Entä mihin sitä käytetään ja miten?
Jos oikein olen käsittänyt se on jonkunlainen kalastusväline,
voisiko joku kertoa lisää?
Mikä on pitkäsiima?
2
985
Vastaukset
- Kiiskiäinen
Se on kalanpyydys jossa on paksuhko ns. selkäsiima muutamasta sadasta metristä,merikalastuksessa jopa kilometrien pituinseen.Sihen on kiinnitetty tapseja sisävesillä n 0.5-1m jotka on varustettu koukuilla.
Madoilla syötettynä pienemmät koukut kuin täkykäloille .Tapsien väli on n. 5m .
Siima on vyyhdetty laatikkoon jonka reunalaidoissa on lovet tapseille syötettyjen koukkuje roikkuessa ulopuolella,täyillä kalastettaessa koukut syötetään laskiessa,yleensä tapsit on sidottu valmiiksi jotkut sitoo tapsit selkäsiimaan heitettäessä.
Lasku tapahtuu niin että ankkuroituun merkkikohoon kiinnitetään siiman pää ja aletaan lappaa pyyntiin kaverin soudellessa ruhallisesti eikä haittaa vaikka meno olisi mutkaista ,välillä voi siimaan laittaa pienen kiven painoksi välillä taas kohon nostamaan siiman pintaan.Siiman voi kokea muutaman tunnin väleinja tarvittaessa uusia syötti,oikein pitkän siiman kokemisen voi aloittaa jo kun koko siima on laskettu pyyntiin.Haavi on syytä olla mukana siimaa kokiessa.Tapoja siimapyyntiin on varmasti muitakin tämä vain esimekrkinä - Wikipedia kertoo
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pitkäsiima
"Pitkäsiima on seisova kalastuspyydys. Pitkäsiima koostuu selkäsiimasta ja siitä lähtevistä tapseista eli tapsisiimoista. Tapsin päässä on koukku, johon tulee syötti. Tapsit ovat tavallisesti vajaan metrin mittaisia ja niitä on kiinni selkäsiimassa ehkä 3–5 metrin välein. Siiman pituus ja koukkumäärä voi vaihdella suurestikin, paristakymmenestä yli sataan koukkuun.
Syöttinä voi olla matoja, jolloin on kyseessä matosiima, tai täkykaloja, jolloin on kyseessä täkysiima. Matosiimalla pyydetään esimerkiksi lahnaa ja ahventa. Täkysiimalla pyydetään kuhaa, haukea ja ankeriasta. Monet käyttävät samassa siimassa sekä matoja että täkyjä.
Ajosiima, jolla pyydetään lohta merialueella, on myös pitkäsiima.
Siiman laskutapa vaihtelee pyydettävän kalalajin mukaan. Mikäli pyydetään lahnaa lasketaan matosiima pehmeäpohjaiseen paikkaan noin parimetriseen veteen aivan pohjaan, kun taas ahventa matosiimalla pyydettäessä siima yleensä viritetään kohoin kulkemaan vuoroin pohjassa ja pinnassa. Kuhaa pyydetään syvänteen päällä kelluvalla pohjaan ankkuroidulla täkysiimalla, tai kuhien kulkureitille lasketulla pohjasiimalla."
Pitkäsiimalla pyynti on mielestäni parhaimmillaan todella mielenkiintoista; kannattaa kokeilla.
nimim. "Vissiin kymmenvuotiaasta saakka pitkälläsiimalla kalastanut"
ja faijan kanssaa jo paljon ennen sitä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017383
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?784903- 794799
- 1324218
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan82998- 522629
- 402531
- 462176
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102171Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211810