Maitoa kissalle??

<3

MInulla on n. 8 viikkoinen löytökissanpentu, kissoillahan on se laktoosi-intoleranssi.. olen antanut pennulle whiskassin kissanmaitoa. Mieleeni tulikin saako kissalle antaa laktoositonta tai vähälaktoositonta "ihmisten" maitoa? Soveltuuko iskukuumenttettu ja pastoroitu laktoositon/vähälaktoosinen maito kissalle? Kuulin että iskukuumennettu ei soveltuisi mutta aito oikia lehmän maito soveltuisi? Onko tässä perää? Saapiko lehmän maitova antaa?
Kiitos jo etukäteen :)

5

540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kissanomistajana

      Whiskasin kissanmaito sisältää kasvisproteiinia yms kuraa, se ei ole kovinkaan hyvä vaihtoehto. Laktoositon kerma tai kermaviili ovat parhaita, koska niistä kissa saa myös tarvitsemiaan eläinrasvoja. Iskukuumennuksella ei tietääkseni ole merkitystä.

      Noin pienelle kissalle voisi ajatella vielä kissojen korvikemaitoakin, siinä olisi enemmän sopivia ravintoaineita. Baby Cat Milkiä voisi kysellä eläintarvikeliikkeestä.

    • hep_pu

      ollaan annettu pennulle mikrossa lämmitettyä laktoositonta maitoa, n.kädenlämpöistä:)

    • summergirlie

      Siis kissalle saa antaa ihan tavallista maitoa jos sen vatsa sen kestää, ei niillä kaikilla sitä ole.... :D

    • doubi

      Miksi suotta rääkätä kissaansa testailemalla normaalilla maidolla? "ai ei sen maha kestäkään ja kärsii nyt vatsavaivoista, no voi voi"

      Ylipäänsä maito ei ole mikään välttämättömyys kissalle.

    • mehohohwo

      meillä annettiin pentukissoille joskus emonmaidon korviketta milloin ei emo pystynyt imettämään. Voisi kai kysellä jostain eläintarvikekaupasta mitä mieltä ovat tai vaikka lääkäriltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2712
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      341
      2445
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2124
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1856
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1675
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1579
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1450
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1419
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1375
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1166
    Aihe