Kuka vastaa takuusta?

radeonnn

Eli ostin koneen serv-it:ltä noin 2,5v sitten, ja koska he kasasivat koneen tuli siihen takuuta 3 vuotta. Nyt näytönohjain on menossa sököksi ja mietin että kuka vastaa takuusta kun koko pulju on näköjään mennyt konkurssiin :D Näyttis on ati radeon 4870x2 ja valmistaja club3d.

Maahantuojasta ei ole mitään tietoa jotta pitäisikö sitä kysellä valmistajalta sitten? Onkohan tuon takuun suhteen tulossa mitään ongelmia? Ja perhana ku ei ole koko liikettä enää mistähän sitä tilapäisen näyttiksen repis.

5

484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ketju menee myyjä => maahantuoja => valmistaja, eli jos myyjää ei enää ole, niin maahantuoja sitten. Maahantuojan selvittäminen voi olla ongelmallista sekin, joten ehkä on fiksuinta ottaa suoraan yhteys Club3D:hen ja kysyä, miten tehdään. Jos saat heiltä RMA-tunnuksen, niin voit omalla kustannuksellasi lähettää kortin korjattavaksi tai vaihtoon itse korjauksen/vaihdon mennessä takuuseen.

    • bt50

      osti puljun. Käy sieltä kysymässä että ottavatko asian hoitaakseen.

      • radeonnn

        Kiitos nopeista vastauksista! Pitää tosiaan lapstorelta kysellä ensin. Vielä semmonen että uusiutuuko näytönohjaimen takuu jos se vaihdetaan täysin uuteen takuuhuollossa? Meinaan 1,5 vuotta sitte kosahti jo kertaalleen sama näyttis jolloin tilalle laitettiin täysin uusi kortti.


      • radeonnn kirjoitti:

        Kiitos nopeista vastauksista! Pitää tosiaan lapstorelta kysellä ensin. Vielä semmonen että uusiutuuko näytönohjaimen takuu jos se vaihdetaan täysin uuteen takuuhuollossa? Meinaan 1,5 vuotta sitte kosahti jo kertaalleen sama näyttis jolloin tilalle laitettiin täysin uusi kortti.

        Ei uusiudu, kuten ei muissakaan laitteissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6135
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5930
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      185
      1077
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe