Olen aloittanut Efexorin nyt puolen vuoden lääkkeettömän ajan jälkeen. Sekä Zoloftin että Efexorin kanssa ilmenee orgasmiongelmia. Hoidon alusta molemmilla lääkkeillä viikko ja orgasmi on täysin poissa. Tavallisesti saan helposti, mutta lääkkeen kanssa en millään. Kyseessä ei ole ohimenevä sivuvaikutus vaan jatkuu koko lääkityksen ajan. Pelkäänpä, että kaikki mielialalääkkeet tekee saman jutun. Olen keskustellut lääkärin kanssa. Onko muilla ollut Efexorin kanssa vastaavaa ongelmaa? Onko joillain ollut niin, että Efexor vie orgasmin, mutta joku toinen mielialalääke ei? Vaihdoin Zoloftista Efexoriin kyseisen ongelman takia.
Efexor ja orgasmi
nainen
3793
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Efexorista ja muista alan lääkkeistä.
http://www.prozactruth.com/effexor.htm
Kuuluu lähes säännönmukaisesti kaikkien SSRI-lääkkeiden sivuvaikutuksiin. Menee ohi ajan myötä, lääkkeiden annostusta pikkuisen pienentämällä voi myös vaikuttaa.
Toisaalta: kunnon masennus vie seksihalut joka tapauksessa ihan totaalisesti, joten ennen olen orgasmiton ilman masennusta kuin masennuksen kanssa.
Mulla oli sama juttu efexorin ja kolmen muun lääkkeen kanssa. Muutaman päivän käyttö ja aina sama, ei mitään elollista seksin puolella. Ainuita iloja ja sekin vex=/. Efexoria käytin 4kk, mutta sitte lopetin, olen saanut muutoinkin ihme sivuvaikutuksia mielialalääkkeistä. Nytte mulla on käytössä Remeron, 3 viikkoa oon nyt syönyt sitä. Vielä en ole huomannut seksin suhteen ongelmia.