kertokaas asiasta tietävät että jos naapurin joskus rakentanu rajaan melkein kiinni n20cm rajaan sokkelista niin pitääkö minun jättää siihen jotain huoltokäytävää naapurileni?naapuri kieltää istuttamasta siihen mitän ono asia todellain näin?
huoltokäytävä
shamrock_
1491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mitäs se naapuri siihen on rakentanut ja onko hänellä ollut siihen lupa? Ilmeisesti ei ole rakentanut sinun naapurina oloaikanasi? Muutoinhan olisi sinultakin joutunut luvan kysymään. Erikoiselta kuulostaa, että noin kiinni rajaan olisi saanut rakentaa edes naapurin suostumuksella. Luulisi siinä jo räystäät ja routasuojaukset tulevan jo sinun tonttisi puolelle. Onko kaavatontti ja mitä kaavamääräykset sanovat? Ja mitä kunnan rakennusjärjestys sanoo?
Jos on luvatta rakentanut, niin sitten voit pyytää siirtämään rakennuksensa sellaiselle paikalle, että se ei häiritse sinun tonttisi käyttöä.