keuhkoissa vikaa?

kyllästyttää

Marraskuun lopulla minulla alkoi yskä, jonka takia menin lääkäriin. Lääkäri otti keuhkokuvat ja ilmeni, että minulla on keuhkokuume. Kontrolli käynnissä toinen lääkäri sanoi, että keuhkokuume löydös on niin pieni, ettei sitä edes voi sanoa keuhkokuumeeksi, joten asia jätettiin sikseen. Yskä on nyt jatkunut tähän päivään asti. Olen lopettanut tupakoinnin ja syönyt 2 antibioottikuuria ja kumpikaan ei ole auttanut.
Yskiessä tulee tummanruskeaa limaa ja limaa valiuu myös poskionteloista nieluun. Lääkärit sanovat, että todennäköisesti virustauti ja että menee itsestään ohi, mutta tämä sairastelu alkaa jo kyllästyttää.. Keuhkoihin koskee ja yskä jatkuu, eihän tämä voi olla keuhkosyöpä :S? Olen vasta 20 - vuotias ja haluaisin opiskella ja suunnitella tulevaisuutta ilman tätä tautia. Päässä ei enää pyöri muuta kuin tämä tauti ja kun pitää näköjään täällä netissä etsiä itselleen diagnoosia kun ei sitä lääkärissä saa. Opiskelijalla ei myöskään ole varaa yksityiselle, tosin olen jo alkanut keräämään säästöjä jos en pian saa apua tähän.

6

1181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iso-broidi

      mene nyt ihmeessä takaisin samalle lääkärille ja vaadi että saat uuden antibiootin. Usein keuhkokuumeessa ei yhdellä jos kahdellakaan kuurilla tokene varsinkin jos ovat vääriä tai liian mietoja.

      Sellainen paradoxi kuitenkin että tupakoitsijoilla ion yli 2 kertaa suurempi tod. näk sairastua keuhkokuumeeseen puhumattakaan nyt keykösyövästä.

      Nyt lopetat kuitenkin sen typerän tupakoinnin lopuuelämäksi niin säästyy henki ja kosolti rahaa, understood!!??

    • ikuinen yskäkö?

      Mulla on samantapainen ongelma. Yskittää lähes koko ajan, aamulla ja illalla eniten. Sain syksyllä yskän ja siitä asti ollut tää vaiva. Ite oon menossa astmaa tutkituttaan. Käy ihmeessä tarkistamassa sinäkin, ettei ole jotain sellasta. Voi kyllä hyvinkin olla vaan tää kuiva huoneilma ja kylmyys talvella joka saa limakalvotkin herkistymään.

    • En jaksa uskoa että tuon ikäisellä olisi syöpää... Ellet ole aloittanut 6-vuotiaana ja poltellut useamman askin päivässä..? :) Mene ihmeessä lääkäriin, useamman kuukauden kestänyt yskä ei ole normaalia. Voipi olla joku tulehdus taikka astmaa.

    • Angeleli

      Minä 57 ja jotain vikaa keuhkoissa. Ei taida tupakanpolltolla itseään haluta pilata kun onnistuu muutekin. Eli nuorenna ei tiedö mitä vanhanna saa eli voi olla varovainen ittensä käsittelyssä -kukaan ei ole ikuinen js kun lähtö lähenee nii alkaa kaduttaa.

    • Keuhkoalveoli

      Keuhkotautejakin on lukemattomia alatyyppeineen eikä keuhko-oireen aina tarvi edes johtua keuhkoista, vaan se voi olla jonkin muun taudin liitännäinen. Tietojesi pohjalta lähtisin seuraavaksi keuhkojen CT/MRI-kuvaukseen. Kyllä lääkärin pitää pitkittynyt yskä selvittää.

    • katsopvm

      2011 oli laitettu kysymys !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      226
      4934
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      56
      3332
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      36
      2985
    4. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      84
      2963
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      61
      2842
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2675
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2391
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2217
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      150
      1568
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1260
    Aihe