Eli ostin koneen serv-it:ltä noin 2,5v sitten, ja koska he kasasivat koneen tuli siihen takuuta 3 vuotta. Nyt näytönohjain on menossa sököksi ja mietin että kuka vastaa takuusta kun koko pulju on näköjään mennyt konkurssiin :D Näyttis on ati radeon 4870x2 ja valmistaja club3d.
Maahantuojasta ei ole mitään tietoa jotta pitäisikö sitä kysellä valmistajalta sitten? Onkohan tuon takuun suhteen tulossa mitään ongelmia? Ja perhana ku ei ole koko liikettä enää mistähän sitä tilapäisen näyttiksen repis.
Kuka vastaa takuusta?
5
494
Vastaukset
Ketju menee myyjä => maahantuoja => valmistaja, eli jos myyjää ei enää ole, niin maahantuoja sitten. Maahantuojan selvittäminen voi olla ongelmallista sekin, joten ehkä on fiksuinta ottaa suoraan yhteys Club3D:hen ja kysyä, miten tehdään. Jos saat heiltä RMA-tunnuksen, niin voit omalla kustannuksellasi lähettää kortin korjattavaksi tai vaihtoon itse korjauksen/vaihdon mennessä takuuseen.
Tuollahan se selkeästi ilmaistaan: http://www.club-3d.com/index.php/support/warranty.en.html
- bt50
osti puljun. Käy sieltä kysymässä että ottavatko asian hoitaakseen.
- radeonnn
Kiitos nopeista vastauksista! Pitää tosiaan lapstorelta kysellä ensin. Vielä semmonen että uusiutuuko näytönohjaimen takuu jos se vaihdetaan täysin uuteen takuuhuollossa? Meinaan 1,5 vuotta sitte kosahti jo kertaalleen sama näyttis jolloin tilalle laitettiin täysin uusi kortti.
radeonnn kirjoitti:
Kiitos nopeista vastauksista! Pitää tosiaan lapstorelta kysellä ensin. Vielä semmonen että uusiutuuko näytönohjaimen takuu jos se vaihdetaan täysin uuteen takuuhuollossa? Meinaan 1,5 vuotta sitte kosahti jo kertaalleen sama näyttis jolloin tilalle laitettiin täysin uusi kortti.
Ei uusiudu, kuten ei muissakaan laitteissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1911367Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa463924Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1133100Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1302431Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin902120Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961781Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3051049Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta18835Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143775- 53719