Antibiootit paransivat vatsavaivat?

Minulla oli outoja oireita vatsassa kuukausitolkulla, lähinnä ilmavaivoja, turpoamista, kouristuksia ja ripulia. Asia häiritsi minua todella paljon ja kokeilin kaikkea mahdollista maitohappobakteereista ruokavalion muutokseen, stressittömiä aikojakin oli. Hetkellisen avun toi ainoastaan ripulilääke, mutta eipä sitäkään jatkuvasti kannata popsia.

Kuitenkin tuossa joulun alla sain antibiootit ihan muuhun juttuun (mätäpattiin suussa) ja ne veivät mennessään niin mätäpatin kuin hämmästyksekseni vatsavaivatkin. Olo ollut kuin uudesti syntyneellä tämän kuukauden ajan, ja muuta selitystä en yhtäkkiselle muutokselle keksi kuin antibiootit. Olen kyllä kuullut, että antibiootit voivat sotkea vatsan toiminnan, mutta tällaisesta parannuksesta hyvään suuntaan en ole kuullut. Voiko siis vatsani paraneminen johtua juuri antibiooteista? Kyseessä oli Kefalex -niminen lääke.
3703
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

antibiootit tuhoaa elimmistön oman normaalin bakteerikannan täysin, vähennä hiilareita (sokerit, viljat maito..) vois auttaa ilman lääkkeitäkin.

Äänestä

Olisikohan niin, että sinulla olisi ollut joku tulehdus vatsassa, minkä antibiootti paransi samalla kuin mätäpaiseenkin.

Äänestä

Hei, minulla vähän samanlainen kokemus! määrättiin juurikin tuota kefalexia ihan muuhun vaivaan, ja vatsa tuntuu paremmalta.

Reilun vuoden ajan ainakin on ollut löysää ulostetta, joskus ummetusta, ilman kertymistä suolistoon, mahakipuja, pahanhajuisia ilmavaivoja ja ulostetta... kaikenlaista on kokeiltu maitohappobakteereja, luontaislääkkeitä, terveellisempää ruokavaliota, liikuntaa, erilaisia testejä (mm.keliakia) eikä mistään apua.

Vajaa viikko sitten sain antibiootit ja vatsa tuntuu paaaljon paremmalta! ehkä vatsassa tosiaan oli jokin bakteeri, joka aiheutti vaivat. Ilmaa tulee yhä, mutta ihan normaalissa määrin eivätkä suolikaasut/uloste haise enää miltään! Niin ihanaa! Olen ottanut joka päivä maitohappobakteereita 2kpl ja lisäksi niitä juotavia jogurtteja, jossa niitä on. Toivon niin, että vaivani ei uusiudu antibioottihoidon loputtua, sillä nyt on niin paljon parempi olo!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ex-vaivainen kirjoitti:

Minulla oli outoja oireita vatsassa kuukausitolkulla, lähinnä ilmavaivoja, turpoamista, kouristuksia ja ripulia. Asia häiritsi minua todella paljon ja kokeilin kaikkea mahdollista maitohappobakteereista ruokavalion muutokseen, stressittömiä aikojakin oli. Hetkellisen avun toi ainoastaan ripulilääke, mutta eipä sitäkään jatkuvasti kannata popsia.

Kuitenkin tuossa joulun alla sain antibiootit ihan muuhun juttuun (mätäpattiin suussa) ja ne veivät mennessään niin mätäpatin kuin hämmästyksekseni vatsavaivatkin. Olo ollut kuin uudesti syntyneellä tämän kuukauden ajan, ja muuta selitystä en yhtäkkiselle muutokselle keksi kuin antibiootit. Olen kyllä kuullut, että antibiootit voivat sotkea vatsan toiminnan, mutta tällaisesta parannuksesta hyvään suuntaan en ole kuullut. Voiko siis vatsani paraneminen johtua juuri antibiooteista? Kyseessä oli Kefalex -niminen lääke.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu