Opiskeletko tai oletko opiskellut taidetta jossain muodossa ulkomailla?
Missä, milloin ja mitä?
Millainen oli hakuprosessi kyseiseen paikkaan?
Suositteletko kyseistä paikkaa, mitä pidät/pidit opiskelusta siellä? Millaista opiskelu siellä on?
Miten kustansit opiskelun ulkomailla?
Jos olet jo valmistunut, mitä olet tehnyt opintojen jälkeen?
Muuta kerrottavaa?
Kuulisin mielelläni kaikki mahdolliset kokemukset, vinkit ja neuvot taidealan opinnoista ulkomailla (erityisesti Euroopan alueella). Suuret kiitokset, jos jaksat vastata kysymyksiini!
Taideopinnot ulkomailla - jaathan kokemuksesi!
5
951
Vastaukset
- jjokojihuhug
Tällainen keskustelu löytyi Isoryn palstalla, kyseessä siis opiskelu Briteissä/Skotlannissa: http://forum.isory.org/viewtopic.php?t=1026&start=20&postdays=0&postorder=asc&highlight=taide
http://forum.isory.org/viewtopic.php?p=25412&highlight=taide#25412
http://forum.isory.org/viewtopic.php?p=21040&highlight=taide#21040 - taitaitai
Kiitos paljon linkkivinkeistä, jjokojihuhug!
Myös muualla päin Euroopassa opiskelleiden kokemukset kiinnostaisivat :)
Ja tuli tosiaan mieleen myös LISÄKYSYMYKSIÄ, jotka unodin tuosta aloituksesta.
Eli kouluun hakiessasi/päästessäsi, miten oli kielitaitosi laita ja vaatimukset sen suhteen? Osasitko opiskelumaassasi puhuttavaa kieltä kuinka hyvin, millaisia taitoja vaativat, ja miten sitä mittasivat?
Mitenkäs on opetuskielen laita?
Oletko kuinka hyvin oppinut paikallista kieltä opiskelujen kuluessa?
jne... jne...- Italiaan opiskelemaa
Italiassa on design yliopisto, joka on arvostettu ja sinne saa kelan tuet!
Heillä on ensi viikolla tapahtuma Helsingissä, johon voi mennä kuuntelemaan mahdollisuuksista opiskelusta!
http://www.opiskelupaikka.fi/Kutsu-Muotia-designia-tai-valokuvausta-Italiassa
- kysssssäilijjä
Hei! Opiskeleeko kukaan Milanossa taiteita - erityisesti teollista muotoilua? Onko vaikea päästä sisään opiskelemaan? Millainen tuo syyskuussa järjestettävä pääsykoe on?
- Tiirppana1
Hyviä vaihtoehtoja taidealan koulutuksesta ulkomailla löytyy Studentum.fi -sivustolta, kannattaa käydä tsekkaamassa!
Muotoilu/käsityö:
http://www.studentum.fi/muotoilu_kaesityoe_opiskelu_ulkomailla___169_0_.html
Taide/kulttuuri:
http://www.studentum.fi/taide_kulttuuri_opiskelu_ulkomailla___44_0_.html
Itse bongasin noilta sivuilta kiinnostavan kuuloisen graafisen suunnittelun koulutusohjelman Lontoossa, jonne nyt harkitsenkin hakevani. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2042368
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401582Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1351232Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2881028Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56972Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis296940Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20912- 55906
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S19774Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58763