Kesä 2011

Miimi-_

Minä ja kolme muuta olemme lähdössä reilaamaan kesällä 2011. Olemme iältämmä 18-21 vuotiaita. Haluaisin kuulla vähän lisää nuista junien lisämaksuista, että paljo suurin piirtein on mennyt rahaa niihin? Ollaan mietitty että mentäisiin ruottin kautta espanjaan asti junalla ja toisaalta olisi kiva poiketa norjan vuorilla junalla niin onko kokemuksia? Mitään tarkkaa suunnitelmaa ei olla tehty vielä eikä tulla varmaan tekemäänkään. Entä onko hyödyllistä ottaa telttaa mukaan? Kaikki mahdollinen tieto on tervetullutta:)

1

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerran reilannut

      Lisämaksuista saa jonkinlaisen taulukon (oppaan) reilikortin ostaessa, mutta löysin tämän RAnskasta http://www.interrail.net/suomi/maat_lisamaksut.php?country=Ranska&countryid=fr . Lisämaksut on nollasta (esim. britanniassa ei tarvinut maksaa edes yöjunassa istumapaikoista) muutamiin kymppeihin (Ranska). Itse välttelin kaverini kanssa Ranskan maksuja, ja yhteensä kolmessa viikossa maksettavaa tuli alle 20e, mutta riippuu miten reissaa. Jos olette ruuhka-aikana (heinä-elo) niin kannattaa varata ainakin Ranskan junat ajoissa, jotta pääsette poiskin sieltä.

      Telttaa ei ollut meillä mukana, enkä ehkä suosittele. Leirintäalueet kuulemma aika kaukana ja hintavia (ei omaa kokemusta). Toisaalta teitä on 4, joten säästöä voisi tulla..

      Irc-gallerian InterRail-yhteisön kommentteja kannattaa lukea, jos et vielä ole. Sieltä löysin ainakin itse paljon hyödyllistä infoa!
      Hyvää reiliä!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      16
      1522
    2. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      416
      1315
    3. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      1269
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      903
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      16
      894
    6. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      114
      809
    7. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      760
    8. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      34
      742
    9. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      374
      735
    10. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      121
      701
    Aihe