Olen hieromassa kauppoja HR:sta, joka on telakoituna Turussa. Onko Turun seudulla luotettavaa kuljetusliikettä, joka kuskaisi veneen Espooseen ensi purjehduskaudeksi? Mitä arvelisitte homman maksavan? Vene on karvan verran alle neljä metriä leveä.
HR Turusta
2+16=18
231342
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Anteeksi vaan, mutta viesti on "provohtava". JOS sinulla todella on karvan alle 4m leveä HR kaupanteon kohteena, et kysele täällä neuvoja. JOS on pätäkkää ostaa tuollainen paatti, ei täällä kysellä hintoja. Ihan sama kuin menisit Sports car centeriin kyselemään, että paljonkos tämä kuluttaa satasella. Hillopäällikkö TIETÄÄ nämä asiat eikä kysele. Tosimiehellä on ns. munavaisto, joka ohjaa tekemään oikean ratkaisun.
Voisit ehkä myös harkita palkata miehistön tuomaan sen tuon kolmen päivän matkan meritse. Jos menet otse mukaan, voit oppia purjehtimaankin matkan aikana.
näkyy olleen palstalle välillä valitettavan tyypillistä amislapsukaisten paskanjauhantaa.
Miksi et tuo venettä vesitse? Jos säät on suotuisat, kahden päivän heitto. Ostettiin oma nykyinen veneemme Turusta myös, luovutus oli toukokuun alussa, lähdettiin aikaisin aamulla ajamaan sitä Stadiin päin, illalla oltiin Hangossa ja seuraavana iltana Stadissa.
kannattaako rahamiehen täällä kysellä.
www.google.com ja sinne hauksi veneiden kuljetusta turku
On kuitenkin kysyttävä, että miksi tuollainen vene, jos matka on liian pitkä purjehdittavaksi ?
Jos tartteet venepaikka pääkaupunkiseudalla, niin tule meidän mukavaan porukkaan. Eiköhä sulle hyvä paikka veneelle löydy asevelihintaan. Ota rohkeasti yhteyttä: http://www.merikarhut.fi/
Päätettiin vaimon kanssa lähteä Kroatiaan purjehduskurssille. Eiköhän se HR tule sit vettäkin pitkin kotisatamaan Espooseen.
on hirveä, HR herättää suoraan juntin vittuiluhalun, ja muuhun tuosta sakista ei olekaan.
Pari tonnia voipi noin leveän kuljeus maksaa, mutta soita ja kysy Kuljetusliike Husonen Turusta (googlella löytyy varmaan numero)
Husosen lisäksi on myös Nostokari, jolla on lavetti isoille veneelle ja tehokas nosturi. Kiireinen mies tosin varsinkin lumien sulattua, koska autossa on todella korkealle ulottuva nosturi, joka on pop rakennushommissa.
Tuotteiden ja palvelujen mainostaminen on palstoilla kielletty.
http://www.suomi24.fi/opastus/keskustelu/ohjeet/
"•- Markkinoida tai mainostaa tuotetta tai palvelua ilman Suomi24:n lupaa
"
kaikille niille , jotka edes yrittivät vastata itse kysymykseen.
osalla näyttää olevan tärkeintä saada kettuilla muille.
Muuten hyvä, mutta Merikarhuilla ei ole tarjota laituripaikkoja, ts Merikarhut ei ole pursiseura tai vast.
Muuten nettisivuilta voi ottaa itselleen jäsenhakemusmateriaalin, tosin vain kerran vuodessa otetaan uusia jäseniä, joten menee sitten kesään 2012.
Sakke Valtosesta (siis Husonen), puhelin 0400 221592. Osaa homman, tosin ajoittain kiireinen eli kysele ajoissa.
Mikäs ihmeen pakkomielle on ottaa kuski Turusta, se turilas joutuu keikan jälkeen palaamaan sinne autuaaseen ex-pääkaupunkiin.
Voisihan se yhtähyvin olla Stadista kuski joka ajaisi ensin ehkä tyhjänä Turkuun ja sitten nyytin kanssa takaisin.
Tai saattaahan niille kummallekin löytyä toiseen suuntaan rahtia varsinkin jos aikataulu on väljä.
Minä kyllä sahaisin sen veneen osiin.
Sehän on aika helppoa, kun kuoret on jo muutenkin irti.
Sitten vaan paketteihin ja postissa kotiin.
Ei taida olla hilloa postimaksuhin jos on moisia aikaa kirjoitella asiapalstoille.
muu varmasti tullut ajatelleeksi ;) Noinhan ne kuljetukset muuten pyritään järjestämään ;) Kyytiä molempiin suuntiin, jos vain mahdollista. Tärkeintä on että homma toimii, eikä tepuloida jonkun harrastelijan kanssa.
aika hyvä vedätys. Vain harva vastaaja tajusi mistä on kysymys.
Ei kai kukaan tosissaan tuo tuollaista venettä Turusta Espooseen auton lavalla jos vene on kunnossa.
Ihmeen kauan tähän vastailtiin varsin tosissaan! Osoittaa varmaan sen, kuinka vieraantuneita palstan kirjoittelijat ovat oikeasta veneilystä.
Viittaan vastaukseeni heti aloituksen alla. Aloittajalla o ollut uskoakseni hauskaa lukiessaan näitä kuljetusliikettä mainostavia viestejä.
Jep, ei voi tietää, onko tarve todellinen vai onko tämä huumoria tms. Jos nyt itse ostaisin veneen jostakin muualta, niin mitä tod näk kuljettaisin sen tänne kotikaupunkiini ja sisälle halliin lämpimään. Sitten tarpeellinen kunnostus&muutokset ja toukokuussa pääsee vesille. Mitä ihmeellistä siinä on? Ihmeellistä on sen sijaan se, että joku tätä kovin täällä "hämmästelee".
Taidan itsekin olla ns. päällikkörahamiehiä ja silti aina silloin tällöin luen tätä palstaa, paljon on sontaa ja välillä hyvää asiaakin (kuten HR-keskustelu) - siis tyypillinen nettiympäristö.
Ei varmastikaan kukaan yksin päätä näiden tietojen perusteella, samaten ei kukaan tee päätöksiä pelkän ns. munavaiston perusteella.... hieman on vajaavainen käsitys sitten ns päätöksenteosta jos oletetaan näin :D
Samaten, vaikka minulla on (kai?) riittävästi rahaa en koskaan maksa liikaa tai ylimääristä, hinta/laatu pitää olla kohdallaan aina, oli sitten kysymys veneestä tai sen kuljettamisesta. Tyhmät maksaa liikaa ;)
Säälittäviä internetissä ovat tuollaiset hyvin yleiset phishing, spam ja provo viestit.