Sony

Bravia

Kyseessä on Sony Bravia merkkinen televisio (ja kaukosäätimen tyyppinumero on RM-ED022).
Mistä löytyisi suomenkieliset käyttöohjeet siitä mitenkä vastaanottimeen asennetaan/päivitetetään uusia
kanavia? Voisiko joku kertoa mistä sellainen löytyy.

6

2826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5+10

      Maahantuojalta.

      Netistä.

      Arvaan, että voisit tehdä näin:
      - Katso laitteen menuista (system, info, version tms.), mikä malli siitä tv:stä on ja sitten googlaa mallimerkintä manual.
      Mutta voin olla väärässäkin. :)

      Tai kutsu joku osaava kaveri kylään, niin homma hoituu. :)

    • Kokeillaanpas näin

      Tarkennetaan vielä, että Bravia-nimen alla on ties miten monta mallisarjaa. Pelkkä Sony Bravia ei kerro tv:stä yhtään mitään. Sama kuin sanoisit, että "minulla on Toytota ja sen malli on henkilöauto". Vasta mallisarjan kirjain- ja numeroyhdistelmän (esim. EX500, W4500, V2500) avulla voi tarkemmin päätellä tv:n ominaisuudet, malli-iän ja mahdollisten varusteiden, kuten kaukosäätimen mallin. No, onneksi olit löytänyt sen kaukosäätimestä. Ei muuta kuin kurkistus tv:n taase tyyppikilpeen ja etsimään sitä oikeaa ohjetta Sonyn support-sivuilta.

    • enemmän...

      Sama ohjainkapula saattaa käydä useampaan malliin, mutta kapulan ulkonäön perusteella:
      Sinisellä HOME-painikkeella vastaanottimen menu tulee näkyviin, nuoli vasemmalle ajellaan kursori vasempaan reunaan ja kursori ajellaan nuolella alaspäin digikanavien viritys -kohtaan. Siitä ne menut vähitellen aukeaa...
      Kun laitat näkyviin tv:n mallin, joka löytyy joko tyyppikilvestä tai etuseinästä siitä vihreän valon vierestä, niin annetaan lisää ohjeita... Manuska löytyy tietenkin Sonyn sivulta mallimerkinnän perusteella.

    • bravia kaapelissa

      Ei niitä viritetä lainkaan.
      Ne tulee täysin automaattisesti.

      • minullakin...

        Aina ei kanavien haku mene automaattisesti. Kun tietää muutoksia tapahtuneen ja kun joku kanava roikkuu mukana edelleen vanhalla nimellään, niin on syytä tehdä kanavien täydellinen haku. Kukin käyttää Braviaansa niin kuin tahtoo, mutta joskus olisi syytä epäillä automaattisen kanavalistan päivityksen toimintaa?? Ei Sonykaan ole täydellinen, vaan joku koodaaja sinne on tunkenut osittain tarkistamatonta koodia. Nämä skandiversiot testaavat viime kädessä loppukäyttäjät;)


    • Anonyymi

      Paska TV, kuva sininen ja epäselvä, siihen ei mikään säätö auta... Vai tietääkö joku miten saa normaaliväriseksi ja tarkaksi kuvan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2140
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      297
      1934
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1761
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1726
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1617
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1351
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1133
    8. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      25
      1092
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    Aihe