Opiskeletko tai oletko opiskellut taidetta jossain muodossa ulkomailla?
Missä, milloin ja mitä?
Millainen oli hakuprosessi kyseiseen paikkaan?
Suositteletko kyseistä paikkaa, mitä pidät/pidit opiskelusta siellä? Millaista opiskelu siellä on?
Miten kustansit opiskelun ulkomailla?
Jos olet jo valmistunut, mitä olet tehnyt opintojen jälkeen?
Muuta kerrottavaa?
Kuulisin mielelläni kaikki mahdolliset kokemukset, vinkit ja neuvot taidealan opinnoista ulkomailla (erityisesti Euroopan alueella). Suuret kiitokset, jos jaksat vastata kysymyksiini!
Taideopinnot ulkomailla - jaathan kokemuksesi!
5
1015
Vastaukset
- jjokojihuhug
Tällainen keskustelu löytyi Isoryn palstalla, kyseessä siis opiskelu Briteissä/Skotlannissa: http://forum.isory.org/viewtopic.php?t=1026&start=20&postdays=0&postorder=asc&highlight=taide
http://forum.isory.org/viewtopic.php?p=25412&highlight=taide#25412
http://forum.isory.org/viewtopic.php?p=21040&highlight=taide#21040 - taitaitai
Kiitos paljon linkkivinkeistä, jjokojihuhug!
Myös muualla päin Euroopassa opiskelleiden kokemukset kiinnostaisivat :)
Ja tuli tosiaan mieleen myös LISÄKYSYMYKSIÄ, jotka unodin tuosta aloituksesta.
Eli kouluun hakiessasi/päästessäsi, miten oli kielitaitosi laita ja vaatimukset sen suhteen? Osasitko opiskelumaassasi puhuttavaa kieltä kuinka hyvin, millaisia taitoja vaativat, ja miten sitä mittasivat?
Mitenkäs on opetuskielen laita?
Oletko kuinka hyvin oppinut paikallista kieltä opiskelujen kuluessa?
jne... jne...- Italiaan opiskelemaa
Italiassa on design yliopisto, joka on arvostettu ja sinne saa kelan tuet!
Heillä on ensi viikolla tapahtuma Helsingissä, johon voi mennä kuuntelemaan mahdollisuuksista opiskelusta!
http://www.opiskelupaikka.fi/Kutsu-Muotia-designia-tai-valokuvausta-Italiassa
- kysssssäilijjä
Hei! Opiskeleeko kukaan Milanossa taiteita - erityisesti teollista muotoilua? Onko vaikea päästä sisään opiskelemaan? Millainen tuo syyskuussa järjestettävä pääsykoe on?
- Tiirppana1
Hyviä vaihtoehtoja taidealan koulutuksesta ulkomailla löytyy Studentum.fi -sivustolta, kannattaa käydä tsekkaamassa!
Muotoilu/käsityö:
http://www.studentum.fi/muotoilu_kaesityoe_opiskelu_ulkomailla___169_0_.html
Taide/kulttuuri:
http://www.studentum.fi/taide_kulttuuri_opiskelu_ulkomailla___44_0_.html
Itse bongasin noilta sivuilta kiinnostavan kuuloisen graafisen suunnittelun koulutusohjelman Lontoossa, jonne nyt harkitsenkin hakevani. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743497Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1371905Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3011641- 801489
- 871483
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531186Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001150Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois711071- 631031
- 221017