Sony

Kyseessä on Sony Bravia merkkinen televisio (ja kaukosäätimen tyyppinumero on RM-ED022).
Mistä löytyisi suomenkieliset käyttöohjeet siitä mitenkä vastaanottimeen asennetaan/päivitetetään uusia
kanavia? Voisiko joku kertoa mistä sellainen löytyy.
62988
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Maahantuojalta.

Netistä.

Arvaan, että voisit tehdä näin:
- Katso laitteen menuista (system, info, version tms.), mikä malli siitä tv:stä on ja sitten googlaa mallimerkintä manual.
Mutta voin olla väärässäkin. :)

Tai kutsu joku osaava kaveri kylään, niin homma hoituu. :)

Äänestä

Tarkennetaan vielä, että Bravia-nimen alla on ties miten monta mallisarjaa. Pelkkä Sony Bravia ei kerro tv:stä yhtään mitään. Sama kuin sanoisit, että "minulla on Toytota ja sen malli on henkilöauto". Vasta mallisarjan kirjain- ja numeroyhdistelmän (esim. EX500, W4500, V2500) avulla voi tarkemmin päätellä tv:n ominaisuudet, malli-iän ja mahdollisten varusteiden, kuten kaukosäätimen mallin. No, onneksi olit löytänyt sen kaukosäätimestä. Ei muuta kuin kurkistus tv:n taase tyyppikilpeen ja etsimään sitä oikeaa ohjetta Sonyn support-sivuilta.

Äänestä

Sama ohjainkapula saattaa käydä useampaan malliin, mutta kapulan ulkonäön perusteella:
Sinisellä HOME-painikkeella vastaanottimen menu tulee näkyviin, nuoli vasemmalle ajellaan kursori vasempaan reunaan ja kursori ajellaan nuolella alaspäin digikanavien viritys -kohtaan. Siitä ne menut vähitellen aukeaa...
Kun laitat näkyviin tv:n mallin, joka löytyy joko tyyppikilvestä tai etuseinästä siitä vihreän valon vierestä, niin annetaan lisää ohjeita... Manuska löytyy tietenkin Sonyn sivulta mallimerkinnän perusteella.

Äänestä

Ei niitä viritetä lainkaan.
Ne tulee täysin automaattisesti.

Äänestä
  • Aina ei kanavien haku mene automaattisesti. Kun tietää muutoksia tapahtuneen ja kun joku kanava roikkuu mukana edelleen vanhalla nimellään, niin on syytä tehdä kanavien täydellinen haku. Kukin käyttää Braviaansa niin kuin tahtoo, mutta joskus olisi syytä epäillä automaattisen kanavalistan päivityksen toimintaa?? Ei Sonykaan ole täydellinen, vaan joku koodaaja sinne on tunkenut osittain tarkistamatonta koodia. Nämä skandiversiot testaavat viime kädessä loppukäyttäjät;)

    Äänestä

Paska TV, kuva sininen ja epäselvä, siihen ei mikään säätö auta... Vai tietääkö joku miten saa normaaliväriseksi ja tarkaksi kuvan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bravia kirjoitti:

Kyseessä on Sony Bravia merkkinen televisio (ja kaukosäätimen tyyppinumero on RM-ED022).
Mistä löytyisi suomenkieliset käyttöohjeet siitä mitenkä vastaanottimeen asennetaan/päivitetetään uusia
kanavia? Voisiko joku kertoa mistä sellainen löytyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu