Teesalonki eli Teehuone :D

Olen ajatellut perustaa Suomeen teehuoneen ja olen ajatellut Ukin kaupunkia, että millaisia mahdollisuuksia olisi tällaiselle suunnitelmalle.
Onkos Ukissa teen ystäviä, jotta olisi sitten asiakkaita, jos teehuoneen perustaisin ?

Kumpaa siellä juodaan enemmän, kahvia vai teetä ?

En tiedä onko Ukissa jo teehuonetta ? Teesalonkia siellä ei ainakaan ole, ei ainakaan perinteistä Japanilaista teesalonkia.......??

Ei siitä tulis mitään suurta haussia, vaan sellainen korkeintaa 10 hengen tunnelmallinen teesalonki tai teehuone. Kumpaa toivoisitte ??

Teesalonki olisi perinteinen Englantilaistyylinen kokonaisuus ja siellä tarjottaisiin ehdottomasti kello viiden tee, kuten kunnon Brittityyliin kuuluu...!

Odotan innolla vastauksia :D
11395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Juodaan kahveeta munkilla pakkahuonees. On juotu aina ja tullan juomaan. Jake vetäsee aina parikin munkkii per kaffekupilline, se tykkää ko ne on tuorei siellä.

Äänestä

Uki on superjunttien paratiisi ei tänne kannata tulla!

Et kai vaan ole "poro"

Äänestä
  • Ja laiteta loput toril, jos ei mahdu muual.

    Äänestä

  • Eikös sinne sitten kannata tuota teesalonkia perustaa...? Aika ei taida olla vielä kypsä idalle, mutta ehkä palaan ja hämmennän kattilaa 10 vuoden kuluttua, jos elossa ollaan.
    Mää kyllä aattelin ihan tosissani tätä Teesalonki ideaa ja olisi palkannu työttömiä teelehtiä poimimaan työllistämistuella tuonne Kiinaan ja Etelä-Amerikkaan.

    Onkos teillä siellä Ukissa suklaapuotia, mites on, olisko suklaapuodille siellä kysyntää.
    Belgiasta aattelin tilata suklaata ja Afrikasta kaakaopapuja, joista tekisin sitten suklaata.
    Vois siihen rakentaa sellaisen suklaakonditoria kahvilan, jossa olisi myös suklaa galleria.
    Idea olis tehdä aitoja käsintehtyjä uniikkeja suklaa herkkuja, joissa ei käytetä mitään kasvisrasvoja, vaan kaakaovoita, kermaa, voita, ruokosokeria, parhaimpia ja laadukkaimpia raaka-aineita mitä voi vain saada, eikä mitään keinotekoisia aromeja.

    Mitäs...?? eikös olekin ihan hienoa, että täällä maailmassa on joku, joka yrittää aatella Ukilaistenkin hyvinvointia ja heittää uusia ideoita ja tuulia sinne Ukiin
    Eikös olisi ihan hyvä tulevaisuuden näkymä, jos Uki liittyis Laitilaan.

    Äänestä

Mukava idea, mutta mieti, että Uusikaupunki on pieni paikka. Riittäneekö asiakkaita syksyllä ja talvella? Suomalaiset kun taitavat kuitenkin olla enimmäkseen kahvin juojia.
Jos yhdistäisit ideasi: suklaa-teehuone samassa liikkeessä. Monilla paikkakunnilla on saanut suuren suosion neulekahvila idea. Voisinet yhdistää tuohon suklaapuoti-teehuoneeseen myös jonkun käsityöidean (teehetki käsitöitten parissa).
Hyviä paikkoja U:gista varmaan löytyy. Alisellakadulla on tyhjänä ainakin entinen apteekki. Rauhankadullakin on tyhjä huoneisto, joka voisi olla hyvä paikka kun kahvila on saman kadun kulmauksessa.
Jos jotain perustat, niin panosta viihtyisään sisustukseen. U:gin kahviloita vaivaa ankeus ja sisustukseen ei ole panostettu.

Äänestä
  • Täällä löytyykin paljon potentiaalisia teekutsuihmisiä !

    Jos sen sijaan ajattelit jotain muuta, ei kannata. Täällä Ukissa A-killasta, työttömien toimistolta Aittarannasta ja Sinapinsiemenestä saa ilmaista kahvia ja teetä, ja ne joilla on rahaa, menevät Pakkikselle.

    Äänestä

  • Jostain oli ilmeisesti saannu ne tosi halvalla, kokonaisia tukkulaatikoita. Eipä ollut kallista ja siksikin ostin varastoonkin niitä, kun makealle perso olen. Viiminen myyntipäiväkin oli vasta 6/2012. Kyllä siltä uskaltaa tällästä ostaa missä ei ole mitään riskiä.

    Äänestä

  • Anneliisu kirjoitti:

    Jostain oli ilmeisesti saannu ne tosi halvalla, kokonaisia tukkulaatikoita. Eipä ollut kallista ja siksikin ostin varastoonkin niitä, kun makealle perso olen. Viiminen myyntipäiväkin oli vasta 6/2012. Kyllä siltä uskaltaa tällästä ostaa missä ei ole mitään riskiä.

    Tunnut niin tutulta.

    Äänestä

  • Vannemaalari kirjoitti:

    Tunnut niin tutulta.

    Ei tän kannat tuoda muut ko sivistyst, ei me olla ko juntei.

    Äänestä

  • ooh kirjoitti:

    Ei tän kannat tuoda muut ko sivistyst, ei me olla ko juntei.

    Mutta totuus on se että vaikka kuinka tänne kaivattaisiin uutta kahvilaa jka olisi aki joka päivä, ja mielellään iltaisinkin, niin ei taida kannattaa. liian pieni kaupunki, ja tuolle ideallesi sen takia liian pieni kohdeyleisö

    Äänestä

  • Vannemaalari kirjoitti:

    Tunnut niin tutulta.

    sama haho kuin löynli runderssi..?

    Kuulostat niin typerältä..?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Samo_vaari kirjoitti:

Olen ajatellut perustaa Suomeen teehuoneen ja olen ajatellut Ukin kaupunkia, että millaisia mahdollisuuksia olisi tällaiselle suunnitelmalle.
Onkos Ukissa teen ystäviä, jotta olisi sitten asiakkaita, jos teehuoneen perustaisin ?

Kumpaa siellä juodaan enemmän, kahvia vai teetä ?

En tiedä onko Ukissa jo teehuonetta ? Teesalonkia siellä ei ainakaan ole, ei ainakaan perinteistä Japanilaista teesalonkia.......??

Ei siitä tulis mitään suurta haussia, vaan sellainen korkeintaa 10 hengen tunnelmallinen teesalonki tai teehuone. Kumpaa toivoisitte ??

Teesalonki olisi perinteinen Englantilaistyylinen kokonaisuus ja siellä tarjottaisiin ehdottomasti kello viiden tee, kuten kunnon Brittityyliin kuuluu...!

Odotan innolla vastauksia :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu