Tarkoitus olisi loppukesästä viettää synttäreitä järven rannalla huvilalla. Vieraita n. 10. Juhlat alkaisivat iltapäivällä ja jatkuisivat yöhön. Saunomista ja uintia ja muuta ohjelmaa on suunnitteilla, mutta miten ajoitan syömiset ja mitä kaikkea syötävää tarjoisin. Eli ideoita kaipaan todella paljon. Naisporukka kyseessä. En ole mikään taitava ruuan laittaja!!!, joten tarjoilut olisi syytä olla melko simppelit toteuttaa.
mitä ruokaa tarjolle pitkissä juhlissa?
1
408
Vastaukset
- Kuukausimansikka
Iltapäivällä vieraiden tullessa voisi tarjoilla keittoa ja uunilämmintä patonkia tai sämpylää, jonka kanssa voita, tuorejuustoja, tomaattia ja kurkkua. Ei tarvitse leipoa itse, kaupasta saa uunivalmiita. Jälkiruuaksi kahvia ja täytekakkua. Saunomisen yhteydessä tai jälkeen ihan klassinen grillimakkara ja perunasalaatti sekä lisää täytekakkua. Juomia (booli?) ja esim. suklaakonvehteja saa varmaan olla tarjolla koko ajan. Mahdollisia oman puutarhan tuotteita (salaattia, marjoja...) kannattaa käyttää! Ne ja lämmin patonki tekevät tarjoiltavista itse tehdyn tuntuisia. ;-) Marjoja voi laittaa booliin.
Minä toteutin tällä kaavalla sukujuhlat (runsas 20 aikuista, ei lapsia) mökillä ja kyllä kaikki näyttivät viihtyvän ja tarjoiltavatkin menivät kaupaksi.
Loppukesästä linnut ovat jo aika hiljaa, joten hiljainen musiikki sisällä voisi olla paikallaan. Ulkona hiljaisuus ja luonnon äänet tekevät ihanan rauhallisen fiiliksen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998