Entisöinnin taitajat

säänkestävyyttä

Menee aihealueenne reunamille mutta kymysys tässä: Jos pellavaöljyllä haluua kyllästää koivupuuta tai pahkaa niin sivelläänkö pintaan vai imeytetäänkö kappaletta pellavaöljyssä esim. vrk:a, useita? Kuivuuko kauan? Tarkoitus on hakea säänkestävyyttä ulkokäyttöönkin.

6

1338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Verhoilija ss

      Yleensä kuitenkin pellavaöljyyn pitää laittaa jotakin lahonsuoja-ainetta, koska raaka pellavaöljy homehtuu ja pelkän pellavaöljyn lahonsuojakyky ei ole kovin hyvä. Pelkällä pellavaöljyllä käsitelty vesim pihakalusteen pinta voi homehtua mustan ja nokisen näköiseksi.

      Kyllästykseen on useampi vaihtoehto. Kaupallisia aineita on Owatrol ja Impreg, nykyään perinteinen pellavaöljykyllästys on taas tulossa takaisin. Owatrol D1 on kasviöljypohjainen kylläste (soijaöljyä ja lisäaineita) ja Owatrol D2 on pintakäsittelyaine joka on tarkoitettu käytettäväksi D1:sen kanssa. Hempelillä on vastaava tuotesarja, Impreg 1 ja 2, joka on vähän halvempi ja hivenen nopeampi käyttää, koska sen kuiva-ainepitoisuus on suurempi eli puu kyllästyy hiukan nopeammin. Impreg on uudempi tuote, kasviöljypohjainen sekin.

      Toinen paljon käytetty yhdistelmä on 1/3 pellavaöljyä, 1/3 Aspergolia ja 1/3 pineenitärpättiä (eli OulutärpätI

      . Yleensä perusseoksessa on noin puolet pellavaöljyä ja puolet Aspergol-tms lahonsuoja-ainetta, mutta joka kylässä on omat reseptit.

      • säänkestävyyttä

        Kiitos vastauksesta. Tutustutaan ko. aineisiin.


      • kahvalle kestävyyttä

        Minullakin kyllästämisestä... Olen uittanut pienessä oliivilasipurkissa olleessa pellavaöljyssä puukonpäätä puolikin vrk:ta. Voiko näitä mainitsemiasi aineita Aspegrol pellavaöljy pineenitärpättisekotetta tai Owatrolia, Impregiä käyttää samalla tavalla. Owatroli 1:n kohdalla kun pitää veneen kylkeä sivellä koko ajan päivän mittaan. Onko uittamisessa ongelmia puun turpoamisen tms. kannalta Owatrolin tai muiden kohdalla. Voiko imeyttää "loputtomiin", vaikka viikon tai liikaa? Hyötyä? Pintaan Danish oilia tai vahaa? näkeekö ammattilainen puulajeissa eroja Visa, pahkat, koivu ym vs. mänty, kuusi. Kuusihan on suljettu solukko ja imee vähiten. Kiitti.


      • kyllästynytkyllästäj
        kahvalle kestävyyttä kirjoitti:

        Minullakin kyllästämisestä... Olen uittanut pienessä oliivilasipurkissa olleessa pellavaöljyssä puukonpäätä puolikin vrk:ta. Voiko näitä mainitsemiasi aineita Aspegrol pellavaöljy pineenitärpättisekotetta tai Owatrolia, Impregiä käyttää samalla tavalla. Owatroli 1:n kohdalla kun pitää veneen kylkeä sivellä koko ajan päivän mittaan. Onko uittamisessa ongelmia puun turpoamisen tms. kannalta Owatrolin tai muiden kohdalla. Voiko imeyttää "loputtomiin", vaikka viikon tai liikaa? Hyötyä? Pintaan Danish oilia tai vahaa? näkeekö ammattilainen puulajeissa eroja Visa, pahkat, koivu ym vs. mänty, kuusi. Kuusihan on suljettu solukko ja imee vähiten. Kiitti.

        Tässä sinulle yksi ohje lisää. Ota hyvälaatuinen muovipussi, mieluummin kaksi päällekkäin. Lorauta öljyä 50 ml sisään. Upota se puukko kahva edellä pussiin. Upota pussiviritelmää vesiämpäriin, jotta ilma puristuu pois. Teippaa pussit kiinni ja anna mennä pari viikkoa näin. Tuo muovipussikonsti vain siksi, että et tarvitse niin saatanasti öljyä etkä kummallisen muotoisia astiota.

        Öljyä puukonpään vasta sitten kun terä on kiinni ja kahva täysin valmis.

        Ota puukko öljykylvystä, kuivaa ja anna kuivua muutaman viikon. Viimeistele pinta 0000 teräsvillalla ja vahaa. Itse käytän mehiläsvahaa mutta voi siihen tempaista vaikka kovan (Carnabau) autovahan.

        Kastele ne öljyiset rätit kunnolla vedellä ja sulje tiukaan muovipusiinn. Vie ne erikseen ja heti ulkoroskikseen. Pellavaöljyiset rätit voivat syttyä itsestään.


    • kokemusta on

      Muista hävittää ne pellavaöljyssä uitetut rätit joko polttamalla tai laitat sitten suljettuun vesiastiaan ja viet ongelmajätekeskukseen ja kerrot että ne sisältää pellaöljyrättejä.... Aika monta verstasta on palanut kun ei ole noudatettu ohjeita, siitä huono kun se syttyyy kun saa happea:) ja ei tahdo sen jälkeen sammua kunnolla
      itsellä onneksi on kokemusta mutta ei sitä huonompaa vielä ole onneksi sattunut

      • huoment

        Taitaa useimmat ko. a


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      277
      2551
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1824
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      29
      1666
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1608
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      56
      1532
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1386
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1268
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      75
      1068
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    Aihe