaikka mahdu, niin aina voi heittää ne pois pienemmissä erissä.
Emmauksenkadun TYS asuntojen roskiksella käy harvaseviikko joku vironsuomea puhuva pakettiautoilija tyhjentämässä rakennusjätteensä. Kertoo sekin jotakin jätesysteemistä, kameravalvonnanpuutteestamme, ym.