Tuttu lausahdus monessakin taloudessa
Piiloverotusta ovat havainneet Kiinteistöliitto ja Omakotiliitto. Kunnat pitävät kunnallisveron matalana ja keräävät rahat kuntalaisilta toista reittiä nn. sanottuina piiloveroina.
Kiinteistöliiton toimitusjohtaja Harri Hiltunen on seurannut kunnallisten energiayhtiöiden tuloutusmääriä kunnan kassaan.
Tehdään yhtiön kautta tulo, sen sijaan että rehdisti kerättäisiin tarvittavat rahat palveluihin kunnallisverona.
Tätä kunnallisveron nostoa ehdotti Vasemmistopuolue,ei saanut kannatusta, nyt tämä kerätään piiloveroina.Kunnallisveron nostolla oltaisiin saatu helpotusta juuri pienituloisiin kotitalouksiin.
Myös kunta alan palkat ovat nousseet yksityistä sektoria nopiammin.(palkkojen laskemin olisi ollut vielä parempi ratkaisu, nyt mennään mistä aita on matalin)
Valtionosuudet kunnille on 90-2010 tipahtanut noin 10% tämä on ajanut kunnat talousahdinkoon, julkisia terveydenpalveluja on ulkoistettu, Ulkolaiset sijoittajat ovat vallanneet jo osan terveyspalveluista ja meillä hyvä sairasvakuutusjärjestelmä (kela) hyödyttää nyt näitä sijoittajia.
On tultu sellaiseen tilanteeseen , että on pakko tehdä muutoksia muuten olemme samassa tilanteessa kuin Kreikka ym. maat joiden raskasta julkista taloutta pidetään velkarahalla yllä.
Poliittiset siteet, ammattiliitot ym. verkostot ei saa olla este kunta/valtiontalouden tervehdyttämiselle.
Piiloverotusta ovat havainneet Kiinteistöliitto ja Omakotiliitto. Kunnat pitävät kunnallisveron matalana ja keräävät rahat kuntalaisilta toista reittiä nn. sanottuina piiloveroina.
Kiinteistöliiton toimitusjohtaja Harri Hiltunen on seurannut kunnallisten energiayhtiöiden tuloutusmääriä kunnan kassaan.
Tehdään yhtiön kautta tulo, sen sijaan että rehdisti kerättäisiin tarvittavat rahat palveluihin kunnallisverona.
Tätä kunnallisveron nostoa ehdotti Vasemmistopuolue,ei saanut kannatusta, nyt tämä kerätään piiloveroina.Kunnallisveron nostolla oltaisiin saatu helpotusta juuri pienituloisiin kotitalouksiin.
Myös kunta alan palkat ovat nousseet yksityistä sektoria nopiammin.(palkkojen laskemin olisi ollut vielä parempi ratkaisu, nyt mennään mistä aita on matalin)
Valtionosuudet kunnille on 90-2010 tipahtanut noin 10% tämä on ajanut kunnat talousahdinkoon, julkisia terveydenpalveluja on ulkoistettu, Ulkolaiset sijoittajat ovat vallanneet jo osan terveyspalveluista ja meillä hyvä sairasvakuutusjärjestelmä (kela) hyödyttää nyt näitä sijoittajia.
On tultu sellaiseen tilanteeseen , että on pakko tehdä muutoksia muuten olemme samassa tilanteessa kuin Kreikka ym. maat joiden raskasta julkista taloutta pidetään velkarahalla yllä.
Poliittiset siteet, ammattiliitot ym. verkostot ei saa olla este kunta/valtiontalouden tervehdyttämiselle.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Niin se oli Tastula, vasemmisoliiton edustaja joka tätä ehdotti, Tastula oli ajan tasalla tästä piiloversta.
Muut puolueet ei nähnyt totuutta.
Kaupunginhalituksen jäsenet kietoon.
Kaksivuotinen kausi osoitti Nurmen Pekalle miten raskasta kuntapolitiikka on.Erillaiset intressit ovat usein
niin voimakkaita ,ettei kuntatalouden tervehdyttäminen ole mahdollista.
Nyt kun keskusta on vallankahvassa kiinni, niin demokratia ontuu vielä enemmän, maakunnissa on keskusta enemmistönä opittu junttaamaan päätöksiä oman mielen mukaan.
Näkemys erot asioitten hoidosta tuo ristiriitaa, miten Kokkolassa on asioita aikaisemmin hoidettu.
Tämä uuvutti Pekankin.
Hyväosaisten veronhelpotuksia mitä porvarihalitus teki.
Valtiovarainministeriön keskiviikkona valmistuneen budjettiesityksen mukaan valtio ottaa ensi vuonna velkaa 13 miljardia. Tänä vuonna velkaa otetaan 10 miljardia.
Sailaksen mielestä tämä ei vielä heilauta taloutta ylivelkaantumisen puolelle. On kuitenkin valmistauduttava siihen, että velkaantuminen saadaan pysäytettyä ajoissa. Ministeriössä etsitään jo keinoja, joilla julkista taloutta tasapainotetaan taantuman jälkeen.
- Se on seuraavan hallituksen ja eduskunnan tärkein sisäpoliittinen asia: miten velkaantuminen pysäytetään ja syntynyt alijäämä puretaan, 1990-luvulla säästölistoja laatinut Sailas sanoo.
Nyt pitäisi siirtää vaaleja ja rakentaa virkamies hallitus, jossa olisi eri alojen asiantuntijoita.
Nyt tämä poliittinen mädännäisyys vie SUOMEN suohon
Miksei Demarit kannattaneet veroprosentin nostoa niinkuin vasemmistoliiton Tastula teki, ja siten tukeneet pienellä eläkkeellä olevia ja muita pienituloisia.
Eikä tämä piilovero ole sitä tasaveroa mitä te puheissa paasaatte, puheet ja käytänön toimet vaan ei kohtaa lupauksianne.
lainaus otsikosta
"Piiloverotusta ovat havainneet Kiinteistöliitto ja Omakotiliitto. Kunnat pitävät kunnallisveron matalana ja keräävät rahat kuntalaisilta toista reittiä nn. sanottuina piiloveroina.
"Kiinteistöliiton toimitusjohtaja Harri Hiltunen on seurannut kunnallisten energiayhtiöiden tuloutusmääriä kunnan kassaan.
Tehdään yhtiön kautta tulo, sen sijaan että rehdisti kerättäisiin tarvittavat rahat palveluihin kunnallisverona".
Ei Demarit ole enään mikään työväenpuolue.
Se on osa poliittista vasemmistokeskustaa, jossa vain hyvin toimeentulevien asioita ajetaa.
Valituille valtuutetuille annetaan valtakirja , että talous saadaan tasapainoon.
Minä omassa taloudessa joudun menot katsomaan tulojen mukaan, ja elämään sen mukaan.
Yksinkertaista.
Jos tulot ei riitä niin lasketaan palkkoja/karsitaan menoja, ei pitäisi olla vaikiaa laskuoppia.
Meillä Demokratia tuhoaa hyvinvointi valtiota, koska puolueitten omat itressit ovat sidosryhmineen niin voimakkaita tulonjaossa. Tästä johtuen tulon jaossa kärsivät aina huononpi osaiset.
Nyt nämä ongelmat yhteiskunnalle maksavat yhä enempi, kuitenkin kokonais pääomasta joudutaan nämä maksamaan
Näkihän se tässä suuntautumis asiassa jossa keskipohjanmaata yritettiin keskusta voimin saada pohjoiseen väkisin.
Keskustan johtomiehet Lintilä ja Puumala, sekä Seikkula pitivät vuoron perään palopuheita pohjoisen puolesta.
Yritysmailma oli etelän kannalla samoin Kokkola, koska toimivat suhteet ja verkostot oli vuosikymmenien aikana rakennettu sinne.
Tämä on sitä politiikkaa ja näkemystä keskustalaisilla.
Kansalla ei ole rohkeutta hakea muutosta .Vasemmistoliitto on palkkatyöläisen ja pienyrittäjän, vanhusten ja nuorten asioita ajava puolue.
Vasemmistoliitto on puuttunut verotukiin joita on noin 200, rahassa 17,6 miljardia euroa.Niitä järkeistämällä saataisiin monta asiaa korjattua .Eipä ole muut puolueet huudelleet asian perään.
Myös Kreikka avustuksessa Arhinmäki vastusti voimakkaasti rahojen antamista Kreikalle, ja peräänkuulutti sijoittajien vastuuta.Nyt Suomalainen veromaksaja maksaa tätä hölmöilyä.
Meillä on menty verotuksessa yhä enempi tasaverotukseen, ja prokressiivisen verotus on pienentynyt, kuin pitäisi olla päinvastoin.Seurauksena tuloerojen kasvu, köyhyys ja ruokajonot.
Verohelpotuksissa hyötyivät juuri hyvin toimeentulevat, niinkuin Niinistökin sanoi, ei se mene kulutukseen vaan pankkitileille.Jos verohelpotukset olisi annettu pienituloisille, niin taatusti se olisi mennyt suoraan kotimaiseen kulutukseen.
Myös kunnat piiloverottavat yhä enempi, asumiskustannukset ovatkin nousseet päätä huimasti. Joka koettelee pienellä eläkkeellä olevia ym. pienituloisia.
Terveyspalvelut kokoomuksen ajamana on ulkoistettu ja ulkolaiset sijoittajat hyvän suomalaisen sairasvakuutuksen myötä(kela) lypsävät nyt näitä voittoja ulkomaille.
Myös koronkiskonta kokoomuksen ajamana laillistettiin suomessa, ja ajavat nuoria ahdinkoon.
Samoin luonnovarat/kaivosteollisuus lipuu ulkolaisten sijoittajien haltuun.Esim. voi manita kun kokoomuksen Häkämies möi Suomen ainoan Lannoiteluontovarat Norjalaisille, jonka seurauksena lannoitteet nousivat Suomessa, joka sitten vaikutti koko ravintoketjuun , hintoja kohottavasti.
Monessa muussakin asiassa vasemmistoliitto on kansan asialla.Kansa elää vaan menneisyydessä kommunismin pelossa.
Eipä ole ihme jos muutosta ei tapahdu,kun vallassa on jatkuvasti Kokoomus, Keskusta tai Kokoomus, Demarit.
Toivottavasti Persut äänestävät terveitä ja osaavia jäseniään, ettei tulisi toista sekopää tappeliaa. Menis Soinilla koko kausi kipeiden kansanedustajien eläkeanomusten kirjottelussa.
Sairaita kun ei valtioaloilla voi uudelleen kouluttaa, he kun pääsevät ammatillisentyökyvyttömyyden takia suoraan eläkkeelleelle. Kansa sais taas olla maksajana.
Jokainen äänestää ketä haluaa, kannattais kumminkin miettiä onko ehdokkaalla kykyä hoitaa kansanedustajan tehtäviä.
Vasureilta ei ole onnistunut. Nyt on persujen vuoro yrittää! Äänestä persuja!
Koita nyt perustella miksi pitäisi äänestää persuja.
Hyvin köyhää on kirjoituksiltaan nuo sinun kommentit.
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1384.snc4/163684_184761308215371_100000445106498_570974_926218_n.jpg
Nainen vasemmalta7torjuntavoittoon oikealta
Jos sanon tähän että "kyllä kansa tietää" niin riemastut ja taannut 25 vuotta heti! ;-)
Sanonkin että "Kansa on jo valintansa tehnyt". Aivan turha rääkyä, vasemmistoliitto on aikansa elänyt! Muisteleppa Siimes, hurri pianisti, Lapin ET (=Suomen petturi) ym. ym. ja mikä se on tämä stadin stalinisti?? Varsinainen työtä vieroksuva opportunisti!
Muutos lähtee nyt kansan syvistä riveistä, yrittämisestä ja ahkeruudesta. Se on totta vain!
Sinun pitkät liturgiasi täällä netissä eivät vakuuta ketään. Paitsi ehkä toisia itkijäeukkoja... eiku -vaareja.
Eteenpäin sanoo Timo hangessa!
Tulevissa vaaleissa tulemme näkemään jotain ennennäkemätöntä.
http://www.google.fi/imgres?imgurl=http://api.ning.com/files/upI*qv4Ko5aUrpXSKWQFpzqsSfkVdcVQzU55zDcGTcyxchl6MIe1J3PNs3Ne5JwMZ9epSThbuW4gzd5clUPEleIcoG-rakETajNvISTXXf4_/soinikalja.jpg&imgrefurl=http://aamulehdenblogit.ning.com/xn/detail/2119722:Comment:249037?xg_source=activity&usg=__5fxe2HIelEsKWb9FFX4XhfbJEhw=&h=388&w=460&sz=62&hl=fi&start=0&sig2=zen2N_VWARYhwtz4cC9ZxA&zoom=1&tbnid=K0GYhT74r-Yj2M:&tbnh=138&tbnw=164&ei=-fo6TbDDOIr2sga47aH1Bg&prev=/images?q=soini&hl=fi&client=firefox-a&sa.
Kohti parempaa elämää, hik, totta vain
Olen seurannut kommenttejasi, samoin Ukkovaarin.
Ukkovaari on pystynyt perustelmaan kirjoituksia, miten tulonjako saadaan muuttumaan .
"totta vain" , sinä et
Olen samaa mieltä UKKOVAARIN kanssa, että ainoastaan prokresiivista verotusta kiristämällä, sekä pääomaa veroa lisäämällä saadaan tulonjakoa muutettua.
Näin tehtynä valtio pystyisi kunnille tulouttamaan, niin ettei piiloveroja tarvitsisi kuntien nostaa, joka vaikuttaa suoraan asumiskustannuksiin.
On menty tasaveron suuntaan, jossa köyhä ostaessaan mitä tahansa hyödykkeitä ,palveluja maksaa saman hinnan kuin parempituloiset.
En ole pressujen vaaliohjelmassa tätä nähnyt. mutta Vasemmistoliiton olen.
totta vain
Persujen ylimarssi tulee olemaan murskaava.
Mies on oluensa ansainnut. Toivottavasti maistui hyvältä.
Kuule "totta vain" otappa huomioon kuinka paljon meitä itkijä ekkoja vaareja on, jotka joutuvat pienellä eläkkeellä tulemaan toimeen.
Eläkkeiden ostovoima on rajusti tipahtanut, iddeksikorotus oli 0,4 kun 1,5 olisi ollut lähempänä totuutta. Asumiskustannukset ym. ovat syöneet pieniä eläkkeitä koko ajan.
Tuo aliarvioiminen meitä eläkeläisiä kohtaan, osoittaa arvomailmasi mitä teillä pressuissa on.
Nyt Soinikin puolustaa puolustus määrärahoja ettei niitä voi laskea, mikä meitä uhkaa?
Eikö tämäkin raha olisi tulonjaossa laittaa pieniin eläkkeisiin ja lapsiperheiile.
Soini nyt nuolee joka taholle ääniä kalastaesaan, POPULISMIA pahimmillaan.
Yksinkertaista politiikkaa YKSINKERTAISILLE IHMISILLE.
Iltalehti tutki.Väitteessä oli perää.
"200 verotuen kokonaisarvo on peräti 18 miljardia euroa vuodessa"
Väite: Vasemmistoliiton puheenjohtaja Paavo Arhinmäen mukaan "useita miljardeja euroja voidaan saada käymällä läpi 200 verotukea, joiden kokonaisarvo on peräti 18 miljardia vuodessa". Arhinmäki esitti väitteensä mielipidekirjoituksessa Helsingin Sanomissa 19.12.2010.
Mikä on totuus?
Suomessa vuonna 2009 voimassa olleiden verotukien yhteenlaskettu summa on jopa 17,6 miljardia euroa, ilmeni valtiovarainministeriön verotukihankkeessa viime vuonna.
VM:n selvitys paljasti, että erilaisia verotukia on yhteensä noin 200. Verotuella tarkoitetaan verolainsäädännössä olevaa poikkeamaa. Verotukia ovat esimerkiksi elintarvikkeiden alennettu arvonlisävero ja ensiasunnon hankinnan varainsiirtoverovapaus.
Arhinmäen mainitsema summa kuulostaa tähtitieteelliseltä, mutta on totuudenmukainen. Kokonaan toinen asia on, saadaanko verotukia leikattua. Niihin koskeminen on poliittisesti hankalaa.
Niin tämä on sitä tulonjakoa, josta porvarihallitus pitää kiinni ja jakaa omille kannattajilleen.
YKSINKERTAISTA POLITIIKKAA YKSINKERTAISILLE IHMISILLE.
Tasavero ei ole oikea suunta
Vasemmistoliitto tuomitsee jyrkästi alivaltiosihteeri Martti Hetemäen työryhmän verolinjauksia, joista keskustatakin ennen joulua sanoutui jyrkästi irti. Kiviniemen mukaan puolueelle ei käy se, että verotusta viedään tasaveron suuntaan.
- Niillä joilla on enemmän, on myös varaa antaa valtiolle enemmän.
puolueet julkistavat oman talous- ja vero-ohjelmansa lähiaikoina. Nyt pitäisi pitäisi tukea kasvua ja työllisyyttä lisäävä yhteiskuntasopimus, johon osallistuisivat niin työnantajat, työntekijät kuin hallituskin.
Euroopan talouspolitiikassa kaivataa "k-linjaa": kuria, kasvua ja koordinaatiota. Toisin sanoen menot pitää sopeuttaa tulojen mukaisiksi, rakenteet muuttaa kilpailukykyisemmiksi ja hulttiomaat voidaan yhdessä pakottaa ruotuun.
Tasaverot/EU maksut kuriin
Että keskustakin näin ennen vaaleja huomaa tämän.
Mistä vasemmistoliitto on puhunut koko vaalikauden.
Kepukin tulee jälkijunassa, nyt kun on porvaripuolueet hallinneet pian neljä vuotta, kepukin huomaa tämän.Neljä vuotta on verohelpotuksia jaettu hyvätuloisille köyhyys ja ruokajonot kasvaneet.
On tuettu kokoomuksen politiikkaa, nyt kun vaalit lähestyy käännetään takkia.
MYÖHÄISTÄ.
Tasavero ei ole oikea suunta
Pääministeri kommentoi myös alivaltiosihteeri Martti Hetemäen työryhmän verolinjauksia, joista keskusta ennen joulua sanoutui jyrkästi irti. Kiviniemen mukaan puolueelle ei käy se, että verotusta viedään tasaveron suuntaan.
- Niillä joilla on enemmän, on myös varaa antaa valtiolle enemmän, Kiviniemi sanoi.(Vanhanenhan teki juuri päinvastoin otti köyhiltä antoi rikkaille)
Kiviniemen mukaan keskusta julkistaa oman talous- ja vero-ohjelmansa helmikuun puolivälin jälkeen. Hänen mielestään pitäisi solmia kasvua ja työllisyyttä lisäävä yhteiskuntasopimus, johon osallistuisivat niin työnantajat, työntekijät kuin hallituskin.
Euroopan talouspolitiikassa kaivataan Kiviniemen mukaan "k-linjaa": kuria, kasvua ja koordinaatiota. Toisin sanoen menot pitää sopeuttaa tulojen mukaisiksi, rakenteet muuttaa kilpailukykyisemmiksi ja hulttiomaat voidaan yhdessä pakottaa ruotuun.
Niin tämänkin tajuaa tavallinen kadun tallaaja, joka päiväisessä elämässään.MUTTA oliko meidä pakko lähtiä tätä holtitonta HULTTIOMAIDEN elämänmuotoa rahoittamaan.Täällä joutuu jokapäiväisessä elämässä tinkimään, monet ruoka jonoissa nöyrtymään ,työelämässä pitäisi jaksaa olla kohta 70- ikävuoteen.
ONKO TÄMÄ OIKEIN?
Jos olisi tehty niinkuin Soini alunperin sanoi, ei oltaisi tässä tilanteessa! Mitä vasurit tekivät vuonna 1994-5? Mitä? Kerro! Turha rääkyä, persut rulettaa!
YKSINKERTAISTA POLITIIKKAA YKSINKERTAISILLE IHMISILLE.