Joopajoo,eilen taas jälleen kerran sääilmiöiden takia törmäsin ongelmaan kun hormi ei vedä, ennenkin tehny saman kun sää kylmennyt äkkiä. Talo kaksikerroksinen 60-lukulainen, pannuhuone ensimmäisessä kerroksessa, lämmittäjänä 40kw keskuslämpökattila jonka perässä stokeri ja paloaineena palaturve. Hyvin meni taas pitkän aikaa ja homma toimi kuten pitikin mutta yhtäkkiä eilen taas veto lakkas, eikä mikään auta, oon putsannu kaikki pesän kanavat yms ja käyny tipauttaa palavaa savupiipusta alas, eikä vedä p*****e!
Onko siis näistä hormituulettimista kellään kokemusta, saisko sellasella vetoa parannettua? Näitähän on jopa motonetin valikoimas eikä edes kallis investointi mutta auttaako sitten yhtään.. Neuvoja..
Onko siis näistä hormituulettimista kellään kokemusta, saisko sellasella vetoa parannettua? Näitähän on jopa motonetin valikoimas eikä edes kallis investointi mutta auttaako sitten yhtään.. Neuvoja..
Vastaukset 4
Vanhimmat
jos uuta ilmaa ei tule riittäväsit ulkoa vaan kaikki lämmin ilma menee ulos niin vetää toisin päin.
Savu pelti pitäsi olla katolla ettei kylmä ilma pääse piippuun silloin kun ei lämmitetä.
Periaatteessa on koko ajan lämmitys päällä, paitsi sillo kun stokeri tauottaa, mutta sekää ei kestä ku muutaman minuutin, hormista on yläkerrassa puolet ns kylmällä puolella mutta alakerras on kokonaan lämpösellä osalla. Yläosa hormista siis pääsee jäähtymään kun pakkanen laskee nopeesti? Sillä olis hyvä saaha tuonne jotain kiertoa mikä tavallaan pakottaa vedon päälle ja pitää kierron niinku pitääki, olisko siis tollasesta hormituulettimesta (esim tää http://www.candi.fi/hormituulettimet/ ) mitään apua?
Taistelin myös huonon vedon kanssa. Itselläni on vetoa tarvitseva pellettipoltin ahtaassa öljykattilassa.
Hormituulettimissa on se ongelma että jos on tyyni ilma niin hormituuletin poistaa loputkin vedon rippeet.
Itse ostin imurin piipun päähän ja tyristorisäätimellä säädän sisältä kierroksia. Imuri käy vain kun poltinkin. Ja nyt on todella hyvä veto.
Oma imurini on tämän isoveli (IN5): http://www.ktarke.net/tavaratalo/index.php?main_page=product_info&cPath=6&products_id=26&zenid=f17751645894e8a52d9b0ddc4265ba0a
Tuo IN4 riittänee varmasti käyttöösi.
Tuon imurityypin hyväpuoli on se että imuri ei tuki piippua, eli vaikka imuri hajoaisi niin luonnonveto pysyy samana. Ja imurin ei ole pakko olla päällä vaikka stokeri puhkuisi täysillä. Imurin siivet eivät siis kaipaa jäähdytystä koska eivät ole kosketuksissa itse savukaasuihin.
Jostain lehdestä yhden kesämökkilämmittäjän niksin. Hän oli ottanut vanhan pölynimurin käyttöön. Siis veti pölynimurin imuletkun seinästä ulkoilmaan ja se imuri siihen tulisijan lähelle puhaltamaan. Aiheuttaa siis ylipaineen esim. pannuhiuoneeseen ja kyllä kuulemma kylmäkin hormi vetää alta aikayksikön. On kaksi vaihtoehtoa, siis savukaasuimuri tai sitten saada aikaan ylipaine pannuhuoneessa. Jälkimmäinen on helpompi ehkä rakentaa ja jos sääolot eivät vaadi, niin ei ole pakko käyttää. Savukaasuimuri taas on siellä hormin tukkona, joten pakko sitä on silloin käyttää, muuten haittaa vetoa.