Menee aihealueenne reunamille mutta kymysys tässä: Jos pellavaöljyllä haluua kyllästää koivupuuta tai pahkaa niin sivelläänkö pintaan vai imeytetäänkö kappaletta pellavaöljyssä esim. vrk:a, useita? Kuivuuko kauan? Tarkoitus on hakea säänkestävyyttä ulkokäyttöönkin.
Entisöinnin taitajat
6
1179
Vastaukset
- Verhoilija ss
Yleensä kuitenkin pellavaöljyyn pitää laittaa jotakin lahonsuoja-ainetta, koska raaka pellavaöljy homehtuu ja pelkän pellavaöljyn lahonsuojakyky ei ole kovin hyvä. Pelkällä pellavaöljyllä käsitelty vesim pihakalusteen pinta voi homehtua mustan ja nokisen näköiseksi.
Kyllästykseen on useampi vaihtoehto. Kaupallisia aineita on Owatrol ja Impreg, nykyään perinteinen pellavaöljykyllästys on taas tulossa takaisin. Owatrol D1 on kasviöljypohjainen kylläste (soijaöljyä ja lisäaineita) ja Owatrol D2 on pintakäsittelyaine joka on tarkoitettu käytettäväksi D1:sen kanssa. Hempelillä on vastaava tuotesarja, Impreg 1 ja 2, joka on vähän halvempi ja hivenen nopeampi käyttää, koska sen kuiva-ainepitoisuus on suurempi eli puu kyllästyy hiukan nopeammin. Impreg on uudempi tuote, kasviöljypohjainen sekin.
Toinen paljon käytetty yhdistelmä on 1/3 pellavaöljyä, 1/3 Aspergolia ja 1/3 pineenitärpättiä (eli OulutärpätI
. Yleensä perusseoksessa on noin puolet pellavaöljyä ja puolet Aspergol-tms lahonsuoja-ainetta, mutta joka kylässä on omat reseptit.- säänkestävyyttä
Kiitos vastauksesta. Tutustutaan ko. aineisiin.
- kahvalle kestävyyttä
Minullakin kyllästämisestä... Olen uittanut pienessä oliivilasipurkissa olleessa pellavaöljyssä puukonpäätä puolikin vrk:ta. Voiko näitä mainitsemiasi aineita Aspegrol pellavaöljy pineenitärpättisekotetta tai Owatrolia, Impregiä käyttää samalla tavalla. Owatroli 1:n kohdalla kun pitää veneen kylkeä sivellä koko ajan päivän mittaan. Onko uittamisessa ongelmia puun turpoamisen tms. kannalta Owatrolin tai muiden kohdalla. Voiko imeyttää "loputtomiin", vaikka viikon tai liikaa? Hyötyä? Pintaan Danish oilia tai vahaa? näkeekö ammattilainen puulajeissa eroja Visa, pahkat, koivu ym vs. mänty, kuusi. Kuusihan on suljettu solukko ja imee vähiten. Kiitti.
- kyllästynytkyllästäj
kahvalle kestävyyttä kirjoitti:
Minullakin kyllästämisestä... Olen uittanut pienessä oliivilasipurkissa olleessa pellavaöljyssä puukonpäätä puolikin vrk:ta. Voiko näitä mainitsemiasi aineita Aspegrol pellavaöljy pineenitärpättisekotetta tai Owatrolia, Impregiä käyttää samalla tavalla. Owatroli 1:n kohdalla kun pitää veneen kylkeä sivellä koko ajan päivän mittaan. Onko uittamisessa ongelmia puun turpoamisen tms. kannalta Owatrolin tai muiden kohdalla. Voiko imeyttää "loputtomiin", vaikka viikon tai liikaa? Hyötyä? Pintaan Danish oilia tai vahaa? näkeekö ammattilainen puulajeissa eroja Visa, pahkat, koivu ym vs. mänty, kuusi. Kuusihan on suljettu solukko ja imee vähiten. Kiitti.
Tässä sinulle yksi ohje lisää. Ota hyvälaatuinen muovipussi, mieluummin kaksi päällekkäin. Lorauta öljyä 50 ml sisään. Upota se puukko kahva edellä pussiin. Upota pussiviritelmää vesiämpäriin, jotta ilma puristuu pois. Teippaa pussit kiinni ja anna mennä pari viikkoa näin. Tuo muovipussikonsti vain siksi, että et tarvitse niin saatanasti öljyä etkä kummallisen muotoisia astiota.
Öljyä puukonpään vasta sitten kun terä on kiinni ja kahva täysin valmis.
Ota puukko öljykylvystä, kuivaa ja anna kuivua muutaman viikon. Viimeistele pinta 0000 teräsvillalla ja vahaa. Itse käytän mehiläsvahaa mutta voi siihen tempaista vaikka kovan (Carnabau) autovahan.
Kastele ne öljyiset rätit kunnolla vedellä ja sulje tiukaan muovipusiinn. Vie ne erikseen ja heti ulkoroskikseen. Pellavaöljyiset rätit voivat syttyä itsestään.
- kokemusta on
Muista hävittää ne pellavaöljyssä uitetut rätit joko polttamalla tai laitat sitten suljettuun vesiastiaan ja viet ongelmajätekeskukseen ja kerrot että ne sisältää pellaöljyrättejä.... Aika monta verstasta on palanut kun ei ole noudatettu ohjeita, siitä huono kun se syttyyy kun saa happea:) ja ei tahdo sen jälkeen sammua kunnolla
itsellä onneksi on kokemusta mutta ei sitä huonompaa vielä ole onneksi sattunut- huoment
Taitaa useimmat ko. a
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012140Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2971934Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441761Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041726Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071617- 321351
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941133Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii251092Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671089- 511057