Miten kesytän hamsteriani? HELP!

Moi kaikki! Miten pystyn kesyttämään hamsteriani "Käsikesyksi"? Se on ollut minulla n. 3½ kuukautta! Pidän sitä n. 4 kertaa viikossa vapaana, ja itse istun sen vieressä. Välillä paijjaan sitä! Mitä minun kannattaisi tehdä, että saisin hänet kesyyntymään? Se ei ole purrut minua ikinä! Tänne voi laittaa vaikka kuinka paljon vastauksia!! Kertokaa myös, että miten saitte omanne hamsterit kesyyntymään!!
-KIITOS-
4268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mun hamsun mä sain ainakin käsikesyks kärsivällisyyden kanssa. Pidän sitä joka ilta n.5 minuuttia sylissä ja juttelen sille ja annan makupaloja.

Äänestä

Tarkoitatko, että haluaisit sen tulevan itse kädellesi? Kaikki hamsu eivät välttämättä koskaan tule itse kädelle. Minullakin oli yksi uros hamsteri, joka AINA odotti, että otan sen käteen. Tällainen ei siis tarkoita, että hamsu ei olisi kesy. Se on vain hieman eri luonteinen.

Äänestä
  • Ei, vaan kun otan sen käteen, niin se rimpuilee, ja aina, tai siis ei nyt ihan aina, niin se hyppää pois vain kädestäni!!

    Äänestä

  • Hamsu kirjoitti:

    Ei, vaan kun otan sen käteen, niin se rimpuilee, ja aina, tai siis ei nyt ihan aina, niin se hyppää pois vain kädestäni!!

    No, onko kyseessä naaras vai uros? Naaras on aina vaikeampi tapaus, varsinkin kun se on vielä aika nuori. Muistathan, että hamsua käsitellään aina lattialla istuen, ja kannetaan niin, että pidetään kättä hamsun pään edessä(ettei se säikähdä jotain ja hyppää). Yritä voittaa sen luottamus pitämällä kättäsi sen edessä niin, että se pääsee siihen. Jos se arkailee tulla kädelle niin kokeile laitaa jotain herkkuja kädellesi. Ja muistathan, että hamsut eivät tykkää jos ne napataan yhtäkiä ylhäältä päin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hamsu kirjoitti:

Moi kaikki! Miten pystyn kesyttämään hamsteriani "Käsikesyksi"? Se on ollut minulla n. 3½ kuukautta! Pidän sitä n. 4 kertaa viikossa vapaana, ja itse istun sen vieressä. Välillä paijjaan sitä! Mitä minun kannattaisi tehdä, että saisin hänet kesyyntymään? Se ei ole purrut minua ikinä! Tänne voi laittaa vaikka kuinka paljon vastauksia!! Kertokaa myös, että miten saitte omanne hamsterit kesyyntymään!!
-KIITOS-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu