Ammattikoulusta Amerikkalaiseen collegeen.

EEK!!

Mulla on nyt vaan pari viikkoa aikaa yhteishakuun ja tarvitsisin apua. Olen koko ajan ajatellut IB-linjaa ja ollut varma sinne menemisestä, mutta ihan vasta tajusin sen työn määrän. IB:stä mulla ois helppo päästä ulkomaille collegeen ym mutta onko ammattikoulusta minkäänlaista mahdollisuutta päästä collegeen? Ja millainen on edes collegeen hakuprosessi? Tarkoitus olis siis mennä kosmetologigsi opiskelemaan ammattikouluun ja sieltä collegeen meikkitaiteilijaksi. Apuja kaivattaisiin. Kiitos jo etukäteen.

5

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hdfgfhfd

      Et pääse collegeen jos et käy lukiota.

      • EEK!!

        Se on sillä sitten selvä. Pitää mennä toista reittiä.


      • 8
        EEK!! kirjoitti:

        Se on sillä sitten selvä. Pitää mennä toista reittiä.

        amerikkalainen yliopisto tarjoa meikkitaiteilulinjaa.


      • hfgfgghhgfhg

      • oesjfosjpofp
        8 kirjoitti:

        amerikkalainen yliopisto tarjoa meikkitaiteilulinjaa.

        Community collegeissa sekä erilaisissa instituuteissa on tarjolla kaksivuotisia associate-tutkintoja muotisuunnittelussa ja kaikenlaisessa vastaavassa, esim. fidm.edu:ssa on tällaisia tutkintoja tarjolla ja vaikka ne eivät olekaan yliopistotutkintoja vastaavia (AMK voisi olla lähin vastine), niin AA-tutkinnon jälkeen voi pyrkiä opiskelemaan kandiksi ja suorittaa sitten kahden vuoden lisäopinnot. Ottaen esimerkiksi tuon FIDM:n, niin siellä voi opiskella kandiksi AA-tutkinnon jälkeen ja kaivelemalla netistä löytyy kaikenlaisia Associate of Arts Professional Designation Programeja ja tarjottavia aineita on paljon. Näitä opintoja ei tosiaan tarjota university-tasolla, mutta vastannevat ammatillista korkeakoulutusta, sillä vaatimuksena on kuitenkin lukiokoulutus (esim. "OFFICIAL TRANSCRIPT(S) from High School / Secondary schools and (if applicable) all colleges or universities. International Students must send transcripts accompanied by official English translations")

        Esimerkiksi kosmetologiksi voi opiskella AA-tasolla: http://education-portal.com/cosmetology_schools_in_california.html (Santa Monica College also offers an AA degree in cosmetology.)

        "Associate of Arts in Cosmetology
        Students seeking a formal 2-year degree in cosmetology must complete all A.A. general education requirements in addition to the cosmetology curriculum outlined in the Certificate of Achievement program. The general education requirements include the completion of courses in the areas of natural science, social science and humanities."

        Nämä ovat vain esimerkkejä siitä, että amerikkalainen koulutussysteemi on erilainen ja että tutkintoja voi suorittaa periaatteessa vaikka missä aineessa, eli jotenkin tuollainen toteamus, että "amerikkalainen yliopisto ei tarjoa meikkitaiteilulinjaa" ei ole ihan oikein, jos ei ihan väärinkään. Siihen en ota kantaa, että kannattaako tällaisten ammatillisten tutkintojen suorittaminen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      229
      14871
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      21
      2237
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1873
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      147
      1288
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1260
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      26
      1146
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      902
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      102
      889
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      735
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      708
    Aihe