Parempaa näköpiirissä

Aiemmin (vuosituhannen vaihteen tienoilla) saattoi luottaa, että tekstiasiakirjan lähettäminen RTF-muodossa takaisi sen luettavuuden vastaanottajalla. Sittemmin OpenOffice.org Writer kehitti avautumattoman RTF-tiedoston ja muutoinkin ohjelma sekoili RTF:n kanssa. Eräs esimerkki tässä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8988752

Henk. koht. tämä RTF-asia on ollut pahimpana kokemani puute OpenOffice.orgissa. Esim. jonkun uuden nauhapalikkavalikon puutosta en ole edes huomannut. RTF on toki MS-formaatti ja sekin on "kätketysti" versioitu, mitkä syyt ovat osaltaan olleet vaikuttamassa edellä mainittuun ongelmaan.

Nyt on kuitenkin tulossa parempaa: LibreOfficen Writer toimii RTF-asiakirjojen kanssa paljon paremmin kuin vanhimmat OO.o Writer-versiot. Samoin seuraavaksi julkisettava OO.o 3.3.0 Writer on testatusti entistä parempi. Hieman vielä pitää odotella käyttäjäkokemuksia, mutta nyt näyttää hyvältä.

Vielä yleistä tiedostomuodoista asiakirjoja siirrettäessä:
Jos asiakirjaa ei tarvitse enää vastaanottajan muokata, PDF-muoto on erinomainen asiakirjojen lähetysmuoto vastaanottajan järjestelmästä riippumatta. Wordin uusimmat versiot lähettävät toki oletuksellisesti "mainostusmielessä" vaikeammin avattavaa .docx-tiedostoa. Kun et saa auki lähetettyä asiakirjaa, alat harkita uusimman Wordin ostamista. Ja sehän siinä ideana onkin. Ja aika harva Wordin käyttäjä vaivautuu vaihtamaan oletustiedostomuotoaan, joka toimenpide ei monellekaan aiheuttaisi tarvitsemiensa ominaisuuksien vähenemistä, mutta estäisi "pakkomyynnin". Onneksi LibreOffice ja uudemmat OpenOffice.orgit alkavat tunnistaa riittävästi jo MS Officen uusimpia tiedostomuotojakin, joten "mainosten" teho vähenee.

3

496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RTF:n ei ole voinut ikinä täysin luottaa koska sitä ei ole standardoitu ja siitä on ties kuinka monta eri versiota. Eikä sillä ole mitään väliä koska lähes 4.5v sitten saatiin standardi ODF muoto (.odt) jotka ovat noin 2.5v auenneet joka paikassa ja tässä ei ole RTF:n vikoja.

      Suosittelen säätämään jokaisen officepaketin tallennusasetuksista tallennusmuodoksi standardin mukaisen ODF 1.0/1.1 formaatin mutta laskentataulukot kannattaa laittaa vanhassa MS Officen .xls muodossa. OpenOffice tallentaa oletuksena tulevan standardin versioon joten sitä pitää muuttaa myös. Tämä on pysyvä ratkaisu tallennusmuoto-ongelmiin.

      • En nyt sano, etteikö ohjeesi voisi toimia, jos kaikki täyttäisivät tietyt ehdot, mutta ...

        Esim. jos käyttäjä ei ole ladannut järjestelmäänsä mitään toimisto-ohjelmistopakettia, niin esim. WordPad ei oikein tunnista lähettämääsi ODF-tiedostoa. Eli sitten pitäisi alkaa etsimään sitä ladattavaa pakettia jne.

        Vähän sama ongelmahan siinä kyllä on tuossa ehdottamassani PDF-tiedostossakin, jos ei ole mitään PDF-lukijaa, mutta ...

        RTF on edelleen hyvin yleisesti tunnistettu, vaikka siinä pieniä versioeroja onkin. Ja eiköpä tuolle ole lukija jokaisen jaettavan/myytävän käyttöjärjestelmänkin mukana, ettei mitään lisäasennuksia tarvita.

        Pääasia aloitusviestissäni kuitenkin oli, että parempaan ollaan menossa.


      • rtB67
        tuttumies kirjoitti:

        En nyt sano, etteikö ohjeesi voisi toimia, jos kaikki täyttäisivät tietyt ehdot, mutta ...

        Esim. jos käyttäjä ei ole ladannut järjestelmäänsä mitään toimisto-ohjelmistopakettia, niin esim. WordPad ei oikein tunnista lähettämääsi ODF-tiedostoa. Eli sitten pitäisi alkaa etsimään sitä ladattavaa pakettia jne.

        Vähän sama ongelmahan siinä kyllä on tuossa ehdottamassani PDF-tiedostossakin, jos ei ole mitään PDF-lukijaa, mutta ...

        RTF on edelleen hyvin yleisesti tunnistettu, vaikka siinä pieniä versioeroja onkin. Ja eiköpä tuolle ole lukija jokaisen jaettavan/myytävän käyttöjärjestelmänkin mukana, ettei mitään lisäasennuksia tarvita.

        Pääasia aloitusviestissäni kuitenkin oli, että parempaan ollaan menossa.

        RTF on joutunut historian roskatynnyriin jo aikaa sitten. Raakatekstin lähettämiseen pelkkä teksti on paras tosin ongelmana on eri merkistökoodaukset. Tulostettavaksi ja katseltavaksi PDF. Se on on myös avoin standardi.

        On tärkeää muistaa tarkistaa missä muodossa vastaanottaja dokumentin haluaa. Vastaanottajan tehtäviin ei kuulu metsästellä ohjelmia, joilla tulleen dokumentin saisi auki.

        Sähköpostissa on muistettava että nopein tapa esittää asiat on kirjoittaa se tekstinä itse viestiin. Usein näkee että on väkerretty työllä ja tuskalla koristeellinen parin lauseen viritys, joka sitten on lähetetty liitteenä. Siinä vain haaskaantuu aikaa molemmissa päissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe