AUK/Kuski esivalinta

Komppaniassaherätys

Onko tämä paska laillista? Vekaralla aloitin palveluksen noin kaksi viikkoa sitten, ja päivää ennen lomaa tuli määräys 362 palvelusajasta. Suurin osa komppaniasta marssitettiin lutin puheille, joka sitten ilmoitti että teidät on esivalittu kuljettaja/AUK koulutukseen, joka alkaisi jo tulevalla viikolla.

Vastaukseni 362 palvelusajalle on ollut vahva ei tähän asti, sillä aloitin opinnot Otaniemessä TKK:lla syksyllä. Kuitenkin luti teki harvinaisen selväksi että 362 on jo lukkoon lyöty. Voiko näin tehdä? Käsittääkseni koulutusvalinnat tehdään vasta P-kauden jälkeen?

4

3500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uudistus tarpeeseen

      varuskunnassa on koulutettu liikaa johtajia ja nyt niille ei löydy miehistöä, jota pitäsi kouluttaa. Tämä osoittaa mielestäni täysin ammattitaidottomuutta. Nuoret miehet uhraavat elämästään vuoden muutaman euron päiväpalkalla. Se mitä luvattiin ei toteudukaan. Luulisi motivaation olevan nollassa.

    • lomat palo! lepo!

      Näin voi käydä. 6kk palvelusaika on tässä mielessä hiukan silmänlumetta, koska niitä paikkoja ei kaikille riitä. Yleensä tuo nakki lankeaa opiskelunsa hyvin hoitaneille, joten et tässäkään tapauksessa ole poikkeus.

    • Jukka4326

      Minut valittiin AUK:iin, mutta jouduin keskeyttämään palvelukseni juuri ennen valaa, koska sain keuhkokuumeen. Menen takaisin helmikuussa, eli menenkö edelleen auk:iin??

    • L.E.K

      Voihan tuo olla mahdollista jos perustelut ovat olleet puutteellisia opiskelun suhteen. Kanntattaisia vaan marssia toimistoon päällikön/vääpelin puheille ja todistaa opiskelu paikka ja milloin jatkuu jne.



      Jukka4326: Luultavasti jatkat siitä mihin keskeytitkin, minun rukki-kaveri sai E-paperit 4vkon jälkeen ja tulee jatkamaan rukkia ihan alkumetreiltä sitten joskus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1073
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      515
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      36
      509
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      467
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe