Hei, huomasin keittiön ikkunasta kun 5 yksilön miniparvi lennähti viereisen puistokaistaleen koivuun hyppimään ja kiipeilemään. Koittivat vissiiin jotain etsiä niistä lehdentyvistä tms mutta s emikä kiinnostaa niin en tunnistanut lintua.
Se oli valkoinen rinnaltaan ja jotain ruskeaa, mustaa oli takana siivissä. Täysin valkoinen rinta ja kaula kauttaaltaan ja jotain "kirjosieppomaista" väritystä takana selässä. Katsoin ihan eka että se on se sieppo mutta ei nyt kuitenkaan. Joku muu??
Se oli valkoinen rinnaltaan ja jotain ruskeaa, mustaa oli takana siivissä. Täysin valkoinen rinta ja kaula kauttaaltaan ja jotain "kirjosieppomaista" väritystä takana selässä. Katsoin ihan eka että se on se sieppo mutta ei nyt kuitenkaan. Joku muu??
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pyrstötiaisen olisit kaiketi erottanut siitä huomiota herättävästä pyrstöstä? Joten olisiko ollut pulmunen.
Kai tunnet nämä hömötiaiset jne.?
Tsekkaapa noiden mainitsemani lintujen kuvat ja kerro lisää.
Katso vielä urpiainenkin, koska usein koivussa ruokailevat nekin.
Pyrstötiaisia. Somia valkopäisiä nappisilmiä. Pitkää pyrstöä ei kyllä voi jäädä huomaamatta.
Tänä talvena on kovasti näkynyt pyrstötiaisia olisko niitä,liikkuvat pienissä ja joskus isommissakin parvissa...
Ei ollut Pyrstötiainen, mutta toi Pulmunen se taisi olla. Tunnen kyllä kaikki noi perus linnut, tiaiset, urpiaiset jne.
Ekaa kertaa näin pulmusia. Vanhemmillani on monipuolinen ja runsas lintujen syöttöpaikka mutta siellä ei koskaan näy niitä.
Ei sitä tavallisesti ruokintapaikalla näy, koska se on muuttolintu. Pesii lapissa, tulee aikaisin keväällä ja lähtee myöhään Keski-Eurooppaan. Jonkun verran niitä sitten taitaa jäädä ruokintapaikkojen lähistölle talvehtimaan.
Vieläkin tuosta pulmusesta jokunen sana. Niitä näkee maalis-huhtikuussa pieninä parvina ja on ne niitä ensimmäisiä muuttolintuja. Usein ihan valtateiden varsilla ja ei niistä voi erehtyä. No kesällä ei näe tietenkään, kun ei lapin tuntureilla tule vaellettua. Syksyllä minun eteeni on sattunut harvemmin, mutta nyt tuossa marraskuussa piipahti parvi ruokailemassa minun ruokintapaikallani. Tämä täällä Pohjois-Karjalassa. Siemeniä syövä lintuhan voi joskus onnistua viettämään talven Suomessakin, vaikka onkin muuttolintu. Kuten joskus peipot tai järripeipot.
Pulmuset eivät puissa hirveästi viihdy, joten näkemäsi linnut tuskin olivat niitä. Koivunsiemeniä etsivät varsinkin urpiaiset ja vihervarpuset, mutta myös pyrstötiainen tulee kyseeseen. Muutkin tiaiset voivat lennellä pienissä parvissa ja tutkailla oksistoa ravinnon haussa.