Mistä tietää että koiran kynnet ovat liian pitkät.. olen ottamassa ensimmäistä koiraani ja kun katsoin kuvaa niin tuntui kuin koiralla olisi ollut liian pitkät kynnet.. en tiedä sitten miten tuo määritellään joten olen vähän huono sanomaan. Olivat ehkä 2-2,5cm .. ovatko liian pitkät? En halua että koira kärsii kävellessään ja kun on vielä ihan vuoden ikänen ja tulossa vasta minulle niin halua että saa jonkun shokin jos menen heti nyppiin.
Kiitos!
Koiran kynnet liian pitkät?
11
2758
Vastaukset 11
- fcerrerwe
maahan. Jos kynnet ovat vaaleat, niin niissä näkyy pun ydin ja lähelle sen rajaa voi kynsiä lyhentää.
- kynsisakset100
2-2,5 cm kuulostavat aika pitkille ainakin pienen/ keskikokoisen koiran kynsiksi (vai onko kyseessä iso koira). Olisiko tapaus, joka ei anna leikata kynsiään ja sen takia ne on niin pitkät kuin ovat ja koira tulee sinulle .?.. Edellinen kommentoija kiteytti asian hyvin yhteen lauseeseen. Uusilla koiraihmisillä on tapana jättää leikatessa kynnet varmuuden vuoksi liian pitkiksi. Ajanmyötä tämä johtaa vääjäämättä liian pitkiin kynsiin.
Vaaleakyntisillä kannattaa pyrkiä siihen, että se leikkauspinta kulkee prikulleen sen ytimen vierestä; mitään millin parin varmuusvälejä ei kannata jättää. Tummakyntisillä homma hoituu enemmän perstuntumalla. Ja tietänet varmaan, että ne kynnet eivät ole veljeksiä keskenään. Muodot ja pituuskasvu vaihtelevat kynsien välillä. Mielestäni monet liioittelevat koiran tuntemaa tuskaa jos se leikkuri menee joskus harvakseltaan millin liian syvältä ja heruu muutama tippa vertakin. Ainakaan omat koirat eivät ole ko. asiasta numeroa tehneet. Jos jotakin asiaa kannattaa kynsien leikkuussa toitottaa niin ne sakset. Niiden laadun ja terävyyden suhteen ei kannata nuukailla- kytkäpinsi
"Uusilla koiraihmisillä on tapana jättää kynnet liian pitkiksi, joka johtaa ajan myötä liian pitkiin kynsiin."
No näin on meillä päässyt käymään, ensimmäinen koira kun on. Koira on 3-vuotias eikä kyse ole mistään käsittelyongelmasta tms. Saan helposti ne kynnet leikatuksi. MUTTA kynnet on mustat ja paksut ja ydintä ei erota. Olen kahdesti leikannut ytimen poikki niin, että verta valui vielä seuraavana aamunakin. Siksi olen varonut liikaa lyhentämistä, ja nyt tosiaan tilanne on se, että mieli tekisi leikata vähintään sentti pois, kynnet rapisee lattiaan leikkaamisen jälkeenkin.
Trimmaaja ei pystynyt auttamaan vaikka olikin ammattilainen. Ydin on kasvanut pitkäksi. Tai siltä se ainakin näyttää. Tekisi mieli viedä lääkärille nukutettavaksi ja siinä rauhassa lyhentää ilman pelkoa satuttamisesta.
Keksittekö parempaa konstia?
- VAROEN
leikkaat ytimeen. Vaikka jonkun koiralla olisikin korkeampi kipukynnys, niin todellakaan kaikilla ei ole. Älä leiki koiran kivulla. Se sattuu ja helvetisti, jos ytimestä vuotaa veri. Jos et osa leikata, vie trimmaajalle, ei maksa kuin max 10 e. Opit siinä samalla ite. Huuhtele kynnet hyvin ennen kuin leikkat, niin raja näkyy paremmin.
- Kysymysmerkki jne
"Se sattuu ja helvetisti, jos ytimestä vuotaa veri." Onko omakohtaista kokemusta?
- ...
Kaliumpermanganaattia apteekista/eläinlääkäriltä ja sassiin. Varustautukaa nyt varmuuden vuoksi edes vähän.
- tyhmä83
miksi ja mihin kaliumpermanganaattia? täh?
- kjlg45
Googleta. :) Kynteen sitä pistetään, tyrehdyttää verenvuodon.
- (: (:
kun koira kävelee sisällä ei saisi kuulua kynsien ääntä kun ne osuu maahan, jos kuuluu kynnet on liian pitkät
- hihihihihihiihiiiiii
Juu ja jos ei halua ostaa kaliompermanganaattia niin voi kokeilla myös leivinjauhetta =)
- dfhgfd
No tuo ei pidä paikkaansa, että kun koira kävelee sisällä ja liian pitkät jos kuuluu ääni kynsistä, mun koiralla lyhyet kynnet ja kynsien äänet kuuluu todella hyvin!! Tärkeintä on tuo kun koira seisoo ja kynnet ei ota lattiaan :) mun koiran kynnet ainakin senti puolitoista lattiasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 103986
- 61907
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun68693- 63661
- 41645
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22562Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la33558Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille
Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka25529- 50516
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37478