Hallinanjakosopimus

Nyt oltaisiin ostamassa paritaloa, jossa olisi hallinnanjakosopimus. Lisäksi varaussopimuksessa lukeepi, että KIINTEISTÖJÄ RASITTAA YHT 920 000€ SUURUISET KIINNITYKSET, JOTKA JAETAAN MYÖHEMMIN HALLINNANJAKOSOPIMUKSEN MUKAISESTI.
Talo on uudiskohde ja valmistuu muutaman kuukauden kuluttua. Koskettaako tuo summa mitenkään meitä talonostajina? Ettemme vain joudu summasta vastuuseen? vai mitäs se oiein meinaa?
41061
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hallinnanjakosopimukseen kannattaa suhtautua vakavasti. Se sitoo kiinteistön osaomistajia juuri siten, kuin siinä sanotaan. Sopimus sitoo myös myöhempiä omistajia. Yleensä hallinnanjakosopimus kirjataan lainhuuto- ja kiinnitysrekisteriin parhaalle etusijalle. Tämä tarkoittaa, että sopimus menee kiinnityksien edelle esim. kiinteistön ulosmittauksessa. Tällöin kiinteistöstä saadaan ulosmitata vain se osa, jonka kiinnitykset on kohdistettu ulosmitattausta hakevan velkojan saamiseen. Mikäli hallinnanjakosopimusta ei olisi, ulosmittaus voitaisiin PERIAATTEESSA kohdistaa mihin tahansa osaan kiinteistöä, eli jopa naapurihuoneistoon.

Hallinnanjakosopimuksessa voidaan sopia kiinnitysten jakamisesta ja kiinteistön osaomistajien oikeudesta kiinnittää omistamansa kiinteistönosuus. Usein omaan osuuteen voi hakea kiinnityksiä vapaasti, eli osaomistajien kiinnitysten määrä voi vaihdella paljonkin.

Kannattaa pyytää grynderiltä hallinnanjakosopimusluonnos etukäteen nähtäväksi ja luetuttaa se kiinteistöalan juristilla, ettei sen kanssa tule myöhemmin ongelmia. Valitettavasti Suomessa on paljon huonoja hallinnanjakosopimuksia.

Äänestä
  • Viimeisen kuukauden aikana olen laittanut kaksi vanhaa hallinnanjakosopimusta uusiksi, ja n. 1.100.000 € edestä vanhoja väärin eriteltyjä panttikirjoja kuoletettavaksi (toki niiden tilalle tulee sama määrä uusia, oikein kohdistettuja kiinnityksiä).

    Äänestä

  • Mistäsköhän tuommoisen kiinteistöalan juristin saisi kiinni? Onko hän ihan yleissä käytössä ja tarvitseekohan hänen palveluistaan maksaa?
    Tuo luonnos on ainakin ihan hyvä ja kätevä juttu, sitä aioin noudattaa.
    Voinko lähettää luonnoksen pankkiini, sillä siellä on laki-ihminen vastaamassa kerran viikossa lakiasiakysymyksiin?

    Äänestä

  • ap kirjoitti:

    Mistäsköhän tuommoisen kiinteistöalan juristin saisi kiinni? Onko hän ihan yleissä käytössä ja tarvitseekohan hänen palveluistaan maksaa?
    Tuo luonnos on ainakin ihan hyvä ja kätevä juttu, sitä aioin noudattaa.
    Voinko lähettää luonnoksen pankkiini, sillä siellä on laki-ihminen vastaamassa kerran viikossa lakiasiakysymyksiin?

    "asianajotoimisto kiinteistö" ja voit tietysti tarkentaa hakuasi paikkakunnalla. Kannattaa selvittää pankin lakimiehen käyttö, mutta onko hänkään ilmainen? Pankin lakimiehet ovat hyvin usein "yleislakimiehiä", eli ei välttämättä erityisiä sektoreita, joihin olisi erikoistunut (paitsi suurissa pankeissa, joissa on useita lakimiehiä). Valitettavasti monelle yleisjuristille hallinnanjakosopimus on liian iso pala, joten suosittelen kiinteistöjuridiikan ammattilaista. Hinnat on karkeasti 200 € +/- jotakin per tunti + alv 23%.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


en tajuu kirjoitti:

Nyt oltaisiin ostamassa paritaloa, jossa olisi hallinnanjakosopimus. Lisäksi varaussopimuksessa lukeepi, että KIINTEISTÖJÄ RASITTAA YHT 920 000€ SUURUISET KIINNITYKSET, JOTKA JAETAAN MYÖHEMMIN HALLINNANJAKOSOPIMUKSEN MUKAISESTI.
Talo on uudiskohde ja valmistuu muutaman kuukauden kuluttua. Koskettaako tuo summa mitenkään meitä talonostajina? Ettemme vain joudu summasta vastuuseen? vai mitäs se oiein meinaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu