astra vuosimallia-98 tekee aina silloin tällöin tallaisen tempun että ei starttaa mutta lykäten lähtee kyllä heti ja jos sen jälkeen sammuttaa niin lähtee startistä käymään eli ihmeellinen vika.Onkohan kenelläkään muulla ollut näin salaperäistä ooppelia?
APUAA!! OPEL ASTRA 98 1,6 16V VÄLILLÄ STARTTAA VÄLILLÄ EI
6
2681
Vastaukset
- jätehaukku
Akku on niin heikko, ettei virta riitä puolille kylmänä startatessa, mutta kun kone on käynyt. niin virtaa piisaa avain startiin. Tarkista akku ja laturi, niin saat käyntiin avaimella.
- selmapelise
Maadotus ei oo kunnos.
- Wilhote
Moro
Miten korjasit ongelman? Itellä samanmoinen vika startti pyörii kyl hienosti mut lykkäämäl käymään. Ja tekee kans sillontällön- -
Jos startti pyörii mutta ei lyö päälle = ei pyöritä konetta, on startin solenoidi 90% varmuudella rikki. Kannattaa ostaa uusi tai kunnostettu startti. Tai vaihtaa vain startin solenoidi. Jos startti pyörittää moottoria mutta auto käynnistyy vain työntämällä epäilisin virtalukon pohjan olevan viallinen.
- Wilhiote
Kyl pyörittää konetta, pitäis vissiin vaihtaa sinne se virtalukonpohja seuraavaks
- Wilhiote
Vika löyty.. Bensa pumpun hiilet rupes oleen entiset. Luultavasti lykkääminen vaan täräytti sitä sen verran et hiilet otti taas kunnolla kiinni
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 457352
- 324068
- 573595
- 503120
- 172796
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons492299- 532297
- 372258
- 432248
- 162236