Parempaa näköpiirissä

Aiemmin (vuosituhannen vaihteen tienoilla) saattoi luottaa, että tekstiasiakirjan lähettäminen RTF-muodossa takaisi sen luettavuuden vastaanottajalla. Sittemmin OpenOffice.org Writer kehitti avautumattoman RTF-tiedoston ja muutoinkin ohjelma sekoili RTF:n kanssa. Eräs esimerkki tässä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8988752

Henk. koht. tämä RTF-asia on ollut pahimpana kokemani puute OpenOffice.orgissa. Esim. jonkun uuden nauhapalikkavalikon puutosta en ole edes huomannut. RTF on toki MS-formaatti ja sekin on "kätketysti" versioitu, mitkä syyt ovat osaltaan olleet vaikuttamassa edellä mainittuun ongelmaan.

Nyt on kuitenkin tulossa parempaa: LibreOfficen Writer toimii RTF-asiakirjojen kanssa paljon paremmin kuin vanhimmat OO.o Writer-versiot. Samoin seuraavaksi julkisettava OO.o 3.3.0 Writer on testatusti entistä parempi. Hieman vielä pitää odotella käyttäjäkokemuksia, mutta nyt näyttää hyvältä.

Vielä yleistä tiedostomuodoista asiakirjoja siirrettäessä:
Jos asiakirjaa ei tarvitse enää vastaanottajan muokata, PDF-muoto on erinomainen asiakirjojen lähetysmuoto vastaanottajan järjestelmästä riippumatta. Wordin uusimmat versiot lähettävät toki oletuksellisesti "mainostusmielessä" vaikeammin avattavaa .docx-tiedostoa. Kun et saa auki lähetettyä asiakirjaa, alat harkita uusimman Wordin ostamista. Ja sehän siinä ideana onkin. Ja aika harva Wordin käyttäjä vaivautuu vaihtamaan oletustiedostomuotoaan, joka toimenpide ei monellekaan aiheuttaisi tarvitsemiensa ominaisuuksien vähenemistä, mutta estäisi "pakkomyynnin". Onneksi LibreOffice ja uudemmat OpenOffice.orgit alkavat tunnistaa riittävästi jo MS Officen uusimpia tiedostomuotojakin, joten "mainosten" teho vähenee.

3

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RTF:n ei ole voinut ikinä täysin luottaa koska sitä ei ole standardoitu ja siitä on ties kuinka monta eri versiota. Eikä sillä ole mitään väliä koska lähes 4.5v sitten saatiin standardi ODF muoto (.odt) jotka ovat noin 2.5v auenneet joka paikassa ja tässä ei ole RTF:n vikoja.

      Suosittelen säätämään jokaisen officepaketin tallennusasetuksista tallennusmuodoksi standardin mukaisen ODF 1.0/1.1 formaatin mutta laskentataulukot kannattaa laittaa vanhassa MS Officen .xls muodossa. OpenOffice tallentaa oletuksena tulevan standardin versioon joten sitä pitää muuttaa myös. Tämä on pysyvä ratkaisu tallennusmuoto-ongelmiin.

      • En nyt sano, etteikö ohjeesi voisi toimia, jos kaikki täyttäisivät tietyt ehdot, mutta ...

        Esim. jos käyttäjä ei ole ladannut järjestelmäänsä mitään toimisto-ohjelmistopakettia, niin esim. WordPad ei oikein tunnista lähettämääsi ODF-tiedostoa. Eli sitten pitäisi alkaa etsimään sitä ladattavaa pakettia jne.

        Vähän sama ongelmahan siinä kyllä on tuossa ehdottamassani PDF-tiedostossakin, jos ei ole mitään PDF-lukijaa, mutta ...

        RTF on edelleen hyvin yleisesti tunnistettu, vaikka siinä pieniä versioeroja onkin. Ja eiköpä tuolle ole lukija jokaisen jaettavan/myytävän käyttöjärjestelmänkin mukana, ettei mitään lisäasennuksia tarvita.

        Pääasia aloitusviestissäni kuitenkin oli, että parempaan ollaan menossa.


      • rtB67
        tuttumies kirjoitti:

        En nyt sano, etteikö ohjeesi voisi toimia, jos kaikki täyttäisivät tietyt ehdot, mutta ...

        Esim. jos käyttäjä ei ole ladannut järjestelmäänsä mitään toimisto-ohjelmistopakettia, niin esim. WordPad ei oikein tunnista lähettämääsi ODF-tiedostoa. Eli sitten pitäisi alkaa etsimään sitä ladattavaa pakettia jne.

        Vähän sama ongelmahan siinä kyllä on tuossa ehdottamassani PDF-tiedostossakin, jos ei ole mitään PDF-lukijaa, mutta ...

        RTF on edelleen hyvin yleisesti tunnistettu, vaikka siinä pieniä versioeroja onkin. Ja eiköpä tuolle ole lukija jokaisen jaettavan/myytävän käyttöjärjestelmänkin mukana, ettei mitään lisäasennuksia tarvita.

        Pääasia aloitusviestissäni kuitenkin oli, että parempaan ollaan menossa.

        RTF on joutunut historian roskatynnyriin jo aikaa sitten. Raakatekstin lähettämiseen pelkkä teksti on paras tosin ongelmana on eri merkistökoodaukset. Tulostettavaksi ja katseltavaksi PDF. Se on on myös avoin standardi.

        On tärkeää muistaa tarkistaa missä muodossa vastaanottaja dokumentin haluaa. Vastaanottajan tehtäviin ei kuulu metsästellä ohjelmia, joilla tulleen dokumentin saisi auki.

        Sähköpostissa on muistettava että nopein tapa esittää asiat on kirjoittaa se tekstinä itse viestiin. Usein näkee että on väkerretty työllä ja tuskalla koristeellinen parin lauseen viritys, joka sitten on lähetetty liitteenä. Siinä vain haaskaantuu aikaa molemmissa päissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10845
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8097
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5211
    4. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3538
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      112
      3538
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      34
      3498
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      61
      3390
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3137
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      53
      2474
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      34
      1976
    Aihe