Koiran kynnet liian pitkät?

syntinen-nainen

Mistä tietää että koiran kynnet ovat liian pitkät.. olen ottamassa ensimmäistä koiraani ja kun katsoin kuvaa niin tuntui kuin koiralla olisi ollut liian pitkät kynnet.. en tiedä sitten miten tuo määritellään joten olen vähän huono sanomaan. Olivat ehkä 2-2,5cm .. ovatko liian pitkät? En halua että koira kärsii kävellessään ja kun on vielä ihan vuoden ikänen ja tulossa vasta minulle niin halua että saa jonkun shokin jos menen heti nyppiin.

Kiitos!

11

2684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fcerrerwe

      maahan. Jos kynnet ovat vaaleat, niin niissä näkyy pun ydin ja lähelle sen rajaa voi kynsiä lyhentää.

    • kynsisakset100

      2-2,5 cm kuulostavat aika pitkille ainakin pienen/ keskikokoisen koiran kynsiksi (vai onko kyseessä iso koira). Olisiko tapaus, joka ei anna leikata kynsiään ja sen takia ne on niin pitkät kuin ovat ja koira tulee sinulle .?.. Edellinen kommentoija kiteytti asian hyvin yhteen lauseeseen. Uusilla koiraihmisillä on tapana jättää leikatessa kynnet varmuuden vuoksi liian pitkiksi. Ajanmyötä tämä johtaa vääjäämättä liian pitkiin kynsiin.

      Vaaleakyntisillä kannattaa pyrkiä siihen, että se leikkauspinta kulkee prikulleen sen ytimen vierestä; mitään millin parin varmuusvälejä ei kannata jättää. Tummakyntisillä homma hoituu enemmän perstuntumalla. Ja tietänet varmaan, että ne kynnet eivät ole veljeksiä keskenään. Muodot ja pituuskasvu vaihtelevat kynsien välillä. Mielestäni monet liioittelevat koiran tuntemaa tuskaa jos se leikkuri menee joskus harvakseltaan millin liian syvältä ja heruu muutama tippa vertakin. Ainakaan omat koirat eivät ole ko. asiasta numeroa tehneet. Jos jotakin asiaa kannattaa kynsien leikkuussa toitottaa niin ne sakset. Niiden laadun ja terävyyden suhteen ei kannata nuukailla

      • kytkäpinsi

        "Uusilla koiraihmisillä on tapana jättää kynnet liian pitkiksi, joka johtaa ajan myötä liian pitkiin kynsiin."

        No näin on meillä päässyt käymään, ensimmäinen koira kun on. Koira on 3-vuotias eikä kyse ole mistään käsittelyongelmasta tms. Saan helposti ne kynnet leikatuksi. MUTTA kynnet on mustat ja paksut ja ydintä ei erota. Olen kahdesti leikannut ytimen poikki niin, että verta valui vielä seuraavana aamunakin. Siksi olen varonut liikaa lyhentämistä, ja nyt tosiaan tilanne on se, että mieli tekisi leikata vähintään sentti pois, kynnet rapisee lattiaan leikkaamisen jälkeenkin.

        Trimmaaja ei pystynyt auttamaan vaikka olikin ammattilainen. Ydin on kasvanut pitkäksi. Tai siltä se ainakin näyttää. Tekisi mieli viedä lääkärille nukutettavaksi ja siinä rauhassa lyhentää ilman pelkoa satuttamisesta.

        Keksittekö parempaa konstia?


    • VAROEN

      leikkaat ytimeen. Vaikka jonkun koiralla olisikin korkeampi kipukynnys, niin todellakaan kaikilla ei ole. Älä leiki koiran kivulla. Se sattuu ja helvetisti, jos ytimestä vuotaa veri. Jos et osa leikata, vie trimmaajalle, ei maksa kuin max 10 e. Opit siinä samalla ite. Huuhtele kynnet hyvin ennen kuin leikkat, niin raja näkyy paremmin.

      • Kysymysmerkki jne

        "Se sattuu ja helvetisti, jos ytimestä vuotaa veri." Onko omakohtaista kokemusta?


    • ...

      Kaliumpermanganaattia apteekista/eläinlääkäriltä ja sassiin. Varustautukaa nyt varmuuden vuoksi edes vähän.

    • tyhmä83

      miksi ja mihin kaliumpermanganaattia? täh?

    • kjlg45

      Googleta. :) Kynteen sitä pistetään, tyrehdyttää verenvuodon.

    • (: (:

      kun koira kävelee sisällä ei saisi kuulua kynsien ääntä kun ne osuu maahan, jos kuuluu kynnet on liian pitkät

    • hihihihihihiihiiiiii

      Juu ja jos ei halua ostaa kaliompermanganaattia niin voi kokeilla myös leivinjauhetta =)

    • dfhgfd

      No tuo ei pidä paikkaansa, että kun koira kävelee sisällä ja liian pitkät jos kuuluu ääni kynsistä, mun koiralla lyhyet kynnet ja kynsien äänet kuuluu todella hyvin!! Tärkeintä on tuo kun koira seisoo ja kynnet ei ota lattiaan :) mun koiran kynnet ainakin senti puolitoista lattiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe