Löysin tämän palstan noin viikko sitten, joten en tiedä mistä täällä on keskusteltu.
Itseä kiinnostaa etenkin kirkolta palkkansa saavien ihmisten kanta siitä milloin arvelette ajan olevan täyttynyt Jeesuksen takaisin tulolle?
Eli kun moni laskee Israelin perustamisesta sen sukupolven mitan, joka Psalmin 90 mukaan on 70-80 vuotta, jolloin sitten Jeesus palaa, niin uskooko jotkut teistä kirkon luterilaisista duunareista tähän?
Helluntalaisten keskuudessa se taitaa olla yleisempääkin uskoa tuohon tulkintaan?
Onko teidän ammattikunnassanne jotakin yhteistä linjaa (näkökantaa, teoriaa) tuohon takaisin tuloon, niin kuin nyt alkaa olla yhteinen linja naispappeuteen ja homojen asemaankin jonkinlainen yritelmä yhteisestä linjasta?
Jeesuksen takaisin tuleminen
14
456
Vastaukset
- pikku.silli
Kun lukee noita joitakin palstoja, niin siellä puhutaan ihan kuin aamupuuron keittämisestä, siitä, että joku maailmanloppu on tulossa jo ihan ovella. Eikä nää taida edes olla mitään uskovia. On kaikkia intiaanien kalentereita ja Nostradaamuksia vai mitä, jotka kuulemma ennustaa että 2012 loppuu jotenkin tämä maailma. Joku Nibiru-tuhoajaplanettakin on tulossa monella palstalla, joka kuulemma saa nyt jo nää kaikki tulvat ja hirmusäät aikaan, koska maan magneettikentät tai jotain menee ihan sekaisin.
Mitäs kirkko on tälläisistä mieltä. Voisiko ne jotenkin olla hiukan totta ja voisko joku Jeesuksen tuleminen liittyä tähän. Eikös kristitytkin usko johonkin, että tulee joku uusi maailmanjärjestys ja ensin menee kaikki mullin mallin ja sitten kai Jeesus tulee ja pistää homman hallintaan.
Vai miten tää on kirkon mielestä. - Mirka ...
Raamatun jeesus on pelkkä fiktio, siis satua ja höpötystä. Se siitä jessestä.
- saisko vastauksen
joitain kysymyksiä.
Yhteinen kantamme on se, ettei maailmanlopun aikataulua ole tiedossa muilla kuin Jumalalla. Monet ovat tehneet erilaisia laskelmia, mutta ne ovat osoittautuneet vääriksi.
On tärkeää keskittyä elämään tätä elämää tässä ja nyt. Turha pohtia sellaista, mitä ei kenties ole itse todistamassa. Vapahtajamme saapuu kirkkaudessaan kun aika on.
Tervetuloa palstalle :)
pappi Sonja- rinnakkaisuniversumi
saapuu kun aika on?
Muistaakseni maailma ei voi loppua ennenkuin sanoma Jeesuksesta on kerrottu kaikille maailman kansoille. Se hetki ei liene vielä lähelläkään? Paavalikin luuli lopun tulevan jo silloin ja pieleen meni. Jeesus toisaalta sanoi lopun tulevan jo hänen puheitaan kuuntelevien ja pieleen meni sekin. Turha miettiä Jeesuksen takaisin tulemista, ei sitä ole tiennyt itse Jeesuskaan.
- älykkö nro 1
helsinkijokkeri kirjoitti:
Muistaakseni maailma ei voi loppua ennenkuin sanoma Jeesuksesta on kerrottu kaikille maailman kansoille. Se hetki ei liene vielä lähelläkään? Paavalikin luuli lopun tulevan jo silloin ja pieleen meni. Jeesus toisaalta sanoi lopun tulevan jo hänen puheitaan kuuntelevien ja pieleen meni sekin. Turha miettiä Jeesuksen takaisin tulemista, ei sitä ole tiennyt itse Jeesuskaan.
olla kertomatta Jeesuksesta kaikille kansoille niin saadaan elää rauhassa ilman Jeesuksen paluuta ja helvettiin heittoja.
rinnakkaisuniversumi kirjoitti:
saapuu kun aika on?
Taivaasta, joka ei siis ole tuossa pilven reunalla, vaan tavallaan toinen ulottuvuus, kuten nimimerkissäkin kuvailet.
pappi SonjaAika turvallinen valinta ja vastaus.
Raamatussahan mainitaan tiettyjä merkkejä tapahtuvan ennen Jeesuksen paluuta, just esim. siinä Matt. 24 luvussa, josta joku mainitsikin ja monessa muussa eri paikassa.
Jatkokysymys tuohon olisi sellainen, kuin että uskooko kirkon palvelijat ns. uskovien tempaukseen Jeesusta vastaan ennen niinsanotun "Antikristuksen" ilmestymistä, vai uskotteko te uskovien jäävän "Pahan" valtakuntaan asustelemaan ja vasta Jeesuksen näkyvän paluun aikaan koittaa uskovien "vapautuminen"?
Kysyn mm. sen vuoksi kun kuulun kirkkoon, mutta olen vähän tekemisissä kirkon työntekijöiden kanssa. En siis tunne teidän ajatusmaailmaanne (siis uskonnollista ajattelua eri asioista).
Kiitos tervetulo toivotuksista.- Risa rammari
Sonja-pappi miten voit opettaa ihmisiä olemaan huoleti ja elämään maailman mukaan. Opetatko lampaita olemaan samanlaisia iuin tyhmät neitsyet?
- Näemmä näin
Risa rammari kirjoitti:
Sonja-pappi miten voit opettaa ihmisiä olemaan huoleti ja elämään maailman mukaan. Opetatko lampaita olemaan samanlaisia iuin tyhmät neitsyet?
Sonja-pappi tekee !
Aloitukseen vastaan, niinkuin täällä jo aiemmin eräs kirjoittikin jotain, että Matteuksessa Jeesus kuvaa
maailmanlopun aikaa, mutta sitä ennen tapahtuu ylöstempaus, jolloinka Jeesus noutaa uskovat ja siitä on kirjoitettu 1 Tessalonikalaiskirjeen 4 luvun loppujakeissa.
Tätä kaikki uudestisyntyneet kristityt odottavat ja Raamattu kehoittaa lohduttamaan toinen toisiamme
sillä tietoisuudella, että Hän noutaa omansa pois ennen vihan ajan alkamista. - akat.koul.
kuunteleva_kirkko kirjoitti:
Taivaasta, joka ei siis ole tuossa pilven reunalla, vaan tavallaan toinen ulottuvuus, kuten nimimerkissäkin kuvailet.
pappi Sonjaperustuu mihin?
- body
Näemmä näin kirjoitti:
Sonja-pappi tekee !
Aloitukseen vastaan, niinkuin täällä jo aiemmin eräs kirjoittikin jotain, että Matteuksessa Jeesus kuvaa
maailmanlopun aikaa, mutta sitä ennen tapahtuu ylöstempaus, jolloinka Jeesus noutaa uskovat ja siitä on kirjoitettu 1 Tessalonikalaiskirjeen 4 luvun loppujakeissa.
Tätä kaikki uudestisyntyneet kristityt odottavat ja Raamattu kehoittaa lohduttamaan toinen toisiamme
sillä tietoisuudella, että Hän noutaa omansa pois ennen vihan ajan alkamista.asioita, sillä mitään faktaa ei ole, joten eletään ihan normaalia elämämää ja se tulee mitä tulee.
- ...
akat.koul. kirjoitti:
perustuu mihin?
taisi vetää selityksen omasta perseestänsä. raamattussa ei ole käsitettä ulottuvuus
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark984826Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2074658"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1173134Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m243107Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p983023Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382298- 922251
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.342203- 222148
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi392105