Seretide ja yskä

Voi että...........

Sain flunssan jälkeiseen pitkittyneeseen yskään Seretideä kuukaudeksi käyttöön. Olen nyt pari päivää käyttänyt ja tuntuu että limaa on enempi kurkussa ja sitä joutu vähän rykimään. Tietääkö kukaan, miksi näin ? Minulla ei siis ole mitään muuta kuin tuo yskä eli ei hengenahdistusta tai muutakaan. Kiitollinen jos joku vastaa.

8

3807

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Symbicort Fortisti

      Seretide on tarkoitettu säännölliseen käyttöön astman hoidossa, myös silloin, kun oireita ei ole.
      Ei muutama päivä vielä välttämättä näytä lääkkeen tehoa.
      Seuraa pari viikkoa esim. sitten pitäisi jo huomata:)

      • Voi että...

        on lisääntynyt ja se on kuivaa. :( Onko tää ihan normaalia tuon lääkkeen kanssa ?


      • sdfcbgvhj
        Voi että... kirjoitti:

        on lisääntynyt ja se on kuivaa. :( Onko tää ihan normaalia tuon lääkkeen kanssa ?

        Flunssan jälkeen voi yskä jatkua pitkään. Ennenkuin yskä lopulta "häviää", se muuttuu kuivaksi. Välttämättä yskääsi ei seretide ole muuttanut, vaan se kuuluu ihan normaaliin flunssan paranemisprosessiin.

        Jatka vain lääkkeen käyttöä ja lue sen mukana tullut pakkausseloste, siellä mainitaan sivuvaikutukset. Itseltä on niin pitkä aika seretiden käytöstä, etten muista ulkoa sivuvaikutuksia.

        jos olo pahenee ratkaisevasti, kannattaa soittaa hoitopaikkaasi ja kysyä onko aihetta uudelle lääkärin arviolle vai voiko vielä odottaa.


    • Yksikseni yskiskelen

      Voipi olla, että sedetiden avaava on saanut keuhkoputket auki, ja keuhkoista poistuu nyt paljon räkää. On normaalia, että avaavan lääkkeen kanssa limaa poistuu keuhkoista enemmän.

      Mutta jos yskä alkaa muuttua todella limaiseksi tms, niin kannattaa mennä takaisin lääkäriin, ettet ole saanut jotain tulehdusta. Normaalistihan limainen yskä muuttuu vähitellen kuivemmaksi ja sitten loppuu kokonaan (paitsi meillä kroonisesti yskivillä).

      • Voi että...

        miljoonasti teille kaikille vastanneille !! :)


    • Voi että....

      siis kovemmalla pakkasella tahtoo yskittää. Eikö Seretiden pitäisi auttaa tähän ? Tietääkö kukaan ? En oikein vielä tiedä näistä astmalääkkeistä.

      • 22

        Pakkanen voi aiheuttaa astmaattisia oireita jopa perusterveille, niin mitäs sitten meille astmaatikoille! Ei siihen paljoa seretidet yms auta, pakkanen itsessään on niin voimakas keuhkoputkien limakalvojen ärsyttäjä osalla meistä. Lähinnä pitää vaan suojata kasvot ja kaula huolella, itse hengitän aina paksun huivin läpi, helpottaa vähän.

        Niin ja pakkasella kannattaa myös huolehtia että sisäilma on riittävän kosteaa, ja mahdollisesti höyryhengitellä yms, rauhoittaa limakalvoja.


      • Voi että..
        22 kirjoitti:

        Pakkanen voi aiheuttaa astmaattisia oireita jopa perusterveille, niin mitäs sitten meille astmaatikoille! Ei siihen paljoa seretidet yms auta, pakkanen itsessään on niin voimakas keuhkoputkien limakalvojen ärsyttäjä osalla meistä. Lähinnä pitää vaan suojata kasvot ja kaula huolella, itse hengitän aina paksun huivin läpi, helpottaa vähän.

        Niin ja pakkasella kannattaa myös huolehtia että sisäilma on riittävän kosteaa, ja mahdollisesti höyryhengitellä yms, rauhoittaa limakalvoja.

        sinulle vastauksestasi. Kiitti myös noista ohjeista. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      581
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      60
      502
    Aihe